facebook LinkedIN LinkedIN - follow

prazdny kosik Váš košík je prázdný.
  

Obsah IT Systems 12/2009

Objednat předplatné

Plné znění vybraných článků je k dispozici s časovým odstupem několika týdnů od tištěného vydání.
IT Systems 12/2009
arrow Tištěná podoba (včetně přílohy): 95 Kč 
 
 
arrow Elektronická podoba (včetně přílohy): 0 Kč 
 
Digiport 

Předplatné IT Systems
 
 

Integrace podnikových aplikací ve zdravotnictví

Mýtus integračních platforem

Na téměř každé mezinárodní konferenci o eHealth dnes zaznívají vzletné vize o integraci informačních systémů jednotlivých zdravotnických zařízení a jednotném pohledu na pacientovy zdravotní údaje v rámci jeho celoživotní kontinuální zdravotní péče. Realita je však taková, že samotná integrace informačních systémů není dostatečná. A to ani v rámci jednotlivých zdravotnických zařízení, kde je celá situace nejen technicky, ale i po právní stránce podstatně jednodušší. Je to dáno nepochybně také faktem, že každý obor medicíny má svá významná specifika, a proto snaha o přístup „one size fits all“ v tomto sektoru musí nutně dříve nebo později tvrdě narazit.

... celý článek >

Strana: 14

Propojování informačních systémů ve zdravotnictví

Dílčí zpráva z konference eHealth Days 2010

Konference eHealth Days, která se konala v říjnu v Brně, se týkala informatizace zdravotnictví v Česku. Podobně jako v minulých letech uchopili přednášející dané téma nejširším možným způsobem, a tak byla paleta vesměs velmi zajímavých vystoupení opravdu pestrá. Od změn v řízení a informatizace zdravotní pojišťovny přes evropské normotvorné procesy pro identifikaci pacientů, návratnost investic do informatiky, první představení nového systému pro zobrazovací diagnostiku až po nemocniční informační systémy, a dokonce i dílčí řešení pro podporu práce středního zdravotnického personálu.

... celý článek >

Strana: 17

O změně distribuční sítě Informačního systému K2

s Markem Kučerou, výkonným ředitelem společnosti K2 atmitec

Už od léta vás průběžně informujeme o významných změnách v distribuční síti Informačního systému K2. Připomeňme, že jeho výrobce, společnost K2 atmitec s.r.o., se v létě rozhodl neprodloužit některým obchodním partnerům distribuční smlouvu. Konkrétně šlo o společnost K2 atmitec syst a její dceřiné firmy. Situace byla z počátku velmi nepřehledná, protože součástí spolupráce mezi společností K2 atmitec a jejími distribučními partnery bylo také právo užívat společnou firemní značku. Názvy jednotlivých společností, výrobce i jeho distributorů proto byly velmi podobné. Dnes již uskupení bývalých distributorů IS K2 nese název Flores a údajně intenzivně vyvíjí vlastní ERP systém. Proti rozvázání distribuční smlouvy se ohradila v několika tiskových prohlášeních, které výrobce IS K2 vzápětí označil za nekorektní a klamavé.

... celý článek >

Strana: 22

Business intelligence pro každého?

Řešení datových skladů a business intelligence má již za sebou bohatou historii. Prvotním impulzem, který způsobil vznik této disciplíny, byla potřeba vrcholového managementu velkých společností lépe podpořit rozhodovací procesy na strategické úrovni. To pro IT znamenalo vyřešit nejprve roztříštěnost a nekonzistenci dat potřebných pro rozhodování – tak vznikl specifický přístup ke zpracování dat z různých datových zdrojů neboli data warehousing. Následně bylo nutné připravená a zkonsolidovaná data předložit managementu ve vhodném formátu s proměnlivou mírou jejich agregace a s možností měnit úhly pohledu analyzovaných dat včetně modelování a predikce – tedy business intelligence (BI).

