System4U
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 12. 5. 2021 - Ing. Lukáš Grásgruber

Teplárny Brno mají nový analytický software pro optimalizaci provozu

Teplárny BrnoTeplárny Brno úspěšně zavedly software pro optimalizaci provozu svých velkých výrobních zdrojů. Systém pro řízení a optimalizaci výroby umožní teplárnám nejen ušetřit náklady v řádu milionů korun ročně, ale i přinést dodatečný zisk například z vyššího prodeje elektřiny. Teplárny Brno zavedly podobný systém jako vůbec první společnost svého druhu v České republice.Analytický software, který teplárny nasadily ve spolupráci se společností Deloitte, slouží k propočtu nejvýhodnějšího zapojení jednotlivých zdrojů v síti na základě známých limitních podmínek a předpokládané spotřeby tepla za dané období. Ve výsledku je pak možné plánovat řízení výroby tak, aby její provoz byl co nejefektivnější a současně nejvýhodnější po ekonomické stránce.

„Systém dokáže v reálném čase vyhodnotit a nakonfigurovat nejefektivnější skladbu zdrojů. To se pozitivně promítne do hospodaření celé společnosti a ve finále i v cenové dostupnosti tepla pro naše zákazníky,“ uvedl generální ředitel Petr Fajmon.

Model optimalizace pracuje s velkým množstvím informací, jako jsou technické možnosti zdrojů pracujících do soustavy zásobování teplem, předpověď počasí, vývoj trhu s elektřinou a podpůrnými službami, predikce vývoje počasí, vstupní cena komodit a celá řada dalších technických a ekonomických dat jak z externích, tak z interních zdrojů.

Dosavadní plánování výroby tepla i elektřiny vyžadovalo rozsáhlé výpočty v menších programech. Se změnou evropské legislativy se musí všechny teplárny přizpůsobit novým požadavkům trhu s elektřinou a službami výkonové rovnováhy přenosové soustavy.

„Systém pro řízení a optimalizaci výroby, jehož implementaci úspěšně dokončily Teplárny Brno, představuje v rámci teplárenských společností v ČR unikát a řadí je ke špičce i v rámci Evropy. Jsem s výsledkem optimalizačního procesu maximálně spokojen a věřím, že se tento systém nejen osvědčí v provozu Tepláren Brno, ale bude i zajímavým referenčním příkladem pro ostatní teplárenské společnosti,“ komentoval Josef Kotrba ze společnosti Deloitte Czech Republic.

Foto: Teplárny Brno


 
Sophos
  

- Inzerce -

Panasonic představuje nejucelenější řadu 4K projektorů a displejů

Společnost Panasonic představila na veletrhu ISE 2021 nové projektory a displeje a nabídla tak nejucelenější řadu 4K zobrazovacích řešení, která uspokojí rostoucí poptávku po strhujícím diváckém zážitku.

  

- Inzerce -

Zlomte srdce hackerům

Sophos - Break a Hacker's HeartSpolečnost Sophos, dodavatel řešení kybernetického zabezpečení nové generace, připravila sérii odborných interaktivních webinářů, na kterých ve dnech 21. - 24. června nahlédnete za oponu simulovaného lovu hrozeb.