facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 2. 2. 2015

V roce 2014 se zdvojnásobil počet falešných certifikátů malwaru

Počet nedůvěryhodných certifikátů sloužících k podpisu škodlivého softwaru se za poslední rok zdvojnásobil. Antivirová databáze Kaspersky Lab jich obsahovala na konci roku 2014 více než šest tisíc. Analytici společnosti proto radí systémovým administrátorům a uživatelům, aby slepě nedůvěřovali digitálním podpisům a nespouštěli podepsané soubory čistě jen na základě síly jejich podpisu.



Autoři virů kradou a imitují validní podpisy, aby uživatele a antivirová řešení obelhali v tom, že je soubor bezpečný. Analytici tuto techniku sledují již několik let zejména u představitelů APT (advanced persistant threat).

 

Nechvalně známý Stuxnet využíval certifikáty ukradené z Realteku a JMicronu. Gang Winnti odcizil certifikáty z napadených herních společností a využil je pro nové útoky. Existují navíc i příklady stejných certifikátů použitých pro spuštění útoků dalších skupin čínských hackerů, což naznačuje, že se s nimi obchoduje na černém trhu. Skupina stojící za Darkhotelem obvykle podepisovala své backdoory digitálními certifikáty a zřejmě měla přístup k tajným klíčům potřebným k tvorbě falešných certifikátů.

 

Ke snížení rizika malwaru, který virové skenery nepoznají a počítač si myslí, že je podpořen validním digitálním certifikátem, je nezbytné zachovávat zvýšenou kontrolu nad podepsanými soubory s odpovídajícím antivirem a dodržovat bezpečnostní pravidla:

  • Zaveďte zákaz spuštění programů podepsaných neznámým prodejcem softwaru. Většina ukradených certifikátů pochází od drobných vývojářů.
  • Když narazíte na certifikáty z neznámých certifikačních center, neinstalujte je do úložiště.
  • Nepovolte spuštění programů podepsaných důvěryhodnými certifikáty jen na základě jejich jména. Zkontrolujte další atributy, jako je sériové číslo a otisk (hash sum).
  • Instalujte aktualizaci Microsoft MS13-098 – ta eliminuje chybu, která může přidat dodatečná data v podepsaném souboru bez narušení podpisu.
  • Použijte antivirové řešení s vlastní databází důvěryhodných a nedůvěryhodných certifikátů.

 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.