facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 30. 1. 2014

Firmy ve střední Evropě s přejímáním trendu BYOD nespěchají

Využívat svůj vlastní počítač či tablet i pro pracovní účely v roce 2013 mohli v České republice zaměstnanci pouhého zlomku firem a výrazný zlom dle průzkumu společnosti Intel nenastane ani v roce 2014. Zatímco až 50 % světových firem zejména ve Spojených státech mělo v úmyslu v roce 2013 umožnit zaměstnancům využívat jejich vlastní počítače a tablety i v práci, evropské firmy jsou v přejímání konceptu BYOD zdrženlivější. V zemích střední Evropy to bylo v průměru pouhých 12 %. Maďarsko (18 %) a Česká republika (14 %) jsou nad průměrem, který snižuje Slovensko (9,8 %) a Polsko (7,5 %). Data o obezřetném postupu středoevropských firem v oblasti BYOD (Bring your own device) přinesl průzkum společnosti Intel zorganizovaný mezi 726 středoevropskými firmami.



Vedle stávajících podporovatelů největší potenciál další podpory konceptu BYOD v průzkumu společnosti Intel vykázaly firmy v Polsku (19 %) a v České republice (10 %). Nejkonzervativněji k BYOD přistupují slovenské firmy, kde více než 82 % dotazovaných manažerů informačních technologií BYOD nepodporuje a nechystá se podporovat ani v nejbližším období.

 

Mezi hlavní důvody, proč je zapojení zaměstnaneckých počítačů ze strany IT profesionálů přijímáno obezřetněji, patří celosvětově otázky firemní bezpečnosti. Koncept BYOD je nepochybně významným zásahem do firemní infrastruktury zejména kvůli masivnímu zapojení mobilních platforem, jež v současné době jsou jen obtížně slučitelné s bezpečnostními standardy firem.

 

Vedle otázek bezpečnosti vzbuzuje BYOD otazníky v souvislosti se správou IT a jeho servisem. I poměrně běžné úkony, jako je aktualizace a správa softwaru, případně pokud bude potřeba něco v notebooku či tabletu opravit, se mohou stát velkou výzvou pro chod firmy a efektivitu zaměstnance. Otázky typu, zda by v případě poruchy šel do běžného servisu a zaměstnanec ho neměl řadu dní k dispozici, u IT manažerů vzbuzují velkou nejistotu. Vše je potřeba řešit předem v jasném nastavení pravidel hry, které musí zaměstnanci akceptovat, což je potřeba promítnout do firemních směrnic. Příprava směrnic, která budou tato pravidla definovat, přitom není silnou stránkou firem. Dokonce i mezi firmami, jež využívání soukromých počítačů k pracovním účelům svým zaměstnancům umožnily, poměrně často nacházíme takové, které specifikování přesných pravidel podcenily a zavádějí je zpětně.

 

Největší možný přínos zavádění BYOD do firem respondenti z řad manažerů IT v globálním průzkumu společnosti Intel vidí v úsporách firemních nákladů za nákup počítačů, větší produktivitě zaměstnanců, jejichž výkon umocňuje důvěrná obeznámenost s prostředím počítače a jeho aplikacemi, a konečně větší spokojenost zaměstnanců. Trend BYOD zaměstnancům vychází vstříc v tom, že si sami mohou vybrat zařízení, které jim nejvíce vyhovuje. V mobilnějším světě, který zavádění BYOD umožňuje, zaměstnanci mohou sami rozhodovat o tom, jakým způsobem skloubí práci a soukromí, naopak od nich vyžaduje větší zodpovědnost, že těmto požadavkům dostojí.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.