facebook

Může být ERP systém „mobilní“?

AlgotechŘízení podniku v dnešních rychle se měnících podmínkách vyžaduje stále více flexibilní aplikace pro podporu jednotlivých podnikových procesů. Manažeři se již neobejdou bez přístupu do ERP systému z mobilních zařízení odkudkoliv a kdykoliv. Pod pojmem mobilní zařízení si dnes už jen málokterý uživatel představí notebook, ale prakticky vždy se jedná o chytrý mobilní telefon nebo tablet.

Požadavky uživatelů stále rostou

ERP systém vyhovující současným požadavkům uživatelů tedy musí pokrýt většinu procesů ve společnosti, musí být dostupný 24x7x365 a musí umožňovat práci z mobilních zařízení. Proto Algotech dodává svým zákazníkům ERP systém Oracle JD Edwards EnterpriseOne, a to včetně možnosti provozu v cloudu. Uvedené řešení pokrývá nároky na ERP systém ve společnostech všech velikostí, podporuje a rozvíjí podnikové procesy a zároveň zůstává otevřeným řešením do budoucnosti. Mobilní aplikace v JD Edwards EnterpriseOne jsou dnes již realitou, a nikoliv pouhou vizí.

Díky provozu ve vlastním AlgoCloudu nabízí Algotech podporu ERP systému 24x7x365, a to nejen na aplikační část, ale samozřejmě i na celou technologii, včetně podpory přístupu z mobilních zařízení. Samozřejmostí je i zajištění Service Desku a splnění těch nejpřísnějších požadavků na zajištění nepřerušeného provozu a dostupnosti.

Algotech Algotech

Co vám může ERP systém JD Edwards EnterpriseOne v mobilní verzi nabídnout

ERP systém JD Edwards EnterpriseOne je velmi oblíbený mezi zákazníky v distribuci a ve výrobě, kde se většina pracovníků pohybuje ve skladech a výrobních prostorech a nemůže tedy v pracovní době čekat u svého pracovního stolu, až bude moci v ERP systému zpracovat potřebnou agendu. Pracovníci v tomto typu společností musí být neustále připraveni řešit různé nenadálé situace v terénu a reagovat v co možná nejkratším čase. Zde se jedná často o minuty, které rozhodují, a pozdní rozhodnutí tak může způsobit finanční ztráty v milionech korun.

Oracle se snažil tento požadavek v JD Edwards EnterpriseOne vyřešit tak, že cílem mobilního řešení není mít dostupné identické aplikace na mobilních zařízeních, ale mít možnost zpracovávat na mobilních zařízeních pouze jednotlivé úkoly z ERP systému. Jednotlivé úkoly je tak možné zpracovat z mobilního zařízení prakticky v pohybu, tak aby zpracování jednotlivých úkolů nezabralo více než jednu minutu.

Se standardním řešením Oracle JD Edwards Enterprise One dostane dnes zákazník možnost používat předem připravených 58 mobilních aplikací. Tyto mobilní aplikace jsou dostupné ke stažení na Google Play a Apple’s App Store. Použití mobilních aplikací není pro uživatele Oracle JD Edwards již nijak dále zpoplatněno a zákazníkovi stačí uživatelská licence k samotnému ERP systému.

Nejvíce používané mobilní aplikace

Mezi nejčastěji používané mobilní aplikace patří aplikace pro oblast údržby zařízení, kdy pracovníci v terénu mohou při kontrole zařízení projít naplánované servisní úkoly a přímo do JD Edwards zaznamenat průběh servisu, doplnit z mobilního zařízení fotodokumentaci přímo do ERP systému a v případě urgentního požadavku naplánovat pracovní příkazy pro další práci na kontrolovaném zařízení. Odpadá tak dnes častá administrativní práce po návratu z terénu zpět do kanceláře.

Manažeři nejčastěji používají mobilní aplikace pro schvalování jednotlivých požadavků od svých podřízených. Schválit tak objednávku materiálu na urgentní zakázku, nebo i obyčejný cestovní příkaz, je otázkou několika sekund. Časté je také přeplánování pracovníků přidělených na jednotlivé výrobní příkazy nebo naplánované servisní činnosti, a to přímo v terénu.

Mobilní aplikace v JD Edwards EnterpriseOne jsou vytvořeny technologií Oracle Mobile Application Framework, která umožňuje vytvořit mobilní aplikaci pouze jednou a velmi jednoduše ji přenést na více typů mobilních zařízení s využitím specifických vlastností jednotlivých zařízení a jejich operačních systémů. Aplikace jsou přizpůsobeny menším rozměrům obrazovek mobilních zařízení tak, aby práce v terénu byla co nejefektivnější. Samozřejmostí je šifrování komunikace mezi mobilními zařízeními a JD Edwards EnterpriseOne tak, aby i mobilní pracovníci přistupující do ERP systému splňovali přísné firemní standardy na zabezpečení citlivých dat.

Trend nebo nutnost?

Mobilní aplikace tedy už nejsou jen nevyhnutelným trendem, ale představují příležitost pro zvýšení konkurenceschopnosti. Pokud chce být dnes společnost úspěšná, tak už není otázkou, zda přistupovat k ERP systému z mobilních zařízení, ale jak to dělat co nejefektivněji a s využitím těch nejlepších řešení. JD Edwards EnterpriseOne tak může v oblasti mobilního přístupu nabídnout už dnes možnosti, které ostatní ERP systémy teprve připravují.

David Kazda
Autor článku působí jako Business System Manager společnosti Algotech.