facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Pokročilé plánování a rozvrhování výroby vede k úsporám a vyšší efektivitě

Průmysl 4.0 vyžaduje nové metody řízení výroby založené na datech

-PR-

Čtvrtá průmyslová revoluce, označovaná jako Průmysl 4.0, zásadním způsobem mění způ­sob, jakým podniky vyrábí, zlep­šu­jí a distribuují své produkty. Nové procesy a přístupy však kladou nové nároky na plánování a rozvrhování výroby.


O čtvrté průmyslové revoluci se mluví přibližně posledních deset let, kdy výrobci do svých provozů zavádí nové technologie, jako je cloud, internet věcí, strojové učení, digitální dvojčata, 3D tisk a další. Vznikají chytré továrny, které využívají robotické a kyberne­tic­ko-fyzi­kál­ní systémy. Dochází k výrazné automatizaci celého procesu od návrhu a konstrukce přes výrobu po distribuci zboží a služeb s využitím dat a umělé inteligence, přičemž pracovníci mají k dispozici techniku pro sběr dat a přístup do podnikových systémů, včetně chytrých telefonů, přenosných počítačů, terminálů nebo informačních kiosků. Robotizace a automatizace zároveň u někte­rých činností nahrazuje lidskou sílu, k čemuž přispívá i dlouhodobý nedostatek technických odborníků na trhu práce. Zároveň vznikají nová pracovní místa vyžadující vyšší nebo odlišnou kvalifikaci.

IS KARAT má výhodu v tom, že má ve svém středu výborné konzultanty, kteří se spolu se zákazníky zabývají budoucím směřování požadavků na vývoj ERP, APS, MES atd. Na základě toho KARAT připravuje řešení, které zapadá do mozaiky nejen podnikových informačních systémů, ale i Průmyslu 4.0. Základním požadavkem je jasná datová struktura s provázaný­mi moduly, která uživatelům umožní v rámci ERP propojit informace, které dříve vystupovaly do nesouvisejících analýz.
Jakub Beneš, vedoucí týmu logistiky a plánování

Tradiční metody řízení výroby v moderních provozech neobstojí

Nové procesy a přístupy však kladou nové nároky na plánování a rozvrhování výroby. Tam, kde jsou složité výrobní operace a o omezené prostředky pomyslně soupeří různé produkty, bývá nesmírně komplikované sestavit takový rozvrh výroby, který by optimalizoval využití jednoho každého výrobního prostředku. Navíc jakmile podnik dosáhne určité velikosti a počtu souběžných zakázek, přestává být efektivní řídit výrobu operativním rozdělováním práce. Je nutné, aby podnik opustil dosavadní retrospektivní práci s daty a začal je využívat online k řízení v reálném čase a k prediktivní analýze, přičemž cílem všech článků dodavatelského řetězce by mělo být zvyšování flexibility, zkracování dodacích lhůt, zvyšování kvality, snižování nákladů a urychlování vývojového cyklu výrobků.

To umožňuje zohlednit mnoho vstupních parametrů, maximalizovat využití klíčových výrobních zařízení a v neposlední řadě optimalizovat nasazení stále nedostatkovějších lidských zdrojů.

Pokročilé plánování a rozvrhování výroby optimalizuje využití výrobních prostředků

Naštěstí dnes existují nástroje a techniky, které nároky moderní výroby pomáhají zvládat. V dynamických prostředích se značným množstvím položek, objednávek, strojů a pracovníků je obtížné efektivně plánovat vzhledem k velkému počtu proměnných a různých omezení. Proto odvětví, jako je průmyslová výroba, logistické služby a další, přechází na systémy pro pokročilé plánování a rozvrhování výroby (označované zkratkou APS). Ty nabízí způsob, jak synchronizovat a optimalizovat materiál a lidské a strojní kapacity s objednávkami.

Software pro pokročilé plánování a rozvrhování je největším přínosem pro podniky s komplexními výrobními nebo manipulačními operacemi. Uplatnění přitom nachází jak v samotné výrobě, tak v dalších částech podniku, jako jsou sklady a zásobování.

