facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Podnikové aplikace a služby - 14. 9. 2023 - Ing. Lukáš Grásgruber

Blindspot Solutions nabízí generativní AI, která pracuje pouze s interními daty

Blindspot Solutions přichází s aplikací AskYourData, která dokáže zpracovat nepřeberné množství firemních informací a zpřístupnit je zaměstnancům v jednoduchém chatu. Aplikace funguje jako firemní virtuální asistent využívající technologii generativní umělé inteligence, která je natrénovaná pouze na interních datech. Výsledkem je efektivní a bezpečná práce s interními daty pomocí generativní AI.Blindspot Solutions věří, že o novinku bude zájem, protože uskutečnil průzkum mezi velkými českými firmami napříč byznysovým spektrem, ze kterého vyplynulo, že 99 % firem zvažuje intenzivnější využívání generativního AI v příštích dvanácti měsících a polovina z nich chce s jeho pomocí vybudovat interní knowledge base.

Aplikace AskYourData využívá jako zdroj svých informací interní data, která si firma sama zvolí. Mohou to být například formáty PDF, PowerPoint, Word, Excel, odkazy na webové stránky a napojení na databáze. Výhodou je jeho integrace do firemního cloudu, například na Sharepoint. S uživateli aplikace komunikuje přirozeným lidským jazykem a nemusí se tak učit zadávat dotazy v programovacích jazycích.

Štěpán Kopřiva„Aplikace umí zpracovat obrovskou vnitřní knowledge base. Uživatel jí jednoduše zadá dotaz a virtuální asistent mu v rámci chatu vygeneruje odpověď obdobně, jako to například dělá ChatGPT. Naše aplikace pracuje na podobném principu. Ale na rozdíl od ChatGPT pracuje pouze s interními daty, která zůstávají bezpečně uložena ve firemním prostředí,“ říká CTO Blindspot Solutions Štěpán Kopřiva.

AskYourData komunikuje podobně jako populární ChatGPT, ale v práci s daty se zásadně liší. Je totiž transparentní a neodesílá firemní data mimo prostředí firmy. Nepracuje s otevřenými zdroji, pouze s těmi interními, které si firma volí. U každé vyhledané informace zároveň uvádí zdroj, aby si uživatel mohl relevanci a správnost daného výsledku hned ověřit. Poskytuje tak transparentnost, která u OpenAI chybí. Aplikace AskYourData je postavená v cloudu na Microsoft Azure a je konfigurovatelná. Lze tak například nadefinovat, který zaměstnanec bude mít přístup ke kterým firemním informacím.

AskYourData přináší nový způsob práce s firemními daty. Pomoci může například konzultantům a prodejcům najít přesné informace v rámci složité interní znalostní báze. Může také sloužit, pokud se například zaměstnanec potřebuje rychle zorientovat v interních směrnicích, příručkách, správě licencí a smluv, čili když například hledá odpověď na to, jak si půjčit firemní automobil, jak si vzít dovolenou či jak vyřešit konkrétní požadavek.

„Zaměstnanci často pracují s velkým objemem informací, a ne vždy efektivně. Interní knowledge base zůstávají nevyužité a zastaralé, best practices zaměstanci sdílí spíše v kuchyňkách než hromadně,“ vysvětluje Štěpán Kopřiva.


 
  

- Inzerce -

Data-Informace-Inovace

IT Systems 9/2023Aktuální vydání IT Systems se prakticky skládá ze dvou časopisů, protože jeho součástí je druhé letošní číslo magazínu CAD. Jde o titul specializovaný na problematiku IT řešení pro celý životní cyklus produktů od návrhu a konstrukce, přes digitalizaci výroby až po zákaznický servis. Jeho hlavním tématem je význam optimalizace v předvýrobních etapách a vytvoření digitálního vlákna pro efektivní sdílení dat napříč firmou.

  

- Inzerce -

Poslechněte si úspěšný příběh spojení ERP a APS v praxi

Meet UpCo je potřeba k úspěšnému řízení strojírenské firmy z pohledu informačního systému? Jak si společnost Fermat poradila díky spojení ERP a APS s dobou plnou změn? Na tyto otázky odpoví setkání „Silné nástroje pro výrobu a její plánování“, které se uskuteční 11. 10. 2023 v prostorách RHK Brno v areálu brněnského výstaviště. Bohaté zkušenosti z implementace, používání a rozšiřování informačního systému vás vtáhnou do užitečné diskuse.