facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 9. 10. 2024 - redakce

Více než polovina firem, které používají aditivní technologie, plánuje rozšířit jejich využití

Podle průzkumu časopisu 3D tisk plánuje 53 % firem a institucí, které již využívají 3D tisk, své portfolio v této oblasti i nadále rozšiřovat. Tři čtvrtiny oslovených respondentů pak vnímají 3D tisk jako možnou alternativu současných výrobních postupů. Nejčastěji je 3D tisk využíván k výrobě prototypů a složitějších dílů.



Obecné využití 3D tisku je velmi široké, ale v profesionální rovině ho lze vidět ve třech zásadních oblastech: průmyslová sériová výroba komplexních výrobků (21 %), tisk přípravků do výroby (23 %) nebo prototypování a výroba složitějších dílů (51 %).

Daniel Adam„3D technologie mohou zvýšit efektivitu téměř každé výrobní firmy, jen záleží na způsobu jejich využití. Pokud společnost vyrábí běžným způsobem spíše malé a střední série, vstupní investice do vstřikovací formy může finální cenu produktu výrazně ovlivnit. Při 3D tisku je ale cena za kus stále velmi podobná, ať už vyrobíte jeden, nebo deset tisíc kusů,“ vysvětluje Daniel Adam, CEO 3Dees Industries.

Právě díky své variabilitě a rychlosti je 3D tisk vhodný k prototypování, kdy je možné rovnou vyrobit několik variant a ty postupně modifikovat. Jedná se o nejčastější využití v současnosti. Následuje kusová a malosériová výroba, která se například hojně využívá ve zdravotnictví. „Vysoká míra customizace učinila z aditivních technologií ideální výrobní metodu například v segmentu ortotických a protetických pomůcek,” uvádí František Hůla, aplikační inženýr 3Dees Industries.

Více než polovina firem, které v současnosti 3D technologie běžně používají, plánuje rozšíření vlastního portfolia 3D tisku ještě o další typy materiálů a tiskáren, které jim umožní ještě větší variabilitu. Nejvíce se chtějí zaměřit na 3D tisk kovů, polymerů a 3D skenování. Právě 3D skenery jsou velice často k vidění i ve firmách, které zatím využívají primárně tradiční výrobní metody, a to například na kontrolu přesnosti. „3D skenování a s ním spojená metrologie nám umožňuje velmi přesné měření, díky němuž můžeme včas odhalit chybové díly a předcházet tak například reklamacím,“ vysvětluje Robert Navrátil, 3D Scanning manager 3Dees Industries.

Velká část oslovených firem ovšem plánuje využívat 3D tisk stejně jako doposud a další investice nezvažuje. 3D tisk je totiž vnímán jako technologie budoucnosti, která ve světě průmyslu stále vzbuzuje respekt. Třetina respondentů považuje za hlavní překážku rozšiřování portfolia aditivních technologií ve své firmě nedostatečné povědomí o technologických možnostech 3D tisku. S tím souvisí i obava z nedostatečných materiálových vlastností a nedostatek znalostí pro správnou přípravu dat pro 3D tisk. Další často zmiňovanou překážkou je neochota vedení firem do 3D tisku investovat, vysoká vstupní investice nebo nákladovost samotného 3D tisku.

Data vyplývají z průzkumu časopisu 3D tisk, který probíhal od 19. srpna do 18. září 2024 na vzorku 97 respondentů, kteří v rámci své profese využívají aditivní technologie.

Foto: archiv 3Dees Industries
 


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.