Pirátská strana
facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Ještě vyšší ambice

Gatema se mění na holding

GatemaGatema a.s. mění svoji strukturu. Od 1. května letošního roku se stane holdingem. Jde tak o další zásadní krok v historii firmy, která v roce 1992 začínala v podkroví kunštátského bytu a dnes zaměstnává téměř dvě stovky lidí v moderním sídle v Boskovicích.


Přechod na holding je už třetí významnou zprávou letošního roku. V lednu se Gatemě podařil málo vídaný kousek, kdy ohlásila akvizici známého německého výrobce desek plošných spojů Kubatronik s více než 40 zaměstnanci a historií od roku 1980. Nově tak bude schopná poskytovat zákazníkům také pokročilé vícevrstvé desky, protože Kubatronik se dlouhodobě specializuje na sofistikované designy pro letecký průmysl, vojenství, lékařskou techniku či telekomunikace.

V únoru pak Gatema ohlásila změnu v oblasti informačních systémů. Spoluzaložila novou akciovou společnost HELIOS Partner, jež se netají ambicí stát se českou i slovenskou jedničkou v prodeji podnikového informačního systému HELIOS Green. V oblasti informačních systémů Gatema dlouhodobě platí za jednoho z největších partnerů Asseco Solutions a pravidelně obhajuje status Gold Partnera systému HELIOS.

V rámci nově založené společnosti HELIOS Partner chce naplňovat očekávání těch nejnáročnějších zákazníků na tuzemském trhu. „Rozhodli jsme se propojit obchodní, implementační a vývojové zkušenosti, stejně jako finanční zázemí a znalost trhu i zákaznických potřeb. Naším cílem je získat vyšší tržní podíl s ERP řešením HELIOS Green v segmentu Enterprise. S partnery budeme schopni jít ještě o krok dál a vyřešit nejnáročnější projekty. Zároveň standardizací procesů a zkušenostmi s vedením projektů jsme schopni snížit náklady a stát se dostupnou volbou i pro menší firmy,“ komentoval únorové založení společnosti, na které se podílí kromě Gatemy také společnosti ALDOR a INFO NOVA, Pavel Pulec, ředitel Divize informační systémy.

To nejvýznamnější se nemění

„I vzhledem k výše naznačeným změnám, začala být forma klasické společnosti pro naše potřeby malá. Chceme být připraveni na další kroky, které půjdou evolučně i revolučně – a zároveň také lépe chránit náš majetek, motivovat manažery a oddělit trochu nesourodé obory podnikání. Máme ambice, v deskách plošných spojů chceme patřit do špičky v Evropě, v informačních systémech chceme dál navyšovat náš tržní podíl v České republice,“ říká Stanislav Sýkora, předseda představenstva.

Které společnosti budou součástí holdingu Gatema od 1. května? V oblasti výroby desek plošných spojů půjde o akciovou společnost Gatema PCB, společnost s ručením omezeným Zebra PCB a již zmíněný Kubatronik-Leiterplatten GmbH. Obor informačních systémů budou pokrývat akciové společnosti Gatema IT a HELIOS Partner. Současný Apollon, jenž se zabývá zejména vývojem audiovizuálních systémů pro zdravotnictví, se změní na Gatema Medical s. r. o. Vedle toho vzniká nově také společnost Gatema Real s. r. o., jež bude mít na starosti provoz – kanceláře, auta, stroje, energie apod. Vlastní entitou zůstává také spolek Gatemáček, který provozuje vlastní firemní školku.

Gatema a.s. zanikne k 30. dubnu 2020. Veškerá aktiva a pasiva přejdou na nové firmy. Pro zákazníky ani zaměstnance se však nic zásadního nezmění. Zaměstnanci plynule přejdou na příslušnou dceřinou firmu za stejných podmínek jako dosud. Nezmění se ani majitelé Gatemy, ani zaměření jednotlivých divizí (či nově firem), ani jejich vnitřní členění.

Náš cíl? Dělat dobré věci skvěle

Co se také nezmění, je pět hodnot, na kterých si Gatema dlouhodobě zakládá. „Společným cílem všech divizí Gatemy je z dobrých věcí dělat skvělé. Jinými slovy, kromě oborových znalostí přidávat zákazníkům vždy něco navíc: nadšení, empatii a inovativnost. To je také to, co nejčastěji slýchám od našich zákazníků z oblasti informačních systémů. Ti oceňují, že naši lidé jsou ochotni obětovat víc než naši konkurenti. Řešit věci operativněji, rychleji, flexibilněji, s větším pochopením pro každého zákazníka. Věřím, že tento étos udržíme i do budoucna. Ostatně, tak nám velí také firemní myšlenka Know wow – tedy nabízet nad velmi dobré know how ještě něco navíc,“ uzavírá František Vlk, majoritní vlastník Gatema a.s.


 
Helios