facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 7. 11. 2013

Množství dat přenesených v cloudu a datových centrech roste

Společnost Cisco zveřejnila výsledky třetího ročníku studie Cisco Global Cloud Index. Ta předpovídá, že množství dat celosvětově přenesených v cloudu by mělo do roku 2017 vzrůst 4,5krát z 1,2 zetabajtu v roce 2012 na 5,3 zetabajtu. Přitom 76 % těchto dat připadá na přenos dat v samotných datových centrech. Cloud je totiž jejich nejrychleji rostoucí složkou. Celkové množství dat přenesených za rok v datových centrech by mělo zároveň do roku 2017 dosáhnout 7,7 zetabajtu – třikrát více než v roce 2012. Předpověď také označila rok 2014 jako přelom, kdy bude většina pracovních úloh (51 %) v datových centrech řešena prostřednictvím cloudových aplikací. Studie také zmapovala připravenost jednotlivých regionů a zemí, včetně České republiky, na využívání moderních cloudových služeb.



Překvapivě není většina přenosů dat v datových centrech generována koncovými uživateli, ale samotnými datovými centry a na cloudu založenými úlohami. V roce 2017 to bude 76 %. Dalších 7 % pak má na svědomí přenos dat mezi datovými centry, jako je replikace dat nebo updaty softwaru či systémů. Pouze 17 % pak bude generováno požadavky koncových uživatelů, jako jsou prohlížení webu, streaming videa nebo jejich vzájemnou komunikací a požadavky různých zařízení připojených k internetu věcí.

 

Celosvětově se množství dat přenesených za rok v datových centrech ztrojnásobí a z 2,6 zetabajtu v roce 2012 dosáhne 7,7 zetabajtu v roce 2017. Množství dat přenesených za rok v cloudu v roce 2012 dosáhlo 1,2 zetabajtu a podílelo se tak na provozu datových center ze 46 %. V roce 2017 by to při objemu 5,3 zetabajtu mělo být již 69 %. Nárůst množství dat přenesených v cloudu se tak do roku 2017 zvýší 4,5krát a jeho růst bude rychlejší než nárůst množství dat přenesených v datových centrech celkem. Již v roce 2014 by přitom měla být většina pracovních úloh (51 %) v datových centrech řešena prostřednictvím cloudových aplikací. V roce 2012 to bylo 39 %.

 

Z regionálního pohledu se očekává, že mezi lety 2012 a 2017 bude množství v cloudu přenesených dat nejrychleji růst v regionu Blízkého východu a Afriky (složená roční míra růstu 57 %) následovaném asijsko-pacifickým regionem (43 %) a regionem střední a východní Evropy. Nejvíce cloudového provozu generovala v roce 2012 Severní Amerika (469 exabajtů) asijsko-pacifický region (319 exabajtů) a západní Evropa (225 exabajtů). Stejné pořadí by mělo platit i v roce 2017, jen objemy přenesených dat vzrostou na 1,886 zetabajtu v Severní Americe, respektive 1,876 zetabajtu a 770 exabajtů.

 

Součástí studie je i přehled připravenosti na cloud v jednotlivých regionech a téměř 150 zemích, včetně České republiky. Cisco Cloud Readiness Index hodnotí různé atributy pevných i mobilních sítí, jako je rychlost stahování či odesílání dat nebo latence.

 

V České republice jsou podle studie jak pevné, tak mobilní sítě připraveny pro pokročilé cloudové aplikace. U pevných sítí u nás dosahuje rychlost stahování průměru 13 295 kb/s, rychlost nahrávání 6 248 kb/s a latence 36 ms. U mobilních sítí je pak průměrná rychlost stahování 9 069 kb/s, rychlost nahrávání 5 340 kb/s a latence 76 ms.


 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.