facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 5. 11. 2012

České firmy za antiviry ročně utratí v průměru 40 tisíc korun

Jaká bezpečnostní řešení používají firmy působící v České republice a kolik za ně ročně utratí? Na to se zaměřil výzkum agentury Ipsos ze září roku 2012, provedený na vzorku více 1100 českých IT manažerů, kteří rozhodují o nákupu softwaru. Podle nich se průměrná částka, kterou ročně firmy investují do bezpečnostního softwaru, pohybuje v České republice okolo 40 000 Kč. Rozpočet roste v závislosti na počtu koncových stanic, přičemž firmy se zahraničním vlastníkem investují do ochrany výrazně více peněz. Z výsledků výzkumu totiž vyplývá, že firma s českým kapitálem utratí ročně za bezpečnostní software 30 000 Kč, zatímco u českých poboček zahraničních firem je to zhruba 60 000 Kč, tedy dvojnásobek.



Organizace s 5 až 25 počítači nejčastěji vydají za antiviry částku 10 tisíc korun, u firem s 200 až 500 stanicemi je to 100 tisíc korun a společnosti vlastnící více než 500 PC utratí za antivirový software průměrně půl milionu korun ročně.

 

Výzkum agentury Ipsos také mapoval podíl jednotlivých producentů antivirového softwaru na českém firemním trhu. Největší část z oslovených společností, konkrétně 43 %, se hlásí k užívání produktů společnosti ESET. Druhé nejvyšší zastoupení v českých firmách má AVG s 31% podílem, následují Symantec (13 %), který má relativně silnou pozici ve velkých korporacích se zahraniční účastí, Microsoft SE (10 %), Avast (9 %) a McAffee (7 %).

 

Pokud se podíváme na zastoupení na trhu podle celkového počtu koncových stanic, výsledky vypadají poněkud odlišně. 30 % počítačů v českých firmách je zabezpečeno softwarem od ESETu, přičemž za tento podíl vděčí výrobce rovnoměrné distribuci programů do větších i menších firem. Druhý Symantec fakticky obsluhuje 19 % počítačů ve společnostech působících v ČR. AVG se umístilo na třetí příčce s 15 % PC, v těsném závěsu následuje McAffee (14 %), a to zejména díky oblibě ve velkých podnicích.


 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.