Aktuality -> Analýzy - 31. 10. 2023 - Ing. Lukáš Grásgruber

Většina zaměstnanců v IT zatím netuší, zda se jich týká, nebo co to vůbec je NIS 2

NIS2Evropská bezpečnostní směrnice NIS 2 se brzy dotkne značného množství českých firem a jejich dodavatelského řetězce. Přísnější bezpečnostní norma začne platit už v červnu 2024. Přesto většina zaměstnanců v IT odděleních zatím netuší, zda se jich NIS 2 týká, nebo co to vůbec NIS 2 je.



Drtivá většina českých firem netuší, zda se na ně bude vztahovat zpřísnění kyberbezpečnostních opatření podle evropské směrnice NIS 2, která se promítne do českého zákona o kybernetické bezpečnosti v druhé polovině příštího roku, či nikoli. Z průzkumu, který pro společnost APPSEC realizovala agentura Ipsos vyplývá, že 80 % zaměstnanců IT oddělení tuzemských firem buď netuší, zda se konkrétně jejich společnosti NIS 2 bude týkat, nebo vůbec nevědí, co to NIS 2 je.

„Výsledky průzkumu nás vůbec nepřekvapují. Informovanost čes­kých firem o NIS 2 je tristní. Vzhledem k tomu, že nesplnění podmí­nek této směrnice může v případě úspěšného kybernetického útoku představovat vážný problém a napadená organizace musí počítat s vysokou pokutou, mají české firmy nejvyšší čas se touto záležito­s­tí zabývat,“ říká Adam Paclt, generální ředitel společnosti APPSEC.

Adam paclt
Adam Paclt

Evropská směrnice míří na organizace a firmy, které poskytují služby důležité pro fungování společnosti a zároveň mají nejméně 50 zaměstnanců nebo dosahují ročního obratu alespoň 10 milionů euro (přibližně 240 milionů korun).

Evropská směrnice NIS 2 navazuje na současnou legislativu, ale klade mnohem vyšší nároky na zabezpečení interních systémů také na celý dodavatelský řetězec dotčených organizací, takže v důsledku bude mít dopad i na řadu menších firem. Toho si ale jejich představitelé často nejsou vědomi.

V průzkumu agentury Ipsos pro společnost APPSEC připustilo pouze šest procent respondentů, že se NIS 2 přímo dotkne jejich společnosti. Dalších pět procent tvrdí, že se jich dotkla již současná bezpečnostní směrnice, a tak mají z hlediska kybernetického zabezpečení splněno. Téměř devět procent zaměstnanců IT oddělení českých firem si je jisto, že se jich NIS 2 nedotkne, ovšem více než třetina (36 %) přiznává, že neví, a takřka čtvrtina (23 %) si není jistá.

Více než pětina respondentů průzkumu (21 %) dokonce přiznala, že vůbec neví, co to NIS 2 je. Nová bezpečnostní norma přitom vstoupí v platnost za necelý rok a zavádí například povinnost hlášení kybernetických incidentů do 24 hodin od jejich odhalení. Na dodržování směrnice bude dohlížet Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) a nesplnění bezpečnostních opatření může vést k vysokým pokutám, které mohou být u některých subjektů až likvidační.

„Pro organizace a firmy je důležité, aby prověřily odolnost svých systémů proti kybernetickým útokům a na základě těchto testů zvolily odpovídající bezpečností řešení. Ideální prověrkou jsou penetrační testy za plného provozu, které odhalí všechny potenciální bezpečnostní slabiny,“ dodává Adam Paclt.

Foto: APPSEC, Ingimage


 
  

- PR -

Specializovaná vyhledávací řešení překonávají generativní AI

V kontextu neutuchajícího zájmu o generativní AI se nás zákazníci často ptají: "Co nabídnete oproti AI?" Správá otázka ovšem zní: Co vlastně mohou generativní AI řešení nabídnout oproti specializovaným vyhledávacím systémům pro firemní data?

 

  

- PR -

I malé firmy jsou terčem kybernetických útoků Jak se jim mohou bránit?

Mnoho drobných podnikatelů a majitelů menších firem si myslí, že kybernetické útoky se jich netýkají. „Proč by si zrovna mě hacker vybíral?“ říkají si, protože věří, že jejich „malý“ byznys není pro útočníky zajímavý. Realita je ale jiná. Malé podnikatelské subjekty, která často nedisponují rozsáhlým řešením kybernetické bezpečnosti, jsou pro hackery naopak snadnějším, a o to atraktivnějším cílem.