facebook
Aktuality -> Analýzy - 16. 9. 2019 16:20

Nová pravidla pro ověřování platby na internetu

AccentureNovému nařízení PSD2 se v posledních dnech věnovala prakticky všechna média. Naprostá většina z nich ve snaze přitáhnout pozornost veřejnosti prezentovala nové nařízení jako apokalypsu a neustále opakovala oblíbené sousloví moderní žurnalistiky „může způsobit problémy“. Buďme serióznější a doplňme univerzálně platné a nic neříkající tvrzení o možných problémech o nějaké věcné informace a zjištění, že jde naopak o příležitost ke zvýšení bezpečnosti a kvality finančních služeb.Karel Kotoun
Karel Kotoun

Karel Kotoun, manažer v oblasti finančních služeb ve společnosti Accenture, nám bez bulvární nadsázky vysvětlil, že evropské platební nařízení, známé pod zkratkou PSD2, zavedlo standardizovaný přístup k ověřování uživatelů. Jedná se o sérii na sobě nezávislých faktorů (vlastnictví, znalost), které jsou nutné pro ověření vlastnictví daného bankovního účtu. Doposud platila SMS za jeden faktor, nicméně pod vlivem rostoucího kyber-rizika se došlo k závěru, že pouhý SMS kód není dostačujícím a je potřeba zavést bezpečnější způsob ověřování plateb.

Tímto bezpečnějším způsobem se míní znalost hesla do internetového bankovnictví, či biometrický údaj (otisk prstu, scan obličeje). Z toho důvodu by se od poloviny září měly platby na internetu potvrzovat přihlášením do internetového nebo mobilního bankovnictví. Znamená to tedy, že zadáte kartu na online portál, přijde vám notifikace na telefonní zařízení, stisknutím prstu, nebo nascanováním obličeje se přihlásíte do mobilního bankovnictví, a tam danou platbu potvrdíte. V případě, že nemáte mobilní bankovnictví, celý proces proběhne v internetovém bankovnictví. A v případě, že si nepamatujete heslo, nebo ho nechcete zadávat, bude existovat alternativa speciálního nového ePinu pro platby na internetu.

Je pravdou, že ne všechny banky a provozovatelé platebních terminálů jsou na změnu připraveny. Proto se očekává, že po 14. září, kdy PSD2 vešlo v platnost, bude následovat přechodné období, ve kterém budou mít všechny články obchodního řetězce dostatek času na implementaci změn.

Navíc existují výjimky, které tuto povinnost bank omezují. Jedná se především o platby do 500 CZK, nebo 10 EURO, o opakované platby (jako například obnovování předplatného) či o behaviorální kontinuitu. To znamená, že banky a karetní společnosti monitorují chování, kde nakupujete, kdy nakupujete, co nakupujete. A pokud daná transakce bude zapadat do tohoto vzorce, pak nebude potřeba dvoufaktorového ověření.

Novému nařízení tedy s sebou přináší tři hlavní pozitiva: nepřímý tlak na častější využívání mobilního bankovnictví, dále vyšší tlak na banky, aby více využívaly klientská data pro ochranu svých klientů a v neposlední řadě zvýšení bezpečnosti plateb na internetu.


 
EDU Trainings IT školení
  

- Inzerce -

Evidence výroby na úrovni leteckého průmyslu

GatemaDoba, kdy společnost LANIK, s.r.o. využívala HELIOS čistě jako účetní systém je už dávno pryč. Nyní, i díky konzultantům Gatemy, využívá firma LANIK systém HELIOS v plném rozsahu. Dle slov jednatele Igora Láníka mladšího, výkonného ředitele společnosti LANIK, s.r.o, je evidence výroby na špičkové úrovni. Společnost se informační systém HELIOS snaží vytěžit na maximum a tomu odpovídají i nejnovější technologické vychytávky.

  

- Inzerce -

Firma Bio-Circle čistí taky zbraně české armády

Jak využívá Salesforce a telefonní doplněk Sprinx Ipex?


IpexŘeditel firmy Bio-Circle s.r.o., Tadeáš Míček, je nadšeným inovátorem, který rád využívá Salesforce a jeho různé doplňky. V rozhovoru nám odhalil, čím se jeho společnost zabývá, jak komunikuje se zákazníky a jaký doplněk Salesforce k tomu využívá.