facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Hardware - 3. 3. 2020

Zařízení pro oční ovládání iPadu pomůže lidem s různým postižením

PETITNa konferenci INSPO, která se koná 28. března v Kongresovém centru Praha, představí olomoucká společnost PETIT své unikátní řešení pro oční ovládání tabletu iPad Pro. Nová oční navigace, která bude mít na konferenci INSPO světovou premiéru, nese označení Skyle a jde o první zařízení pro oční ovládání iPadu na světě.



„Skyle je první zařízení pro oční ovládání iPadu na světě. Je dalším řešením pro nezávislý přístup k ICT. Nabízí ideální řešení pro lidi s postiženími jako je dětská mozková obrna, ALS, Rettův syndrom nebo poranění míchy. Hlavní částí zařízení Skyle je kryt, do kterého uživatel zasune svůj iPad Pro. Kryt je vybaven kamerou, která sleduje oči uživatele a dokáže velmi přesně sledovat směr pohledu uživatele,“ vysvětluje Jiří Menšík ze společnosti PETIT.

V App Store najdou uživatelé speciální aplikaci Skyle (lze ji stáhnout jen pro iPad Pro), která poskytuje propojení mezi tabletem a krytem s integrovanou kamerou pro oční navigaci. Tento kryt je napájen přímo z baterie tabletu, takže nepotřebuje další zdroj energie. V případě potřeby může uživatel vedle systému sledování očí využívat i další polohovací zařízení (například myš).

Skyle

Ke krytu lze také připojit externí spínač, který umožní uživatelům simulovat operace kliknutí, poklepání nebo přetažení, které se standardně provádějí dotykem na displej. Lze také využít systém Dwell Click (automatické klikání), anebo funkce asistovaného přístupu (Assistive Touch Accessibility) dostupné v Nastavení iOS.

Zařízení Skyle stojí 69 900 Kč, v kompletu s iPad Pro 3. generace a aplikacemi pro alternativní komunikaci 98 900 Kč. Jde tedy o velmi nákladné zařízení, ale na jeho pořízení je možné požádat o příspěvek státu.

Kromě oční navigace Skyle si budou moci návštěvníci konference vyzkoušet také levnější řešení očního ovládání Tobii, které přijde včetně počítače jen na 19 990 korun. I na jeho zakoupení je přitom možné získat příspěvek od státu.

„Handicapovaní uživatelé mohou s tímto ovládáním pracovat s počítačem zcela stejně jako kdokoli jiný – mohou pracovat v prostředí Windows, vyhledávat na internetu, komunikovat přes e-mail či sociální média jako Facebook, Twitter, YouTube, hrát hry a podobně,“ uvádí Ondřej Menšík, který od svého otce postupně přebírá kormidlo Petitu a spolupracuje také na vytváření nových webových stránek s e-shopem na www.petit-os.cz.


 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.