facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 28. 5. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

DŘEVO TRUST vybudoval plně automatizovaný sklad s unikátním systémem řízení

DŘEVO TRUSTSpolečnost DŘEVO TRUST, prodejce dřevěných materiálů a výrobků, se při výstavbě nových hal rozhodla pro řešení formou plně automatizovaných skladů. O systémovou integraci pokročilého řešení skladů se postarala firma Aimtec, která má s podobnými projekty zkušenosti z oblastí automobilového průmyslu a e-commerce.„Při vzrůstajícím sortimentu jsme potřebovali zvyšovat skladové prostory. Hledali jsme proto řešení, které by umožňovalo vyšší využití prostor. Využili jsme zakladač v automatickém režimu a udělali jsme ještě krok navíc a přidali vakuové manipulátory, aby byl celý proces z větší části automatizovaný. Museli jsme také vyřešit, že technologie nám nedokáže dodat pouze jeden dodavatel, a museli jsme zorganizovat dodavatele dva – jednoho na regály a zakladače a druhého na vakuové manipulátory a vstupně-výstupní manipulaci materiálu. Ani jedna z firem však neřešila automatizační logiku. Hledali jsme proto někoho, kdo vyřeší WMS i automatizaci. Aimtec v tomto uspěl nejlíp,“ říká k projektu Libor Toman, člen představenstva společnosti DŘEVO TRUST, a.s.

Kvůli specifickým technologiím a jejich komunikačním protokolům vyvinul Aimtec pro tento projekt vlastní virtuální simulátor procesů, který pomohl týmu konzultantů vyzkoušet návaznost procesů ještě před samotnou implementací fyzických technologií. Tím celou implementaci výrazně zrychlil a zjednodušil nastavení řídicího systému.

Digitální simulátor. Zdroj Aimtec
Digitální simulátor. Zdroj Aimtec

Také řídicí systém pro plně automatický sklad v DŘEVO TRUST byl upraven na míru zákazníkovi. Zaskladnění probíhá na základě kombinace několika kritérií, kterými jsou strategie zaskladnění ABC nebo rovnoměrné rozložení do více zón pro případ poruchy jednoho z jeřábů. Systém bere v úvahu i koeficient náhodnosti a samozřejmostí je obrysová a výšková kontrola. Specifické ale byly také technologie (zakladače, vakuový manipulátor, rovnačky a další).

Automatizovaný sklad v DŘEVO TRUST je unikátní i tím, že využité hardwarové technologie jsou v ČR pohromadě využity vůbec poprvé. „Po předání položky k zaskladnění personálem systém určí podle několika kritérií skladovou pozici a postará se o synchronizaci všech technologií, včetně řízení rovnací stolice, zakladačů, posuvných vozíků nebo speciálního vakuového manipulátoru. Desky totiž nesmějí být manipulací nijak poškozeny,“ popisuje Jiří Žižka, Consultant společnosti Aimtec, který měl projekt na starosti, a dodává: „Při vychystávání systém zkontroluje, že na skladě jsou všechny položky podle zakázky, dá pokyn k přípravě obalového materiálu, všeho ostatního zboží, a následně požadované zboží uloží na dočasné místo. Ve chvíli nakládky a expedice začne systém přivážet expediční jednotku k předávacímu místu, kde si ho převezme personál pomocí Pick by Light.“

Ilustrační foto v úvodu: ingimage.com


 
  

- Inzerce -

Covid jako katalyzátor digitalizace a fenomén homeworkingu

IT Systems 1-2/2021V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na odvětví, která v současné době prochází velmi turbulentním vývojem. Vím, že se to dnes dá říct prakticky o všech oblastech našeho života, ovšem retail, logistika a potravinářský průmysl jsou navíc názorným příkladem, proč je pandemie onemocnění covid označována za katalyzátor digitalizace desetiletí. Pokud totiž ještě někdo pochyboval o významu digitalizace, musel v loňském roce prozřít.

  

- Inzerce -

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

Moderní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.