Acronis
facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 9. 3. 2012

Budoucnost trhu PC? Gartner očekává v roce 2012 mírný růst

tablet_PC.jpgCelosvětové prodeje osobních počítačů vzrostou podle prognózy agentury Gartner v letošním roce meziročně o 4,4 % na celkových 368 milionů kusů. V České republice by měl nárůst prodejů dosáhnout 16,1 %, a prodat by se tak mělo 1,3 milionu PC. Dynamiku celosvětového trhu bude v roce 2012 ovlivňovat především poptávka po nových tabletech a smartphonech, na druhé straně potom nástup ultrabooků a poptávka na rozvojových trzích. Informace zveřejnila agentura Gartner s tím, že pro rok 2013 očekává silný růst trhu osobních počítačů a prodeje přesahující 400 milionů kusů.

Letošní rok bude podle Gartneru ve znamení pomalého oživování trhu osobních počítačů. Podle Gartneru je otázka, zda se Windows 8 a ultrabookům podaří u uživatelů vzbudit novou poptávku po PC. Podle analytiků totiž rok 2011 změnil podobu trhu. „Aplikace typu e-mail, sociální sítě a přístup na internet byly tradičně doménou osobních počítačů. Smartphony a tablety tuto situaci změnily,“ říká Ranjit Atwal, ředitel výzkumu agentury Gartner. „Spotřebitelé nyní budou řešit, které zařízení se potkává s jejich potřebami nejefektivněji a zároveň zábavně a pohodlně,“ dodává k situaci na trhu.

Analytici Gartneru očekávají, že ultrabooky si získají silnou pozornost firem přibližně v polovině roku. „Osobní počítače budou přesto čelit silné konkurenci nových tabletů na platformách Android a Microsoft a samozřejmě díky nástupu nového iPadu,“ říká Atwal. Gartner navíc předpokládá, že přesun aplikací do personálních cloudů akceleruje osvojování cloudových služeb, což bude pro prodejce osobních počítačů další překážka, jak se od tabletů odlišit.

Klíčová tak bude pro trh PC poptávka na rozvojových trzích, které jsou stále charakteristické velmi nízkou penetrací osobních počítačů. Podle Gartneru se rozvojové trhy budou na celkové poptávce podílet v roce 2016 až 70%, kdy v roce 2011 měly na celosvětovém trhu podíl 50 %.

V České republice se v minulém roce prodalo celkem 1,1 milionu kusů osobních počítačů. Rok 2012 by měl být ve znamení oživení, návratu a dokonce překonání hodnot silného roku 2010. I prognózy pro další roky jsou podle optimistické a trh by měl růst až do roku 2016 dvouciferným tempem.


Obr 1: Vývoj prodejů PC v České republice v letech 2008 - 2011 s prognózou na období 2012 - 2016
Obr 1: Vývoj prodejů PC v České republice v letech 2008 - 2011 s prognózou na období 2012 - 2016


 
Helios
  

- Inzerce -

Odhalte budoucnost IT

RedHatNenechte si ujít jedinečný open source event, který se po čtyřech letech vrací do Česka v netradičním formátu.

  

- Inzerce -

Vzdálený monitoring a správa se SolarWinds RMM od ZEBRA SYSTEMS

Zebra SystemsPodle společnosti Forbes patří poskytování IT služeb typu „as-a-service“ mezi pět nejdůležitějších technologických trendů příštích 12 měsíců. S neustávající pandemií COVID-19 a nutností sociálního odstupu cítí IT firmy silný růst poptávky po cloudových IT službách. Společnost ZEBRA SYSTEMS jim vychází vstříc nabídkou SolarWinds RMM, jedním z nejlepších produktů dostupných na trhu, včetně možnosti jeho nezávazného vyzkoušení.