facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 18. 2. 2011

Smartphony zdrojem bezpečnostních rizik

Podle nového průzkumu vydaného společnostmi AVG Technologies a Ponemon Institute si více než třetina uživatelů chytrých telefonů není vědoma rostoucích bezpečnostních hrozeb, která jsou spojena s užíváním telefonů pro finanční transakce a ukládání osobních údajů. Studie také ukázala, že pouze 29 % vlastníků chytrých telefonů zvažovalo stažení placeného či bezplatného antivirového software, který by jim pomohl ochránit své osobní elektronické zařízení. Průzkum byl zaměřen na 734 amerických spotřebitelů starších 18 let, kteří vlastní smartphone jako je iPhone, Blackberry nebo mobil běžící na platformě Android.



Uživatelé ukázali nedostatečné povědomí u řady klíčových bezpečnostních otázek:

  • 13 % uživatelů chytrých telefonů uvedlo, že lokalizační údaje byly uloženy v handsetu bez jejich vědomí, čímž druhým umožnily sledovat jejich pohyb. Pouze 21 % respondentů si byla vědoma toho, že se to mohlo stát.
  • 6 % respondentů uvedlo, že mobilní aplikace předávaly důvěrné informace o platbě kreditní kartou bez vědomí či souhlasu uživatele. Pouze 11 % respondentů si bylo vědomo toho, že to je možné.
  • 8 % uživatelů chytrých telefonů potvrdilo, že jejich handset byl infikován malware zvaným diallerware, který zločincům umožní přimět uživatele telefonu bez jeho vědomí využívat nadstandardních služeb či telefonních čísel vedoucích k nečekaně vysokým měsíčním poplatkům. O riziku vědělo jen 10 procent respondentů.

 
  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.

  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.