facebook
Tematické sekce
 
Branžové sekce
Přehledy
Dassault - SolidWorks
 
Tematické seriály
Nové!

GDPR

General Data Protection Regulation zásadně mění zpracování osobních údajů a zavádí nové povinnosti...

články >>

 
Nové!

Jak uřídit IT projekt a nezbláznit se

Užitečné tipy a nástroje pro řešení problémů řízení inovací a vývoje produktů...

články >>

 
Nové!

Industry 4.0

Průmysl 4.0

Jaký vliv bude mít čtvrtá průmyslová revoluce na výrobu a výrobní firmy?

články >>

 

Komplexní svět eIDAS

O nařízení eIDAS již bylo mnoho řečeno i napsáno. A proto jediné, o čem...

články >>

 

Trendy v CRM

Systémy pro řízení vztahů se zákazníky (CRM) prochází v posledních letech výraznou změnou. Zatímco dříve...

články >>

 

Příručka úspěšného IT manažera

Dnes je řada IT manažerů opomíjena. Úspěšní bývají brouci Pytlíci a Ferdové...

články >>

 

Pokročilá analýza provozu datových sítí

V tomto čtyřdílném seriálu vás seznámíme s různými metodami a přístupy...

1. až 4. díl >>

 

Cesta k efektivnímu identity managementu

Správa identit a přístupů (IAM) je klíčová oblast pro zaručení bezpečnosti...

1. až 9. díl >>

Aktuality -> Analýzy - 19. 5. 2017 9:50

Ajťáci v Česku: nedostatkoví pracovníci s vysokou mzdou

Stále více lidí se v Česku pracovně věnuje oboru informačních technologií, přesto je jich na trhu práce stále nedostatek. „Odhadujeme, že IT pracovníků v Česku chybí mezi 20 a 30 tisíci,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.České střední a vysoké školy nestíhají dodávat na trh kvalifikované ajťáky, a proto se po nich firmy stále častěji poohlížejí v zahraničí. Nejčastěji přicházejí pracovat do českých firem odborníci z bývalých postsovětských zemí. Jelikož je tato práce stejná nebo hodně podobná kdekoliv na světě, nebývá s jejich uvedením do praxe problém.

S tím také souvisí odliv českých IT odborníků do zahraničí. Oblíbenou destinací českých ajťáků je Londýn, jiní míří s vlastními projekty do Silicon Valley. Roste také zájem o některé asijské země, které nabízejí zajímavý poměr kvality života a nízkých nákladů.

Na internetu existují různé stránky, které dávají tipy na zajímavé destinace pro život tak zvaných digitálních nomádů – lidí, kteří svou práci spojují s cestováním. Ajťáci si na nich vyměňují tipy na místa s pracovními příležitostmi po celém světě, informují se o bezpečnosti měst nebo o kvalitě internetového připojení.

„I v Česku je pro IT pracovníky spousta zajímavých příležitostí v podobě start-upů, které se dostaly nebo snaží dostat mezi globální hráče svého oboru,“ uvádí Tomáš Surka. Příkladem mohou být antivirové softwarové společnosti nebo vyhledávače levných letenek.

Firmy musí počítat s vysokým platovým ohodnocením IT odborníků a také s požadavky na nejrůznější benefity. Mladá generace očekává příjemné a moderní pracovní prostředí spojené například se sportovním vyžitím, při kterém se mohou od práce odreagovat. Častý je požadavek na práci z domova, horské chalupy nebo z jiného oblíbeného místa.

„IT pracovníci se dopředu zajímají, s jakými technologiemi přijdou na hledané pozici do styku. Ty mnohdy představují největší lákadlo, kvůli kterému neváhají vyměnit klid a jistotu nebo i vyšší příjem ve velké korporaci za působení v technicky zajímavě nastartovaném start-upu,“ míní Tomáš Surka.

IT pracovníci buď působí ve firmách zcela zaměřených na informační technologie, nebo podporují ze své pozice společnost se zaměřením sahajícím od výroby až po služby. „Když pracuje ajťák ve firmě, kde IT oddělení vytváří servis pro její hlavní zaměření, musí počítat s tím, že dennodenně komunikuje s lidmi, kteří informačním technologiím moc nerozumí. Je u nich vyžadována větší univerzálnost. U specializovaných, například vývojářských IT firem, jsou pracovníci úzce zaměření a mohou očekávat také uvolněnější firemní kulturu,“ uzavírá Tomáš Surka.


 
General registry - dobrá doména
  

- Inzerce -

Problémy při implementaci ERP systému

ERPJaké problémy nejčastěji vznikají při implementaci ERP systému a jak jim předejít?

  

- Inzerce -

Univerzální online identita nejen pro správu domén

GENERAL REGISTRYV dnešní době není prostor pro zdlouhavé registrace. Centralizace identity vám ušetří drahocenný čas.