facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> IT Projekty - 16. 1. 2009

Přechod pobočky DATART na euro

Společnost Aquasoft zajišťovala pro slovenskou pobočku firmy DATART přechod na euro, tzv. projekt Eurokonverze. Zavedení eura představuje pro všechny podnikové informační systémy zásadní změnu. Pro firmy, které se zabývají nákupem a prodejem zboží, se přitom jedná o změnu kritickou. Prodejce spotřební elektroniky DATART používá informační systém MS Dynamics AX. Projekt nazvaný Eurokonverze byl výjimečně náročný. Informační systém musel být připraven tak, aby zvládl společný oběh koruny a eura od 1. do 16. ledna. V rámci projektu bylo třeba zajistit, aby systém podporoval povinné dvojí zobrazování všech cen zboží a služeb, které platí od srpna 2008 do konce roku 2009.Informační systém DATARTu je přitom jednou z největších implementací ve střední Evropě. Obsahuje mimořádně velké množství dat, jejichž konverze byla časově velmi náročná. Přechod na euro ovlivnil řadu procesů i celých subsystémů, jako např. e-shop, ocenění a přecenění zboží, přípravu štítků pro zboží či manažerský informační systém. Příprava na přechod trvala šest měsíců, vlastní konverze se pak provedla během dvou dnů na přelomu roku.

 

V rámci šestiměsíční přípravy přechodu byla provedena analýza vlivů na subsystémy, procesy a data informačního systému a bylo implementováno vhodné řešení. Etapa přípravy projektu Eurokonverze zahrnovala:

  • Analýzu
  • Implementaci programových úprav a nastavení
  • Testování konverze

Analýza, design i testování probíhaly inkrementálně – každý přírůstek realizoval jasně vymezenou změnu či rozšíření informačního systému. Prvním krokem byly úpravy podle aktuální slovenské legislativy, která předepisuje duální zobrazování cen. Další přírůstky prováděly revizi současného informačního systému a měnily jeho části tak, aby uměly pracovat s více měnami současně. Rovněž bylo třeba upravit standardní konverzní nástroj poskytnutý společností Microsoft, a to jak věcně, tak výkonnostně. Věcné změny souvisely s legislativními požadavky a se specifickými programovými úpravami v informačním systému, které existovaly již před zahájením projektu Eurokonverze.


 
  

- Inzerce -

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

ACSSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

  

- Inzerce -

Covid jako katalyzátor digitalizace a fenomén homeworkingu

IT Systems 1-2/2021V aktuálním vydání IT Systems jsme se zaměřili na odvětví, která v současné době prochází velmi turbulentním vývojem. Vím, že se to dnes dá říct prakticky o všech oblastech našeho života, ovšem retail, logistika a potravinářský průmysl jsou navíc názorným příkladem, proč je pandemie onemocnění covid označována za katalyzátor digitalizace desetiletí. Pokud totiž ještě někdo pochyboval o významu digitalizace, musel v loňském roce prozřít.