facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Komunikace a sítě - 12. 11. 2021 - Zdeněk Gric

Nový malware zneužívající instalační program Windows 10

Bezpečnostní experti společnosti SophosLabs zveřejnili zprávu s podrobnostmi o novém typu útoku rodiny malwaru známé jako BazarBackdoor nebo BazarLoader, který je zahájen úzce zacílenou spamovou kampaní. Kampaň doručuje malware prostřednictvím nového mechanismu - zneužití formátu appxbundle, který používá instalační program aplikací pro Windows 10. Tato technika se podle výzkumníků SophosLabs nezdá být příliš rozšířená.Ve čtvrtek 4. listopadu 2021 byli zaměstnanci společnosti Sophos napadeni e-maily, které se týkaly zjevné stížnosti zákazníka na jejich osobu a údajně pocházely od manažera společnosti. Příjemce byl osloven svým jménem a jménem společnosti a znění zprávy bylo strohé a výhrůžné - klasická podvodná technika, která má u příjemce zvýšit hladinu stresu. Příjemce byl vyzván, aby se prokliknul na webovou stránku, kde byla údajně stížnost zveřejněna, aby si ji mohl přečíst. Tento odkaz, pokud by na něj kliknul, by nakonec uživatele zavedl k malwaru.

Experti společnosti Sophos provedli hloubkovou analýzu tohoto malwaru a použité taktiky a techniky útoku. Podrobnosti zveřejnili v příspěvku na webu SophosLabs Uncut.

Andrew Brandt, hlavní výzkumník společnosti Sophos, k tomu uvedl, že „rozesílání škodlivých e-mailů s novou technikou útoku zaměstnancům společnosti dodávající bezpečnostní řešení asi nebylo ze strany útočníků tím nejlepším rozhodnutím. Škodlivý software, který je dodáván v instalačních balíčcích aplikací, se při útocích běžně nevyskytuje. Bohužel nyní, když byl tento postup předveden, pravděpodobně přitáhne širší pozornost. I bezpečnostní společnosti a dodavatelé softwaru musí mít k dispozici ochranné mechanismy, které jej odhalí a zablokují a zabrání útočníkům ve zneužívání digitálních certifikátů.“

Doprovodný článek s podrobnostmi o technikách sociálního inženýrství, které útočníci použili, a radami, jak se před touto hrozbou chránit, je k dispozici na webu Sophos Naked Security.


 
  

- Inzerce -

4 tipy na transformaci IT pro lepší podporu B2B

Jak posunete své podnikání na vyšší úroveň využitím nejnovějších technologií? Udělejte další krok směrem k digitální transformaci s Microsoft Dynamics 365 a Power Platform.

  

- Inzerce -

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Martin Haller (vlevo) a Martin Melich, spoluzakladatelé PATRON-ITSpolečnost PATRON-IT je jednou z nejrespektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.