ČEPS implementoval Situační Geoprostorový Systém

Softwarová společnost Unicorn Systems nasadila Situační Geoprostorový Systém (SGS) ve společnosti ČEPS, provozovateli české energetické přenosové soustavy. Nově nasazený systém slouží pro podporu dispečerského řízení kritické infrastruktury elektrizační soustavy. Systém SGS je informační systém tzv. situačního zpravodajství, který zajišťuje vizuální analýzu dat z mnoha zdrojů v prostoru a čase, a umožňuje tak dispečerům ve společnosti ČEPS činit rychlejší a kvalifikovanější rozhodnutí. Díky poskytování komplexních informací o infrastruktuře nově nasazený systém omezuje rizika a zvyšuje spolehlivost přenosové soustavy.



V rámci prvotní implementace systém SGS získává meteorologické informace (teplota, blesky, směr a síla větru, námraza, sluneční svit atd.) a informace o poruchách na přenosové soustavě a zobrazuje je nad přenosovou soustavou České republiky (stožáry, přenosové linky, rozvodny). Získaná data jsou znázorňována blízko reálnému času - historické informace i predikce jsou zobrazovány v časovém horizontu 48 hodin. Dispečeři tak mají okamžitý přehled o meteorologických vlivech na přenosovou soustavu v konkrétním místě a čase. Systém zároveň umožňuje přesně lokalizovat případné poruchy.

 

Systém je nasazený na platformě Space Time Awareness Server (STAS) od společnosti Space-Time Insight, jež se společností Unicorn Systems uzavřela v roce 2012 strategické partnerství pro region střední a východní Evropy.


 
  

- PR -

Od nadšení „devadesátek“ k úspěšnému podnikání v EMS

torola_microchip_01.jpgHistorie společnosti TOROLA electronic, spol. s r.o., se datuje od roku 1991, kdy se tři vysokoškolští kamarádi, kteří do té doby pracovali ve společnostech TESLA Třinec a TESLA Rožnov pod Radhoštěm, rozhodli založit vlastní firmu. A protože měli zálibu v elektronice a pracovali v elektrotechnickém průmyslu, směřovala i jejich vlastní budoucnost právě tímto směrem.

  

- PR -

AI už nie je len trend, ale potvrdzuje svoju reálnu silu v biznise

Generatívna umelá inteligencia už nie je len experimentom technologických nadšencov a stáva sa významnou súčasťou fungovania firiem a organizácií. Často sa prezentuje marketingovým pozlátkom, no ak má fungovať v zložitom svete organizácií, tak nestačí len začať. Dôležité je vybudovať celé zázemie, ktoré jej dá reálnu hodnotu. To je hlavný odkaz z 22. ročníka technologickej konferencie SOFTECON 2025, ktorú organizovala spoločnosť SOFTEC. Na podujatí sa zúčastnilo vyše 300 odborníkov z bánk, poisťovní, telekomunikácií, či organizácií verejného sektora.