Koncept pokročilého plánování a rozvrhování výroby zahrnuje široké spektrum softwarových nástrojů a technik, které plánovačům umožňují pohotově analyzovat dopady různých variant rozhodnutí, ukážou důsledky a možné problémy a navrhnou optimální nebo maximálně optimalizovaný plán a harmonogram. Zohledňují při tom maximum parametrů a maximalizují využití klíčových výrobních prostředků a stále nedostatkovějších lidských zdrojů. Ve výsledku systémy APS podniku pomáhají zkrátit dobu přípravy výroby, efektivně řídit zdroje a poskytovat zákazníkům realistické termíny vyřízení objednávek, případně dosáhnout úspory pracovní síly v odděleních plánování, logistiky a manipulace.

APS KARAT – systém pokročilého plánování a rozvrhování výroby české provenience

APS KARAT rozšiřuje možnosti podnikového ERP systému KARAT jako volitelný doplňkový modul, ale může fungovat i jako samostatný systém. Kombinuje dopředný i zpětný způsob plánování a umožňuje určit optimální termín zahájení výroby a objednávky. S využitím důmyslných algoritmů plánování a řízení systém sám vyhledává optimální cestu a nejkratší dobu výroby, což vede k největším finančním úsporám.

Systém umožňuje plánovat s omezenými i neomezenými kapacitami zdrojů s možností řídit výrobu podle limitů daných úzkými místy. Tím lze dosáhnout skutečně realistického plánu výroby, jímž lze efektivně splnit zákaznické požadavky. Plánovač může provádět i určité simulační kroky v rámci daného plánu, například záměny zdrojů, přesuny rezervací apod. Takto lze vytvořit několik alternativních pracovních plánů.

Jak nasadit systém pro pokročilé plánování a rozvrhování výroby? Z vlastních zkušeností bych začal přípravou a popisem procesních vazeb a zmapováním materiálových toků. Je třeba mít připravené co nejpřesnější technologické postupy se správně stanovenými normočasy, a to jak pro stroje a pracoviště, tak pro obsluhu. Dalším kritériem, které si musí každá firma rozhodnout, je požadovaný stupeň automatizace plánování. A klíčovým předpokladem samozřejmě je vůle managementu podniku zavedení APS prosadit. Na mysli je nutné mít to, že každý plán je jen tak dobrý, jak dobrá jsou vstupní data při jeho tvorbě.
Jakub Beneš, vedoucí týmu logistiky a plánování

Vizualizace zefektivňuje plánování

Klíčovým prvkem systému APS KARAT je Ganttův diagram, který slouží k vizuálnímu sledování a modifikování plánovaných požadavků a projektů z hlediska dostupných kapacit zdrojů a materiálů. Výhoda použití tohoto vizualizačního nástroje spočívá v jeho přehlednosti při sledování plánovaných požadavků na časové ose, vzájemné návaznosti jednotných požadavků a projektů a v pohledu na zdroje z hlediska vytíženosti jejich kapacit. Ganttův diagram přitom slouží nejen k automatickému plánování a vizualizaci výsledků, ale nabízí i prostředky pro ruční plánování, kterými lze aktivně provádět změny v plánu podle uvážení plánovače.

Přehled zakázkových postupů v Ganttově diagramu
Přehled zakázkových postupů v Ganttově diagramu

Ganttův diagram nabízí pohledy z různých perspektiv – podle projektů a jejich požadavků, podle zdrojů a jim přiřazených požadavků nebo podle vázaných zdrojů, zobrazení úzkých míst s možnostmi řešení a zobrazení časové osy s vyhodnocením dostupnosti zdrojů. Přímo v Ganttově diagramu lze i definovat náhrady za nedostupné vstupy.

Zkušenosti uživatelů z řad českých průmyslových podniků, které využívají systém pokročilého plánování a rozvrhování výroby APS KARAT, potvrzují významné přínosy jeho nasazení. Patří mezi ně především zkrácení průběžné doby výroby a zkrácení doby dodávek zákazníkům, snížení úrovně zásob na všech úrovních podniku, efek­tiv­něj­ší využití lidských zdrojů, celkové snížení nákladů nebo zvýšení přesnosti predikcí. Tyto a další přínosy na straně podniku vedou ke zlepšení kvality služeb a ve výsledku k vyšší spokojenosti zákazníků.

KARAT