Aktuality -> Analýzy - 13. 7. 2020 - Ing. Lukáš Grásgruber

Budoucnost bezdrátových sítí a internetu věcí v logistice

DHLSpolečnost DHL zveřejnila studii s názvem Next-Generation Wireless in Logistics, která se podrobně zabývá vývojem bezdrátových sítí a budoucnost internetu věcí v logistice. Na příkladech popisuje různé bezdrátové technologie, věnuje se jejich nové generaci a především pak možnostem využití v logistickém průmyslu. Nová generace bezdrátových technologií přinese podle DHL do logistiky transparentnost, rozsáhlou automatizaci a předvídatelnost.



Síťové propojení všech, všeho a všude

O technologiích pro bezdrátovou komunikaci se hodně diskutovalo již před aktuální krizí způsobenou pandemií onemocnění COVID-19. V poslední době se zájem soustředil především na mobilní datové sítě 5G, které jsou v mnoha zemích uváděny do provozu. Technologie 5G slibuje koncovým uživatelům, firmám a provozovatelům telekomunikačních systémů mnoho výhod, mezi něž patří vyšší přenosové rychlosti, větší kapacita a individualizované služby pro novou generaci chytrých, síťově propojených zařízení.

Současný pokrok ve vývoji sítě 5G a dalších technologií bezdrátové komunikace vytváří nové příležitosti pro logistiku. Jejich využití povede ke zvyšování transparentnosti, provozní efektivity a urychlování automatizace. Pro průmyslové využití jsou optimalizovány důvěrně známé technologie, jakými jsou WiFi a Bluetooth, ale i méně rozšířené technologie, mezi něž patří LPWAN a satelity na nízké oběžné dráze Země. Nové generace uvedených bezdrátových technologií umožní propojení všech, všeho, a to kdekoli.

The electromagnetic spectrum & communication technology explained

Vytváření zcela propojené budoucnosti pro logistiku

V nedávném průzkumu společnosti DHL, jehož se zúčastnilo 800 vedoucích dodavatelských řetězců, uvedlo 60 % respondentů, že transparentnost jejich dodavatelského řetězce je v současnosti nedostatečná. Dosažení opravdové transparentnosti v celé délce dodavatelského řetězce označili respondenti průzkumu za jednu z největších a nejdůležitějších výzev stejně jako eliminaci roztříštěného shromažďování dat z heterogenních dodavatelských řetězců. Při vytváření strategií transparentnosti jsou třemi nejvyššími prioritami transparentnost veškeré přepravy, transparentnost zásob a implementace nástrojů pro analýzu dat v dodavatelském řetězci. Celkem 75 % respondentů uvedlo, že v blízké budoucnosti plánují zavést do praxe alespoň jednu bezdrátovou technologii nové generace, aby dosáhli svých cílů v oblasti transparentnosti.

„Naše odvětví, logistika, bude na jedné straně významným uživatelem přínosů digitální revoluce na základě internetu věcí, ale také bude pro tuto revoluci vytvářet vhodné podmínky. Přestože jsou některé části logistického odvětví již chytré a síťově propojené, způsobí nová generace bezdrátových technologií další vlnu zavádění internetu věcí do logistiky,“ řekl Markus Kückelhaus, viceprezident divize DHL Customer Solutions & Innovation.

Hlavními trendy, které se podle studie DHL stanou klíčovými pro logistický průmysl v propojené budoucnosti patří:

  1. Celková transparentnost: Všechny zásilky, logistické položky, veškerá infrastruktura a všechna zařízení, to vše bude síťově propojeno díky široce dostupným sítím a levným vysokovýkonným senzorům. Tím bude umožněna velmi efektivní automatizace, optimalizace procesů, rychlejší a transparentnější řešení událostí a v důsledku toho i nejlepší kvalita služeb pro firemní i koncové zákazníky.
  2. Rozsáhlá autonomie: Všechna autonomní vozidla, ať se jedná o roboty v halách, nebo logistická vozidla na veřejných silnicích, spoléhají na ultra rychlou, spolehlivou bezdrátovou komunikaci pro efektivní řízení a jízdu v příslušném prostředí. Tato řešení jsou v současnosti již na vzestupu, ale nová generace bezdrátových technologií bude klíčovým faktorem, který umožní jejich široké využití a posune svět k autonomním dodavatelským řetězcům.
  3. Zdokonalování prognóz: S tolika internetem propojenými subjekty se objem, rychlost a rozmanitost dat, která shromažďujeme, ztrojnásobí v porovnání s velkými daty generovanými v současnosti. Pokračující rozvoj systémů strojového učení a umělé inteligence ve spojení s ultra krátkými čekacími dobami u nové generace bezdrátových technologií odstraní omezení pro datové prediktivní systémy sestavující prognózy, plánování dodacích lhůt a vedení trasy, vyplývající z dlouhé čekací doby a nízké výkonnosti bezdrátových sítí.

Zatímco velké části předpovídaného růstu bude dosaženo pomocí technologií, které jsou pro mnoho z nás již důvěrně známé, opravdu univerzální konektivita bude vyžadovat přístupy, které dokážou nabídnout nové možnosti, včetně vyšší kapacity, většího dosahu, rychlejšího přenosu, vyšší energetické hospodárnosti a nižších nákladů.

„Rozsáhlá konektivita je výjimečným technickým a společenským úspěchem. Přestože internet věcí není v logistice nový, protože již dnes se na celém světě používá 20 miliard síťově propojených zařízení, stojíme v tomto ohledu teprve na začátku. Souběžně probíhá rychlý vývoj velkého počtu technologií, které jsou také nákladově efektivní a stále více všudypřítomné. Nyní se zvyšuje i jejich dostupnost, což náhle a v nebývalém tempu otvírá obrovské příležitosti k vývoji aplikací a praktickému využití,“ dodává Matthias Heutger.

Kompletní zpráva o trendech Next-Generation Wireless in Logistics (Nová generace bezdrátových technologií v logistice) je k dispozici k bezplatnému stažení na https://www.dhl.com/next-gen-wireless-logistics.


 
  

- PR -

Spolehlivá kontrola kvality bez vysokých nákladů

Main_KV_first_image___k___vodu-PR.jpgPokud pracujete ve výrobním provozu nebo řídíte inženýrské operace, jistě znáte typické současné výzvy: přísnější tolerance, kratší dodací lhůty a stále složitější díly. Jenže kontrola jakosti už tomuto tempu mnohdy nestačí. Ruční nástroje, zastaralé 3D skenery a pracovní postupy závislé na zkušených operátorech brzdí produktivitu a rozvoj v průmyslu.

  

- PR -

Budou váš kamerový systém řídit AI agenti?

5 trendů roku 2025 od video specialisty Milestone Systems


XProtectLetošní rok přináší zásadní proměny v oblasti videodohledových systémů. Podle Rahula Yadava, technologického ředitele společnosti Milestone Systems, se do popředí dostávají samostatně jednající AI agenti, akční inteligence a inteligentní video management systémy. Co tyto posuny znamenají pro integrátory, resellery i provozní týmy? Přinášíme pět klíčových trendů, které budou podle Milestone formovat bezpečnostní technologii v nadcházejících měsících.