facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 29. 10. 2024 - redakce

Téměř polovina malých podnikatelů vystavuje faktury v Excelu nebo ručně na papíře

Z průzkumu, který realizovala agentura B-inside pro společnost Seyfor vyplývá, že velká část malých podnikatelů zůstává u metod fakturace, které jsou časově náročné a náchylné k chybám. Více než 40 % malých podnikatelů v Česku totiž stále používá k fakturaci neefektivní nástroje, jako je Excel, nebo dokonce vystavují faktury ručně na papíře.



Podnikatelé se tak zbytečně potýkají s problémy, přestože i pro drobné podnikatele existují cenově velmi dostupné nástroje pro fakturaci a další firemní procesy. Zdržují je chyby na vystavovaných fakturách a fakturace jim trvá déle, než je nutné. Chytrý fakturační systém přitom může přinést automatizaci všech těchto úkonů a podnikatelé se díky tomu mohou vyvarovat chyb, zkrátit dobu fakturace a získat lepší kontrolu nad svými financemi.

Průzkum mezi podnikateli s maximálně pěti zaměstnanci a ročním obratem do 5 milionů korun ukázal, že přibližně třetina podnikatelů (34 %) využívá k vystavování faktur Excel nebo Word, což často vede k chybám, jež musí následně opravovat. A navíc, 8 % respondentů stále fakturuje ručně, což nejenže zvyšuje pravděpodobnost omylů, ale také výrazně prodlužuje celý proces. Kromě toho musí tito podnikatelé neustále sledovat změny v aktuální legislativě.

Na druhé straně spektra stojí přibližně 27 % podnikatelů využívajících chytrý fakturační systém, který jim umožňuje vystavovat faktury automatizovaně a efektivněji. Pětina respondentů využívá placenou verzi fakturačního systému a k nim se připojuje dalších 7 %, kteří využívají nějakou zdarma přístupnou verzi, ta může být vhodným řešením pro podnikatele s nízkým objemem fakturací.

Průzkum také ukázal, že přibližně třetině podnikatelům vystavuje faktury jejich účetní. To je spojeno s pravidelnými měsíčními náklady, které mohou živnostníci využívající fakturační systém ušetřit. Nehledě k tomu, že pak nemají přístup k dokladům vždy, když to potřebují. Chytrý fakturační systém přitom umožňuje vystavit fakturu během přibližně jedné minuty (včetně automatického dohledání subjektu pomocí veřejně dostupných dat) a kdykoli nahlížet na úhrady faktur, což umožňuje propojení a párování plateb s informacemi z bankovní aplikace.

„Ještě v roce 2023 vystavovalo ručně na papíře faktury celých 13 % podnikatelů. Část z nich přešla do roku 2024 na nejjednodušší elektronickou formu v Excelu/Wordu, což jim stále nepřináší klíčové výhody pro efektivní podnikání. Stále je zde celkem víc než 40 % těch, kteří fakturují postaru, tedy bez využití moderních technologických možností“ komentuje výsledky průzkumu Tomáš Loukota, ředitel divize Small Business a člen vedení ve společnosti Seyfor.

Uvedený průzkum byl realizován mezi 250 podnikateli. 48 % z nich uvedlo jako hlavní předmět podnikání služby, 32 % výrobu a 20 % obchod. 42 % dotázaných referovalo za poslední účetní období roční obrat z podnikání do půl milionu korun, 22 % dosáhlo na obrat mezi půl a jedním milionem a 36 % zmínilo tržby mezi jedním a pěti miliony korun.

 
  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.

  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.