facebook LinkedIN LinkedIN - follow

ERP systém pro laboratorní techniku

Česká společnost Lavat vyrábí a dodává přesné strojírenské součás­ti nebo výrobky z oboru laboratorní a vakuové techniky. Optimalizovat firemní procesy a zvyšovat efektivitu práce zaměstnanců jí pomáhá řešení Helios iNuvio z produkce Asseco Solutions.


Společnost Lavat s 85 zaměstnanci a obratem přesahujícím sto milionů korun ročně se může pochlubit dlouhou firemní historií, jež sahá až do roku 1896, kdy byl v areálu dnešní továrny v Chotuticích na Kolínsku uveden do provozu jeden z prvních parních mlýnů v tehdejší rakousko-uherské monarchii. Současný výrobní program navazuje na výrobu elektronových mikroskopů ze 60. let minulého století a produkci zdrojů vakua. Komponenty pro laboratorní techniku dodává do 35 zemí celého světa.

Vlastními silami a bez potíží

Práci se softwarem Helios iNuvio si oblíbil, kromě zaměstnanců firmy Lavat, také CFO společnosti, Ing. David Klovrza. V systému podnik zpracovává veškeré firemní procesy, od kontroly objednávek, faktur, bankovních úhrad až po skladové hospodářství.

„Jako velké plus bereme mimo jiné fakt, že jsme si systém mohli implementovat sami, pouze pod odborným dohledem kolegů z Asseco Solutions. Velmi důkladně jsme přitom probrali všechny podrobnosti našich firemních procesů,“ zdůrazňuje David Klovrza. Jako velké pozitivum vnímá zejména logiku celého řešení, navíc si mohou systém upravovat podle aktuálních potřeb. Dalším nesporným benefitem byla i rychlá implementace, jednalo se zhruba o deset měsíců od začátku roku 2020. Zpětná vazba od většiny zaměstnanců je také velmi pozitivní, a to především díky efektivní úspoře času a usnadnění každodenní práce.

Fulltextové vyhledávání? Hračka!

David Klovrza oceňuje větší přehlednost a možnost rychlého nalezení veškerých informací či nastavení systému podle vlastních preferencí. Dle jeho slov je také nespornou výhodou možnost připojování souborů k jakémukoliv záznamu, ke kterému se mohou přidávat také komentáře.

„Dalším plusem je rozhodně provázanost dokladů a variabilita nastavení jejich schvalování. Zejména u faktur se výrazně zvýšila efektivita firemního workflow,“ konstatuje Klovrza. Kromě zmíněných funkcí oceňuje také funkcionalitu Forecast, přes kterou je možné importovat do systému výhledy od zákazníků. Tato data pak následně může Lavat využívat pro plánování vlastní výroby a nákupu materiálu.

„Fulltextové vyhledávání nad každou tabulkou bylo pro mě skoro to hlavní, co mě přesvědčilo při výběru systému,“ vyzdvihuje Klovrza další z předností řešení Helios iNuvio.

Do budoucna v Lavatu plánují v rámci rozvoje systému propojení se softwarem pro vizualizaci dat Microsoft Power BI, kapacitní plánování a automatizování procesů. Moderní řešení Helios iNuvio oceňuje Lavat také kvůli důrazu na výzkum a vývoj, na který vynakládá přes 15 procent z celkového obratu firmy.

Kateřina Trčalová Kateřina Trčalová
Autorka článku řídí marketing systémů HELIOS.