facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 23. 1. 2012

V ČR poklesl loni spam o 88 %

Letošní hrozby - hacktivismus či útoky na mobilní zařízení a cloud

V roce 2011 pokračoval trend poklesu spamu, který byl poprvé zaznamenán v roce 2010. Celosvětově tak množství spamu kleslo z 379 miliard zpráv v srpnu 2010 na 124 miliard zpráv v listopadu 2011. V České republice pokles množství spamu činil 88 %. Hromadných hrozeb tak stále ubývá, naopak častěji se objevují cílené a sofistikované útoky. To jsou některá z hlavních zjištění vyplývajících z analýzy Cisco 2011 Annual Security Report, která se zabývá nejnovějšími trendy ze světa IT bezpečnosti a nabízí tipy, jak udržet podnikové prostředí co nejbezpečnější a přitom výkonné.



K největším hrozbám, se kterými se s největší pravděpodobností budeme v novém roce setkávat, patří stále sofistikovanější cílené útoky, a to zejména na mobilní zařízení nebo například na cloudovu infrastrukturu. Oba tyto technologické trendy se stále více uplatňují ve firmách a zvyšují produktivitu práce. Zároveň ale, pokud se nedbá na jejich dostatečné zabezpečení, mohou přinášet rizika. Pro firmy je nezbytností vždy vědět, kde jsou jejich data, jak a kým jsou používána a zda jsou kvalitně zabezpečena. Stejně tak nelze podceňovat informovanost zaměstnanců o bezpečnostní problematice.

 

V tomto roce stejně jako v tom minulém bude pokračovat trend přibývání cílených útoků na úkor těch hromadných a očekávat lze také další rozvoj hacktivismu. Ten se v minulém roce stal jedním z hlavních bezpečnostních témat. Oproti typickým kyberzločincům nejsou hacktivisté hnáni touhou po osobním prospěchu či zisku, ale chtějí dosáhnout nějakých idejí či cílů, což jejich snahu dělá zarputilejší. Vzhledem k tomu, že se často jedná o organizované skupiny hackerů s vynikajícími dovednostmi, představuje hacktivismus potenciálně velmi vysoké nebezpečí. Vloni se také začaly množit útoky na kritickou infrastrukturu, což přinutilo vlády jednat a více se zabývat otázkou bezpečnosti na státní a mezinárodní úrovni. I toto bude jedním z hlavních bezpečnostních témat příštího roku.

 

Jak by se ale manažeři měli zachovat, aby se jejich společnosti nestaly obětí některého z útoků kyberzločinců? Odborníci společnosti Cisco přicházejí s deseti tipy, které jim pomohou proplout rokem 2012 bez bezpečnostní úhony:

  1. Mějte přehled o celé síti - bezpečnost není otázkou jen koncových zařízení, ale cele sítě. Čím lepší přehled o ní máte, tím lépe můžete odhalit potenciální bezpečnostní rizika.
  2. Přehodnoťte relevantnost vašich IT a business pravidel - dejte důraz hlavně na ty oblasti, které můžete nejsnáze ovlivnit. Dlouhé seznamy pravidel, která si nikdo nepamatuje, vám mnoho nepomohou. 
  3. Zjistěte si, jaká data musí být chráněna - bez toho, abyste věděli, jaká data musíte chránit a kdo k nim smí přistupovat, nemůžete vybudovat efektivní bezpečnostní řešení.
  4. Musíte vědět, kde jsou vaše data a jak (a zda vůbec) jsou chráněna - využívání cloudovové infrastruktury je moderní a efektivní způsob práce s daty. Je však potřeba vědět, v jakém cloudu jsou data uložena a zda jsou dobře zabezpečena. 
  5. Inovujte své postupy vzdělávání zaměstnanců ohledně bezpečnosti - vzdělávání zaměstnanců je důležitá věc zvláště v otázkách bezpečnosti. Přizpůsobte ho však potřebám nové generace zaměstnanců i novým bezpečnostním technologiím. Dlouhé semináře a příručky nejsou účinné. Efektivnější jsou kratší tréninky cílené na konkrétní problematiku. 
  6. Využívejte výstupní monitoring dat - téměř všichni kontrolují a hlídají příchozí data, málokdo však hlídá odchozí data. Monitoring odchozích dat pomůže nejen snížit všeobecná bezpečnostní rizika, ale zároveň může odhalit zdroje úniku citlivých informací z firmy.
  7. Připravte se na příchod konceptu BYOD (bring your own device – přineste si vlastní zařízení) - stále více zaměstnanců chce využívat své soukromé zařízení (počítač, telefon atd.) i k pracovním účelům a stále více firem jim to umožňuje. Nepřemýšlejte tedy nad tím, kdy tak učiníte i vy, ale jak.
  8. Vytvořte si krizový plán - i kdyby došlo přes veškeré vaše snahy k bezpečnostnímu incidentu, tak s pomocí plánu můžete minimalizovat následky. Kdo je připraven, není zaskočen. 
  9. Implementujte bezpečnostní opatření, která pomohou kontrolovat sociální sítě - je potřeba nalézt kompromis mezi volností využívání nástrojů pro spolupráci a sociálních sítí a jejich zabezpečením a kontrolou. 
  10. Sledujte pravidelně rizikové oblasti a informujte uživatele - mít přehled o aktuálních bezpečnostních tématech ve světě bezpečnosti je základem pro úspěšnou ochranu. Pokud stejné informace budou mít i vaši zaměstnanci, budou vaše firemní data v ještě větším bezpečí.

 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.