facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 15. 9. 2008

BSA zahájí další kampaň

Míra softwarového pirátství se v Česku snižuje

Protipirátská organizace BSA (Business Software Alliance), která sdružuje přední výrobce softwaru, zahájí další kampaň zaměřenou na prevenci a potírání softwarového pirátství v malých a středně velkých firmách. Začátkem října se BSA obrátí na management a majitele více než 15 tisíc firem po celé České republice. Upozorní na rizika spojená s přehlížením užívání nelegálního softwaru ve firmě či jeho tolerováním a poradí, jak se s pirátstvím vypořádat. Podle poslední studie analytické společnosti IDC se v Česku již druhým rokem nelegálně užívá 39 % softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 2,9 miliardy korun. Česko patří mezi 30 zemí s nejnižší mírou pirátství a v pomyslném žebříčku zaujímá 22. místo. Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 27 procentních bodů – z 66 na současných 39 %.



Nejčastěji se ve firmách pirátsky užívá software předních výrobců kancelářského softwaru, grafických a DTP programů, CAD a konstrukčního softwaru či antivirových aplikací. BSA se proto v říjnu tradičně zaměří na malé a střední firmy napříč všemi sektory s důrazem na kreativní a technické obory. Ve firmách podnikajících v oborech, jakými jsou výroba, reklama, konzultační služby, projekční činnost, návrh konstrukcí či design, se podle analýz vyskytuje nejvíce nelegálního softwaru.

 

K nelegálnímu užívání softwaru dochází často bez vědomí managementu či majitelů firem. Nejčastějším prohřeškem je instalace více kopií softwarů, než povoluje licenční smlouva. Dalším rizikem jsou zaměstnanci, kteří si nekontrolovatelně instalují software pro soukromé účely. Pokud firma nedělá pravidelné kontroly legálnosti softwaru, během krátké doby může v závislosti na své velikosti užívat nelegální software v hodnotě statisíců i milionů korun.

 

To se může vymstít právě managementu firem. Za užívání nelegálního softwaru ve firmě je totiž zodpovědný každý, kdo se na jeho šíření podílel, ať už aktivně, například jeho instalací, či pasivně – třeba tím, že jeho šíření toleroval nebo například i schválil. O míře odpovědnosti a výši trestu rozhoduje soud. Ten může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let.

 

Kromě trestů uložených soudem pachatelům hrozí i statisícové platby poškozeným výrobcům softwaru, kteří mohou žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. Namísto 200 tisíc korun tak pachatelé mohou za software zaplatit až 600 tisíc korun: 400 tisíc jako kompenzaci a 200 tisíc za legální nákup licencí.


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.