facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 30. 1. 2023 - Ing. Lukáš Grásgruber

E-maily jsou nejčastější cestou kybernetických útoků na české firmy

Podle průzkumu společnosti GFI Software provedeného mezi jejími partnery v ČR a na Slovensku je aktuálně hlavním vektorem kyberútoků elektronická pošta, především kvůli rozšířenosti phishingových a falešných e-mailů. Ochrana elektronické pošty proto zůstává i letos jednou z hlavních priorit lokálních poskytovatelů IT bezpečnosti.V průzkumu, který byl proveden v lednu 2023 mezi prodejci společ­nos­ti ZEBRA SYSTEMS, výhradního distributora řešení GFI Software na našem trhu, uvedly tři čtvrtiny respondentů elektronickou poštu jako vektor nejvíce využívaný kybernetickými útočníky.

K nejvíce nebezpečným řadí nejen phishingové e-maily snažící se vylákat z uživatelů citlivé údaje, ale zejména e-maily s falešnými fakturami, upomínkami či zásilkami. Ty pak mohou jednak způsobit zavlečení malwaru do firmy a jednak prostřednictvím podvržených zpráv také přímé finanční škody např. úhradou faktur na bankovní účty zřízené hackery.

K nejzajímavějším výsledkům průzkumu patří:

  • 76 % respondentů uvedlo, že hlavním vektorem útoků je dnes elektronické pošta, 10 % pak zmiňuje jako nejrizikovější vektor softwarové zranitelnosti a 8 % pak prolomení či krádež přístupových údajů.
  • Největší hrozbu v rámci elektronické pošty představují phishingové e-maily (35 % dotázaných), falešné BEC e-maily (30 %) a emaily se škodlivými URL odkazy (28 %).
  • Zákazníkům dotázaných IT poskytovatelů e-mailem nejvíce chodí informace o falešných zásilkách (44 %), žádosti o zadání přihlašovacích údajů (26 %) a falešné faktury (16 %).
  • Pro 41 % respondentů bude ochrana elektronické pošty jedním z klíčových bezpečnostních opatření pro rok 2023.

Rizika elektronické pošty

„Z mnoha průzkumů je známo, že phishingové e-maily představují významné riziko, ale je vidět, že nelze podceňovat ani podvržené e-maily či poštu obsahující malware,“ okomentovala výsledky průzkumu Marie Baranová ze společnosti ZEBRA SYSTEMS. „Nejlepším opatřením je jako vždy vícevrstvá ochrana, tedy vedle ochrany klientských zařízení s vícefaktorovou autentizací také antivirová, antiphishingová a antispamová ochrana na úrovni poštovního serveru.“


 
  

- Inzerce -

Neuvážené kliknutí může ohrozit celou firmu

VodafoneJedno neuvážené kliknutí myší může stát firmu velké peníze nebo ji dokonce položit. Řeč je o kyberú­to­cích, jejichž počet rok od roku narůstá. Hackeři přitom sází zejmé­na na laxnost malých a středních firem v oblasti zabezpečení.

  

- Inzerce -

Specializace účetních bude směřovat ke znalosti a správě umělé inteligence

Každé jaro je to stejné. Daňová přiznání zviditelní úlohu a práci účetních. Obor sledující stav, tok a výsledky ekonomické činnosti ale nespí ani po zbytek roku. Tomáš Loukota, výkonný ředitel společnosti Seyfor, má přehled o účetních systémech. A možná vidí i do budoucnosti.