SAP HANA – rychlejší technologie analýzy dat

Společnost SAP přichází s klíčovou technologií pro in-memory computing – SAP HANA (SAP High-Performance Analytic Appliance), představující základní kámen rychlého vývoje inovativních in-memory aplikací. Současně SAP představil i první aplikaci založenou na SAP HANA, a to SAP BusinessObjects Strategic Workforce Planning, určenou pro pokročilou analýzu a řízení lidských zdrojů. Komplexní aplikace pro personalisty, využívající prediktivní modelování, byla díky možnostem SAP HANA vyvinuta za pouhých 70 dní.



Technologie in-memory computing se zaměřuje na optimalizaci transakcí, zejména na práci s daty přímo v operační paměti (in-memory - bez omezování výkonu způsobeného přístupem na datová úložiště).
V podání SAP HANA pak přidává podporu pro tzv. mixed-workload, umožňující transakčním a analytickým systémům pracovat v jednotném prostředí. Vytváří z paměti heterogenní prostředí, ve kterém je současně umístěna aplikační logika i zpracovávaná data. To významným způsobem zvyšuje rychlost aplikací a umožňuje zpracování velkých objemů dat ve skutečně reálném čase. Stávající aplikace rodiny SAP Business Suite získávají díky technologii HANA nové možnosti tvorby online analýz. Stejně tak z výrazného zrychlení výpočtů profitují komponenty SAP BusinessObjects a SAP NetWeaver.

High-Performance Analytic Appliance v číslech

  • Více než 1200krát rychlejší než dosavadní technologie
  • Procházení 2 000 000 databázových záznamů za milisekundu (pro jedno jádro CPU)
  • 10 000 000 komplexních výpočtů za sekundu (pro jedno jádro CPU)
  • Škálování – přes 1000 jader s podporou plné paralelizace

SAP HANA představuje základní prvek pro vývoj aplikací, které dokážou analyzovat velké množství informací z prakticky libovolného zdroje v reálném čase. Přináší nové modely programování a integrační koncepty, které umožní aplikacím využít v maximální míře potenciál současného hardwaru.
„SAP HANA a první aplikace realizovaná na jejím základě, ukazují bezprecedentní rychlost in-memory computingu. Naši zákazníci tak sami vidí, o jak výraznou část výkonu přicházejí kvůli režii mezi jednotlivými úrovněmi jejich současných IT systémů. Kromě významného průlomu v analytických aplikacích umožňuje in-memory technologie SAP HANA také vznik zcela nových aplikací zaměřených na dříve neřešitelné problémy,“ uvedl Dr. Vishal Sikka, výkonný člen představenstva, Technology and Innovation Platform, SAP.
 
Uvedených výhod využívá první business aplikace postavená na SAP HANA – SAP BusinessObjects Strategic Workforce Planning (SWP), která umožňuje HR manažerům modelovat scénáře z oblasti lidských zdrojů, analyzovat dopad změn na celou organizační strukturu a simulovat jejich důsledky pro business procesy. Aplikace využívá pravděpodobnostních prediktivních modelů s možností okamžitého zobrazení při změně parametrů. Takto komplexní analýzy ve skutečně reálném čase jsou možné jen díky současnému „in-memory“ umístění datového zdroje a výpočetního jádra. I přes svou robustnost byla aplikace vytvořena za pouhých 70 dní a je tak důkazem neustálé snahy společnosti SAP usnadnit svým zákazníkům vývoj v rámci ekosystému SAP a současně jim vždy přinášet nejnovější technologie bez jakýchkoliv omezení.


 
  

- PR -

MyPersonas: Vytvořte své digitální dvojče a uvolněte si ruce

Společnost GFI Software nedávno představila řešení MyPersonas, nástroj pro generování odpovědí na otázky zákazníků v reálném čase. MyPersonas je řešení založené na umělé inteligenci (AI), které firmám dovoluje vytvořit digitální klony klíčových zaměstnanců umožňující okamžitě a kvalifikovaně a odpovídat na opakující se každodenní požadavky s využitím veškerých firemních informací. Každá MyPersona je vytvořena na základě znalostí zaměstnance, kterého zastupuje, což znamená, že může reagovat stejně jako tento zaměstnanec. MyPersonas jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a mohou komunikovat ve více než 160 jazycích.

  

- PR -

Nasazení AI balancuje mezi výkonem a zranitelností

V aktuálním vydání IT Systems jsme se opět zaměřili na využití AI v podnicích, které má mnoho různých podob. Jednu z nich vidíte hned na titulní straně obálky, kde Martin Šťastný, ředitel vývoje Vision ERP, přestavuje AI asistentku Viana. S Martinem jsme si povídali nejen o tom, co Viana umí, ale především nás zajímalo, jak AI v ERP systému Vision pracuje s kontextem, daty a odpovědností.