facebook
Aktuality -> Hardware - 28. 1. 2020 17:33

Optická média mají stále smysl pro dlouhodobou archivaci dat

Verbatim BDZ pohledu naprosté většiny uživatelů jsou optická média minulostí a většina nově uváděních koncových zařízení už nemá zbytečnou přítěž v podobě optické mechaniky. Jsou ale optická média opravdu mrtvou technologií? Rozhodně ne, protože pro některé aplikace jsou optická média stále důležitá a přínosná. Hlavní roli přitom hraje čas. Optická média totiž mají stále smysl pro dlouhodobou archivaci dat.Firemní archívy se dříve standardně ukládaly na magnetickou pásku a pro zálohování takzvaných studených dat jsou někde používány dodnes, ale pro dlouhodobou archivaci mají několik zásadních nevýhod. Pásky totiž musí být kvůli degradaci magnetického záznamu přepisovány každých pár let. K datům na páskách se navíc obvykle přistupovalo sériově, což je dobré pro obnovení celých datových úložišť, ale není to tak dobré, pokud chcete k položkám přistupovat náhodněji. S náhodným přístupem k uloženým datům nemají problém pevné disky HDD, ale jejich životnost je značně nepředvídatelná a pro dlouhodobou archivaci nejsou vhodné. Moderní flash disky SSD sice mají větší životnost, ale ani u nich se nelze spolehnout na dlouhodobou dostupnost uložených dat. Stejně jako u pásky proto platí, že data na HDD i SSD byste měli aktualizovat každé dva, nebo tři roky. Popřípadě si můžete ponechat duplicitní kopie dat na různých zařízeních pro dobrou ochranu, ale to přináší značné dodatečné náklady. Takže co s tím? Odpovědí jsou optická média.

Hlavní výhodou optických médií je totiž jejich spolehlivost a kapacita. Mluvíme samozřejmě o médiích, která jsou pro dlouhodobou archivaci dat přímo uložena. Příkladem mohou být disky Blu-ray BDXL, které vyrábí Verbatim a můžete na nich například uchovat až 100 GB dat, která vydrží stovky let bez jakékoliv známky degradace. Testy podle standardu ISO/IEC 10995 těmto diskům ve skutečnosti vyhodnotili průměrnou životnost 1 332 let, přičemž pouze 5 % disků vykazuje známky ztráty dat po 667 letech!

Blu-ray disky nejsou navíc příliš náročné na podmínky skladování. A díky konzistentním záznamovým standardům zůstanou optické disky v dohledné budoucnosti čitelné bez problémů. Důležité je jen mít jasnou strategii v tom, která data je potřeba uchovávat a ukládat je ve vhodném standardním formátu (např. PDF, JPEG atd.).


 
  

- Inzerce -

Czech PGA Tour 2020 začíná ve Slavkově a vy můžete být u toho!

Stupně vítězů Czech PGA Tour 2019Nejvyšší domácí profesionální série zahájí svou novou sezonu již po šesté v řadě ve Slavkově u Brna, Hrát se bude ve dnech 19. – 23. května a kromě hlavního turnaje profesionálů o 300tisícovou dotaci budou na programu i doprovodné turnaje pro partnery i juniory a chybět nebude ani tradiční sobotní dětský den.

  

- Inzerce -

Data and AI Forum

IBMNa prvním českém Data and AI Foru se dozvíte, jak můžete využít umělou inteligenci při práci s daty na všech úrovních a jak AI dokáže zrychlit jejich analýzu. Také vám povíme, jak využít open source prostředky při řešení data science a ukážeme různé způsoby vizualizace dat.