facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 30. 8. 2024 - redakce

Do světa kryptoměn přichází regulace, která zvýší jejich bezpečnost a důvěryhodnost

Ačkoli většina legislativních požadavků směrnic, týkajících se obchodování kryptoměn v EU, nabude platnosti až v novém roce, části regulací se firmy musejí přizpůsobit už nyní. Nejedná se jen o směrnici MiCA (Markets in Crypto-assets), která po poskytovatelích finančních služeb v oblasti kryptoměn požaduje identifikaci spotřebitelů. Současně se také uplatňuje i DORA (Digital Operational Resilience Act), která se u společností domáhá vyššího kybernetického zabezpečení.



Podle společnosti Confirmo, která v oblasti kryptoměn působí, zvýší regulace důvěru veřejnosti v kryptoměny. „Skutečnost, že státní struktury v EU poprvé začínají regulovat kryptoměny, je důkazem toho, že je uznávají jako důležité téma, kterému je nezbytné věnovat zvýšenou pozornost,“ komentuje Tomáš Cuník, vedoucí právního oddělení společnosti Confirmo.

Jednou z nejvýznamnějších legislativních úprav, která v letošním roce svět kryptoměn mění, je MiCA (Markets in Crypto-assets). Ta po poskytovatelích finančních služeb v oblasti kryptoměn požaduje například zaznamenávání informací o uživatelích a jejich ztotožnění. Od této regulace si slibuje vyšší bezpečnost těch, kteří kryptoměny nakupují či prodávají. Zatímco většina ustanovení regulace začne platit až koncem roku 2024, některé její části, například regulace stablecoinů, nabývají platnosti už nyní.

Regulaci MiCA schválil Evropský parlament s cílem posílit ochranu finančních prostředků i osobních údajů spotřebitelů, minimalizovat riziko podvodů a přispět k celkové stabilitě trhu. Právě větší transparentnost a bezpečnost jsou hlavní benefity, které směrnice přináší. MiCA zavádí řadu povinností pro podnikatele v oblasti kryptoměn, srovnatelných s požadavky kladenými na tradiční finanční instituce, jako jsou banky a investiční fondy.

Proto další regulací, která se v oblasti kryptoměn nově uplatňuje, je nařízení DORA, které klade důraz na IT bezpečnost a digitální odolnost, vyžadující implementaci nových procesů pro řízení rizik a ochrany klientů. Směrnice DAC8 pak zavede povinnost hlásit veškeré kryptotransakce finančním úřadům, což přispěje k větší transparentnosti a srovnatelnosti kryptoměn s tradičními fiat měnami.

„Z našeho pohledu představuje regulace pro poskytovatele finančních služeb v oblasti kryptoměn obrovský potenciál. Ačkoli mnoho firem v ní může spatřovat byrokratickou zátěž, my v ní vidíme příležitost, jak zkvalitnit svoje služby. Věříme, že MiCA přinese do světa kryptoměn stabilitu a předvídatelnost, což přispěje k dlouhodobému rozvoji finančních služeb v této oblasti,“ dodává Tomáš Cuník.
 


 
  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.