facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Podnikové aplikace a služby - 4. 11. 2024 - redakce

Blíží se platnost další evropské směrnice, která cílí na IT firmy

Digitální produkty by měl mít možnost využívat každý uživatel, bez ohledu na omezení – to je cílem nové směrnice European Accessibility Act, která vejde v platnost v červnu příštího roku. Softwarové firmy přiměje k tomu, aby své technologie funkčně zpřístupnily i pro zákazníky s fyzickými hendikepy či jiným tělesným omezením.



Nová směrnice, podle které se budou muset vývojáři držet Pokynů pro přístupnost webového obsahu (WCAG), hodlá zpřístupnit digitální produkty všem, kteří trpí nějakou formou tělesného nebo kognitivního omezení. Nezohledňuje však pouze trvalé hendikepy, ale i dočasná omezení, jako zranění a jiné situace, ve kterých je obtížné technologie pohodlně používat.

Nastupující směrnice European Accessibility Act se blíží a my si můžeme být jisti, že významně ovlivní vývoj digitálních produktů. Firmy budou od června příštího roku povinny vyvíjet software tak, aby jej mohl využívat skutečně každý, bez ohledu na svůj fyzický stav. Softwarové společnosti by proto neměly s přípravou na tyto legislativní změny otálet a začít plánovat kroky už nyní,“ říká Vratislav Kalenda, spoluzakladatel a CEO české vývojářské společnosti Applifting, která už nyní klade velký důraz na dostupnost svých produktů pro uživatele s nějakým omezením.

Podle společnosti Applifting by přístupný produkt měl být postaven na třech základních pilířích – přístupném kódu, designu a obsahu. Kód by měl být sémantický, logicky strukturovaný a upravený pro asistenční technologie. Důležitou roli při tom hrají HTML značky a atributy ARIA, které pomáhají čtečkám obrazovky správně zobrazit obsah pro uživatele se zrakovým postižením.

Pokud chce firma vyvinout produkt, který mohou bez problémů využívat lidé se zdravotním omezením, musí na tyto náležitosti myslet už ve fázi prvotních návrhů. Dvě třetiny problémů v přístupnosti vznikají právě ve fázi návrhu produktu. Nikdy se například nesmí stát, že by barva prvku v aplikaci byla nosičem informace. Tím by z používání diskvalifikovala osoby se zrakovým postižením,“ doplňuje Jan Černý, head of Business & Delivery společnosti Applifting.
 


 
  

- PR -

iQsub Technologies díky Odoo zefektivnilo výrobu a řízení firmy

Česká společnost iQsub Technologies se specializuje na vývoj a výrobu špičkového potápěčského vybavení, včetně dýchacích přístrojů a odolných pouzder pro kamery GoPro do extrémních podmínek. Se zákazníky po celém světě a nejvyššími požadavky na kvalitu a spolehlivost potřebovala moderní a efektivní řízení svých firemních procesů.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.