facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Rok inovací ve firmě Compas automatizace

Compas Česká inženýrská a dodavatelská společnost Compas automatizace nabízí chytrá řešení v oblastech průmyslové automatizace a výrobních informačních systémů MES na platformě moderní řídicí a informační techniky. V roce 2014 se vedení firmy rozhodlo přijít s novými výrobky a systémy a také modernizovat a inovovat své pracovní prostředí. O tomto dynamické období ve firmě promluvil v rozhovoru jednatel Compas automatizace, Vlastimil Braun.
Rozhodli jste inovovat dodávané systémy i pracovní prostředí ve firmě. Co vás vedlo k tomuto rozhodnutí?
Motivací pro inovace bylo delší období evropské recese, které firmu Compas, známou svými pokrokovými řešeními průmyslové automatizace a MES, spíše aktivuje. Pracujeme na projektech po celém světě a současné prostředí evropských ekonomik se nám jeví jako investičně pospávající, což pro Evropu a její budoucnost není zdravé. Proto jsme zahájili několik interních projektů inovace, abychom ukázali partnerům a klientům, že to jde i jinak.


Co bylo cílem tohoto inovačního úsilí?
Chceme vytvořit špičkově vybavené pracovní prostředí a poskytnout zaměstnancům nejmodernější nástroje pro inženýrskou práci. Věříme, že inovativní prostředí inspiruje naše inženýry k inovativní práci, a to jak při vývoji našich produktů, tak při řešení projektů. Cílem je samozřejmě větší spokojenost zákazníků s našimi dodávkami.


Jaké konkrétní inovační projekty jste ve firmě uskutečnili?
Začal bych našimi zákazníky, protože orientace na zákazníka byla vždy nejdůležitější strategií firmy Compas po celých 24 let její činnosti. Vytvořili jsme nové webové stránky, které lépe vysvětlují aktivity společnosti Compas a uvádějí inovativních řešení, které nám umožňují realizovat naši klienti.


Jakou cestou jste se při obnovování webových stránek pustili?
Informace poskytujeme zájemcům na nových stránkách www.compas.cz a www.comes.eu a naší filozofií je „zkratka“. To znamená, že stránky jsou daleko stručnější než dřívější verze, která obsahovala podrobné technické popisy našich aktivit. Jsou navrženy v takzvaném responsivním designu, což znamená, že se automaticky se přizpůsobují počítači, tabletu či chytrému telefonu návštěvníka. To odpovídá moderním trendům přístupu k informacím.

Compas

Hlavní stránky spolu s mikrostránkami www.oee.czwww.6es7.cz vytváří obraz o našich inženýrských aktivitách v průmyslové automatizaci a výrobní informační technice včetně aplikací jako je COMES OEE a logistických aktivitách v dodávkách automatizačních komponent Siemens TIA. Věřím, že celý náš web vytváří jasný a příjemný pohled na naši firmu (úsměv).


Dotýká se modernizace také dodávané automatizační techniky a výrobních informačních systémů? Na jaké novinky se mohou zákazníci těšit?
V oblasti moderní automatizační techniky jde především o nové výrobky společnosti Siemens TIA, nové řady řídicích systémů Simatic S7 1500 a 1200, programování na portálu TIA a novou verzi procesního řídicího systému Simatic PCS7 v.8. V pohonářské technice široce nasazujeme produkty Simotion a Sinamics a využití průmyslových IPC pro realizaci projektů.

Compas

V oblasti informačních výrobních systémů vyvíjíme nové verze standardních aplikací v systému COMES pro řízení diskrétních i šaržově orientovaných výrobních procesů, pro řízení jakosti výroby a vysledovatelnosti výroby. Úspěšně nasazujeme systém pro sběr dat z výroby a jejich vyhodnocování COMES OEE a vyvíjíme nové verze standardní aplikací COMES WMS a COMES Maintenance s našimi klienty z průmyslu. Rád bych uvedl, že například spolupráce na vývoji a ověřování našich aplikačních programů COMES je velmi dobrou příležitostí, jak mohou podniky získat moderní výrobní informační nástroje a přitom investovat minimální prostředky.


Hovořil jste také o tom, že ve firmě zavádíte nové inženýrské a informační prostředky. Jaké?
Ano. Investovali jsme 12 mil. Kč, loni do hardwaru informační sítě společnosti Compas, telefonní ústředny, notebooků, chytrých telefonů, letos především do softwaru. Instalovali jsme špičkový systém DMS pro správu dokumentů, které vznikají při zakázkách. Systém hlídá změny a revize, má fulltextové vyhledávání a mnoho dalších funkcí. To je velmi významné, protože v současnosti spravujeme okolo 1,5 miliónu elektronických dokumentů, které byly vytvořeny při zakázkách! I když jsme i dosud používali velmi dobrý systém na správu dokumentů, bude ten nový přispívat ke kvalitě našich projektů především v oblastech s vysokými nároky na jakost dokumentace, např. ve farmaceutickém nebo automobilovém odvětví.

Dalším novým systémem v naší firmě je MS Dynamics CRM pro podporu a dokumentaci komunikace se zákazníky, který zefektivní týmovou spolupráci a zlepší výkonnost obchodní činnosti. Současně jsme modernizovali i naše systémy CAD, ekonomické systémy a pro zaměstnance jsme vytvořili velmi přívětivý docházkový systém, který funguje v rámci našeho systému COMES (úsměv).

COMES pro řízení lisoven plastů
COMES pro řízení lisoven plastů

Pro inovaci informačních systémů ve firmě jsme využili také dotační programy, takže se sluší poděkovat i těmto evropským iniciativám.


Jak se tolik nových aktivit odráží na atmosféře firmy? Neunavuje vás tolik změn?
Přiznám se, že na jedné straně trochu unavenější jsme, protože běží velké množství interních modernizačních projektů. Energii nám dobíjejí úspěchy na projektech. Máme radost, pokud se novinky líbí našim klientům. Dobrý pocit máme také z toho, že jsou naši kolegové spokojeni s novým pracovním prostředí vybaveným novými nástroji. Průběžně posilujeme náš tým o nové kreativní inženýry a informační specialisty – jak jinak bychom je mohli získat?


Kde se s vaší firmou budou moci zákazníci setkat osobně?
Připravujeme se na dvě důležité akce: na konferenci Moderní technologie pro potravinářství 16. září v Olomouci a na 1. a 2. října Firemní dny Compas při MSV 2014 v Brně. Pro obě akce chystáme příspěvky a prezentaci novinek z automatizace, výrobního IT i ukázky inženýrských nástrojů.

(ed)

 
Daktela
Helios
- inzerce -