facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Podnikové aplikace a služby - 15. 8. 2024 - redakce

Technologie MERIE varuje před rizikem lékových interakcí

Upozorňovat na potenciální zdravotní rizika a pomoci tak nemocnicím zlepšovat péči o pacienty – to je cílem technologie MERIE, kterou nedávno představila česká technologické firmy Datlowe. Za pomoci umělé inteligence identifikuje pacienty, u kterých hrozí riziko lékových interakcí, a upozorňuje na ně nemocniční personál. Po úspěchu technologie HAIDI se jedná o další nástroj firmy Datlowe, který má skrze datovou analytiku a strojové učení potenciál pomoci nemocnicím zefektivnit zdravotní péči.



MERIE navazuje na úspěch technologie HAIDI, která pomáhá interpretovat zdravotnická data do přehledu možných rizik způsobených nemocničními infekcemi. Dnes už je technologie HAIDI nasazena u čtvrtiny tuzemských lůžek akutní i následné péče a využívána je i v Rakousku či na Slovensku.

„Pozitivní zpětná vazba na náš první produkt nás přesvědčila o tom, že datová analytika a digitální produkty mají ve zdravotnictví velký potenciál. Proto jsme hledali nové příležitosti, jak lékařům a dalším specialistům v nemocnicích skrze tyto nástroje pomoci. Osobně věřím, že stejně jako HAIDI i MERIE potvrdí naše očekávání,“ říká Jakub Kozák, spoluzakladatel a CEO Datlowe.

MERIE

Technologie MERIE analyzuje všechna dostupná zdravotnická data a pomáhá klinickým farmaceutům odhalovat pacienty, u kterých hrozí komplikace s léky. Díky nástroji ušetří specialisté čas, který by jinak věnovali rutinnímu screeningu všech pacientů, a mohou se zaměřit na ty, u kterých je rozvoj problémů spojených s medikací pravděpodobný. K tomuto účelu využívá stávající informační systém nemocnic a pokročilé metody strojového učení.

„Smyslem naší technologie není nahradit erudované odborníky. Dokáže jim však poskytnout informace, na jejichž manuální sběr nemají dostatečné kapacity. MERIE eliminuje až 90 % úkonů spojených se sběrem a analýzou dat a umožňuje tak specialistům, aby se místo shromažďování dat zaměřili na pacienty, u kterých komplikace s nasazenou léčbou reálně hrozí, a činili lepší a rychlejší rozhodnutí,“ vysvětluje Kozák.

Kromě lékařů má technologie MERIE velký potenciál zefektivnit práci klinických farmaceutů v nemocničních zařízeních. Ti posuzují předepisovanou léčbu, pomáhají ji optimalizovat a předcházet tak lékovým interakcím či nežádoucím účinkům. Lékařům také doporučují alternativní léčebné plány nebo změny dávkování.

„Ve screeningovém nástroji MERIE vidíme zefektivnění naší každodenní rutiny v podobě analýzy rizikovosti pacienta při hledání problémů spojených s farmakoterapií. Díky tomuto digitálnímu nástroji můžeme čas, který bychom strávili manuální prací, věnovat péči o ty nejrizikovější pacienty,“ dodává PharmDr. Dalibor Černý, Ph.D., z Oddělení klinické farmacie Nemocnice Rudolfa a Stefanie Benešov, nemocnice Středočeského kraje.


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.