... celý článek >

Strana: 26

Informační systémy pro řízení lidských zdrojů směřují k řízení talentu a technologiím Web 2.0

Systémy pro podporu řízení lidských zdrojů (v dalším textu budu pro tyto systémy používat zkratku HRIS z anglického human resources information systems) zaznamenávají v poslední době výrazný rozvoj. Vznikají nové aplikace zaměřené na řízení talentu v organizaci, tedy na rozvoj a efektivní využití pracovních kompetencí. V centru pozornosti vývojářů HRIS jsou nyní nové internetové technologie. Jde o to, jakým způsobem je možno tyto nové technologie využít v HRIS. Stálý zájem personálního managementu vyvolávají i možnosti outsourcingu personálních procesů.

... celý článek >

Strana: 30

Formulářová řešení pro podporu obchodních zástupců

Nahrazování papírových tiskopisů nebo textů a tabulek posílaných e-maily interaktivními formuláři s řízeným oběhem je jednoznačným trendem. Zvlášť výhodné je nasazení formulářových technologií tam, kde posílat papíry není praktické a zároveň je třeba zajistit jednoznačné a prokazatelné schválení, typicky u organizací s mnoha pobočkami nebo mnoha pracovníky v terénu. Tedy například se sítí obchodních zástupců.

... celý článek >

Strana: 34

Implementace bezpečnostních opatření a jejich kontrola

Seriál: Informační bezpečnost v praxi (3. díl)

Zatím jsme si řekli, jakým způsobem přistupovat k analýze informační bezpečnosti organizace, jak řídit rizika a navrhovat bezpečnostní opatření, jakou bezpečnostní dokumentaci můžeme použít, a naznačili jsme si, jakým způsobem stanovená bezpečnostní opatření prosazovat. Náš miniseriál uzavřeme tím, že se podíváme na některé možnosti, jak ověřit správnost fungování bezpečnostních opatření, podporu kontinuálního fungování a zlepšování bezpečnostního systému organizace.

... celý článek >

Strana: 40

Zabezpečení mobilních zařízení

Mobilní zařízení čelí novým bezpečnostním hrozbám

Chytré telefony se rychle stávají nezbytný komunikačním a výpočetním nástrojem pro neustále se zvyšující počet mobilních pracovníků. Celosvětové prodeje chytrých telefonů již předstihly prodej přenosných počítačů a předpokládá se jejich růst o více než třicet procent až do roku 2013. Stejně jako jiné přenosné komunikační přístroje se mobily staly nedílnou součástí moderního obchodního světa a poskytují mu větší flexibilitu, informační sílu, ale také nová rizika. Oblíbené funkce, jako jsou e-mail, připojení k internetu, stále rozšířenější přístup k podnikovým sítím a důvěrným informacím, představují pro podniky širokou a rostoucí škálu bezpečnostních hrozeb.

... celý článek >

Strana: 44

Bezpečný vzdálený přístup pro distribuovaná pracoviště

Potřeby vzdáleného přístupu jsou obvykle definovány dle typu používaného zařízení. Někteří zaměstnanci využívají přístup k informacím prostřednictvím notebooků, chytrých telefonů či PDA, které jsou v majetku společnosti a jsou plně spravovány. Zatímco jiní se mohou připojovat z neudržovaných zařízení bez jakékoliv kontroly, ke kterým patří například letištní internetové kiosky, internetové kavárny nebo domácí počítače. Současně malware, spyware a jiný „krimiware“ představuje stále větší hrozbu pro zachování důvěrnosti, integrity a dostupnosti obchodních informací. Podniky, pro něž je otázka vzdáleného připojení životní nutností, tak potřebují jednotné řešení, které poskytuje flexibilní a bezpečný přístup k podnikovým zdrojům a aplikacím. Kromě toho musí podniky neustále sledovat a vytrvale hledat příležitosti ke snižování celkových nákladů na vlastnictví (TCO).

... celý článek >

Strana: 48

Komplexní virtualizace

Synergické efekty virtualizace serverů, desktopů a aplikací

Téma virtualizace již bylo v souvislosti s provozem firemního IT prostředí nastoleno k debatě snad v každé moderní společnosti. Ne vždy však na těchto diskusních setkáních zaznívají potřebné informace o tom, co všechno lze dnes vlastně virtualizovat a za jakých podmínek. Pojďme se tedy na jednotlivé možnosti ve stručnosti podívat a dát si je do aktuálních souvislostí, které vás dříve možná ani nenapadly.

... celý článek >

Strana: 50


arrow Cena za kus: 95 Kč (4.13 EUR)