facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 22. 11. 2022 - Ing. Lukáš Grásgruber

Technologická agentura ČR financuje vývoj brýlí s rozšířenou realitou pro hasiče

Rozšířená realita stále více proniká do záchranných složek. Vedle policistů ji už brzy budou moci používat i hasiči. Experti pro ně vyvinuli nové brýle, které se stanou pomocníkem při zásazích v objektech. Pro snazší a komfortnější používání bude pomůcka zabudovaná přímo do hasičské helmy. Projekt financuje Technologická agentura České republiky (TA ČR) v rámci programu Ministerstva průmyslu a obchodu TREND částkou 11,2 milionu korun.Nové brýle by se měly stát pomocníkem hasičů už koncem letošního roku. Jejich fungování bude velmi jednoduché – prostřednictvím šipek na displeji budou brýle hasiče navigovat k hydrantům, k uzá­vě­rům plynu či elektřiny, k únikovým východům i k lidem, kteří jsou v ohrožení života. Navíc budou zabudované přímo do helmy, takže nebudou nijak překážet při výkonu práce. Na výzkumu a výrobě pomůcky spolupracují odborníci z Fakulty elektrotechniky a komuni­kač­ních technologií Vysokého učení technického v Brně, z České asociace hasičských důstojníků a z firmy GINA Software s.r.o.

Software používaný v brýlích umožňuje vytvořit 3D počítačové modely budov. Vyhledávání zachraňovaných osob by měla umožnit detekce elektronických přístrojů, jako jsou například mobilní telefony. Navíc při rozsáhlejších pohromách vzniklých ve velkém prostoru, by mohl důležité údaje a informace doplňovat hasičům jejich velitel, a to i z paluby vrtulníku.

Výzkumníci využili technologii známou z videoher. Přizpůsobili ji ale hasičům tak, aby je brýle dokázaly bezpečně provést i komplikovanými prostorami. „Hasič při použití těchto brýlí vidí dvě reality. Jednak skutečný prostor, ve kterém zasahuje. A pak také rozšířenou realitu, kdy mu brýle ukazují počítačový plán objektu s doplňujícími informacemi a šipkami k orientaci,“ uvedl Boris Procházka, jednatel GINA Software s.r.o.

Foto: Petr Mlýnek


 
  

- Inzerce -

Bez ERP systému by ve výrobě nastala 100% provozní slepota

Za digitální proměnou podniků vždy stojí inteligentní software, který dokáže řídit a automatizo­vat všechny firemní procesy. Platí to i v případě významné moravské výrobní firmy ELKO EP, která se řadí mezi přední světové výrobce elektronických zařízení pro domovní, office a průmyslové automatizace.

  

- Inzerce -

Jak může správně nastavený ERP systém pomoci snížit vaše náklady?

V mnoha podnicích poslední měsíce stále více rezonuje téma úspor. Podívejme se tedy blíže na to, jak správně zvolený a naimplemen­to­va­ný ERP systém pomůže ušetřit náklady.