Aktuality -> Analýzy - 9. 2. 2017

Češi neumí rozpoznat nezabezpečené internetové stránky

httpsZ průzkumu o chování uživatelů internetu, který si u agentury STEM/MARK zadala společnost Gordic, vyplývá, že Češi už něco málo tuší o nebezpečnosti internetu. 94 % z respondentů průzkumu hlásí, že v zájmu své ochrany přijímají nejrůznější opatření. Myslím tím například, že zapínají firewall, nebo neplatí na internetu kreditní kartou. Přitom ale používají slabá hesla a netuší, jak rozpoznat zabezpečené stránky.



Na internetu se snažíme chránit, ale není heslo jako heslo

12345, ABCDE… Snad každý už ví, že právě taková hesla jsou naprosto nevhodná, protože jdou relativně snadno odhalit. Češi však stále používají i jiná nevhodná hesla. „Nebezpečná jsou jakákoliv hesla, která je možné jednoduše odhadnout z identity majitele. Tabu by měla být data narozenin, jména rodinných příslušníků nebo domácích mazlíčků,“ vypočítává Miroslav Wolf, expert na kybernetickou bezpečnost společnosti Gordic.

76 % respondentů naštěstí tvrdí, že si vybírají hesla jiným způsobem. Je chvályhodné, že každý druhý používá různá hesla k odlišným účtům. To s sebou ovšem nese další potíž – pokud už lidé vymyslí silná hesla, málokdy si je pak pamatují. Jeden člověk z pěti si je alespoň někdy zapisuje, čímž se opět vystavuje riziku. „Stačí ztratit mobil, ve kterém je heslo zapsáno, a zloděj se rázem dostane skoro všude,“ tvrdí Wolf, podle kterého nefunguje ani snaha maskovat hesla například jako telefonní čísla.

Více než polovina Čechů nekontroluje zabezpečení stránky

Alarmující je, že 56 % uživatelů buď nepozná zabezpečené stránky, nebo bezpečnostní prvky kontroluje jen někdy. „17 % netuší, které znaky mají hledat, 12 % se domnívá, že pokud je na stránce logo banky, jako ověření to stačí. Právě na to ovšem hrají všichni podvodníci, kteří lákají na podvodné účty. Nic netušící oběť zadá své přihlašovací údaje, jenže tím je prozradí někomu, kdo jí následně vybere účet,“ poukazuje na častou chybu Wolf. Jen 44 % respondentů pravidelně kontroluje bezpečnostní certifikát či ikonu zámečku. Zvýšená opatrnost se bohužel netýká mladých lidí. Ve srovnání s ostatními věkovými skupinami dopadli dokonce nejhůře! Zabezpečování kontroluje jen 38 % respondentů do 29 let. U lidí mezi 30 a 44 lety na něj vždy hledí 46 % z nich, u lidí nad 45 let ho kontroluje každý druhý.

A jak tedy zabezpečenou stránku rozpoznat? „Stránku se zašifrovaným přenosem informací mezi uživatelem a serverem, prostřednictvím protokolu HTTPS lze identifikovat buď podle toho, že vedle webové adresy je vyobrazen zamčený visací zámeček, nebo podle toho, že její webová adresa začíná na "https://" namísto běžného http://,“ radí Wolf.

Další zajímavosti plynoucí z průzkumu

Zástupci nejstarší skupiny (45–59 let) se často spoléhají na pravidelnou změnu hesla, hlásí se k tomu 40 % respondentů. Naopak u nejmladších (15–29 let) se takto chová jen každý čtvrtý. Skoro třetina starších si ale alespoň některá hesla zapisuje. Mladší se spoléhají na svou paměť.

Třetina lidí bez maturity neví, jak rozpoznat zabezpečené stránky, nebo se o to nestará. Na to, zda je stránka zabezpečena, se zaměřují především lidé z velkých měst nad 100 000 obyvatel. Podle průzkumu jich tak činí více než polovina. Obecně jsou pozornější muži (51 %) než ženy (38 %).


 
  

- PR -

Budou váš kamerový systém řídit AI agenti?

5 trendů roku 2025 od video specialisty Milestone Systems


XProtectLetošní rok přináší zásadní proměny v oblasti videodohledových systémů. Podle Rahula Yadava, technologického ředitele společnosti Milestone Systems, se do popředí dostávají samostatně jednající AI agenti, akční inteligence a inteligentní video management systémy. Co tyto posuny znamenají pro integrátory, resellery i provozní týmy? Přinášíme pět klíčových trendů, které budou podle Milestone formovat bezpečnostní technologii v nadcházejících měsících.

  

- PR -

Spolehlivá kontrola kvality bez vysokých nákladů

Main_KV_first_image___k___vodu-PR.jpgPokud pracujete ve výrobním provozu nebo řídíte inženýrské operace, jistě znáte typické současné výzvy: přísnější tolerance, kratší dodací lhůty a stále složitější díly. Jenže kontrola jakosti už tomuto tempu mnohdy nestačí. Ruční nástroje, zastaralé 3D skenery a pracovní postupy závislé na zkušených operátorech brzdí produktivitu a rozvoj v průmyslu.