facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Technologie blockchain pro ověřování pravosti dokumentů

BlockchainPojem blockchain jistě už znáte. Velmi pravděpodobně v souvislosti s kryptoměnami. Využití blockchainové technologie je ovšem mnohem širší a mluví se o obrovském potenciálu. Skloňuje se často i ve spojení s obchodem, průmyslem nebo veřejnou správou. Co užitečného by nám mohl přinést?


Jistě dáte za pravdu tomu, kdo bude tvrdit, že se jedná o pokročilou technologii v oblasti bezpečnosti v kyberprostoru. Gordic je s tímto tvrzením za jedno. A protože je firmě kybernetická bezpečnost velmi blízká, vedení se rozhodlo technologii blockchainu začít využívat tak, aby přinášela našim klientům užitek. V brzké době je čeká uvedení do praxe již vyvinuté obecné blockchainové komponenty, u které právě probíhá testování. Nyní řeší konkrétní napojení v rámci jedné z platforem Gordic. Na implementaci pracuje s partnery z Univerzity Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně a společností NEXPRO Communication s.r.o.

Co je blockchain

Ve zkratce se jedná o technologii, kterou si lze představit jako distribuovanou a decentralizovanou databázi. Její síť tvoří více uzlů (tzv. NOD) a nespravuje ji jedna centrální autorita. Síť je šířena dle předem stanovených pravidel a podmínek. Výpadek jednoho uzlu nemá vliv na fungování sítě, kterou nelze zrušit ani vypnout.

Databáze neobsahuje žádná čitelná data, ale pouze hashe (speciál­ní kódy) jednotlivých nahraných dokumentů. Každý dokument má jiný unikátní hash, který nelze opačným způsobem přeměnit na originální dokument. V síti se tyto hashe ukládají chronologicky. Tím ověříme, zda daný dokument existuje a kdy vznikl.

Tato technologie je díky své nemožnosti úprav či mazání záznamů nejvyšší možnou formou kybernetické bezpečnosti. Hodí se pro všechny případy, kdy je potřeba cokoliv trvale a s nemožností úprav uchovat v kybernetickém prostoru a čase. Například dokument lze jednoduše ověřit, jeho pravost je nevyvratitelná, odpadá tak nutnost ověřovat dokumenty i jiným způsobem.

Diplomachain

Jedním z iniciátorů spolupráce s Gordicem na této technologii je prof. Mgr. Roman Jašek, Ph.D., DBA z Ústavu informatiky a umělé inteligence na UTB. Specializuje se na pokročilé technologie aplikované kybernetiky, vč. kybernetické bezpečnosti a v tomto případě i blockchainu. Dále spolupracuje také s Lenkou Čílovou, MBA ze společnosti NEXPRO Communication s.r.o., která má již reálné zkušenosti s implementací průmyslového blockchainu. Technologii blockchainu již využívají pro decentralizované ověřování pravosti významných dokumentů s nadnárodním rozsahem.

Jedním z blockchainových projektů, které společně uvádí do praxe je platforma Diplomachain, kterou vyvinula právě společnost NEXPRO Communication a slouží primárně k ověřování vysokoškolských diplomů a výstupů aplikovaného výzkumu. Jedná se již o samostatné technologické řešení k zachycení kvalifikačních dokumentů nebo důvěryhodnosti procesů. Jedním z prvních klientů, kteří Diplomachain využívají, je Vysoká škola logistiky v Přerově k ukládání MBA diplomů. Zájem projevily i další vysoké školy, se kterými probíhá jednání. Dále také univerzity, ty upřednostňují integraci služby přímo do jejich informačního systému a napojení na spisovou službu, což elegantně řeší testovaná blockchainová komponenta od Gordic.

Kromě ověřování pravosti diplomů přemýšlí Gordic i nad využitím v platformě IoT. Dokumenty o shodě, certifikáty IoT (Internet of Things, Internet věcí) zařízeních připojených do internetu a mnoho dalšího. S touto technologií lze nenávratně dokumenty zapisovat do kyberprostoru a jednoduše ověřovat jejich existenci odkudkoliv ze světa.

Monika Havlíková Monika Havlíková
Autorka článku pracuje ve společnosti Gordic.