facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 19. 5. 2017

Ajťáci v Česku: nedostatkoví pracovníci s vysokou mzdou

Stále více lidí se v Česku pracovně věnuje oboru informačních technologií, přesto je jich na trhu práce stále nedostatek. „Odhadujeme, že IT pracovníků v Česku chybí mezi 20 a 30 tisíci,“ říká Tomáš Surka, výkonný ředitel personálně-poradenské společnosti McROY pro střední a východní Evropu.



České střední a vysoké školy nestíhají dodávat na trh kvalifikované ajťáky, a proto se po nich firmy stále častěji poohlížejí v zahraničí. Nejčastěji přicházejí pracovat do českých firem odborníci z bývalých postsovětských zemí. Jelikož je tato práce stejná nebo hodně podobná kdekoliv na světě, nebývá s jejich uvedením do praxe problém.

S tím také souvisí odliv českých IT odborníků do zahraničí. Oblíbenou destinací českých ajťáků je Londýn, jiní míří s vlastními projekty do Silicon Valley. Roste také zájem o některé asijské země, které nabízejí zajímavý poměr kvality života a nízkých nákladů.

Na internetu existují různé stránky, které dávají tipy na zajímavé destinace pro život tak zvaných digitálních nomádů – lidí, kteří svou práci spojují s cestováním. Ajťáci si na nich vyměňují tipy na místa s pracovními příležitostmi po celém světě, informují se o bezpečnosti měst nebo o kvalitě internetového připojení.

„I v Česku je pro IT pracovníky spousta zajímavých příležitostí v podobě start-upů, které se dostaly nebo snaží dostat mezi globální hráče svého oboru,“ uvádí Tomáš Surka. Příkladem mohou být antivirové softwarové společnosti nebo vyhledávače levných letenek.

Firmy musí počítat s vysokým platovým ohodnocením IT odborníků a také s požadavky na nejrůznější benefity. Mladá generace očekává příjemné a moderní pracovní prostředí spojené například se sportovním vyžitím, při kterém se mohou od práce odreagovat. Častý je požadavek na práci z domova, horské chalupy nebo z jiného oblíbeného místa.

„IT pracovníci se dopředu zajímají, s jakými technologiemi přijdou na hledané pozici do styku. Ty mnohdy představují největší lákadlo, kvůli kterému neváhají vyměnit klid a jistotu nebo i vyšší příjem ve velké korporaci za působení v technicky zajímavě nastartovaném start-upu,“ míní Tomáš Surka.

IT pracovníci buď působí ve firmách zcela zaměřených na informační technologie, nebo podporují ze své pozice společnost se zaměřením sahajícím od výroby až po služby. „Když pracuje ajťák ve firmě, kde IT oddělení vytváří servis pro její hlavní zaměření, musí počítat s tím, že dennodenně komunikuje s lidmi, kteří informačním technologiím moc nerozumí. Je u nich vyžadována větší univerzálnost. U specializovaných, například vývojářských IT firem, jsou pracovníci úzce zaměření a mohou očekávat také uvolněnější firemní kulturu,“ uzavírá Tomáš Surka.


 
  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.

  

- PR -

Jak zajistit vzornou docházku u zaměstnanců v terénu?

Díky digitalizované evidenci do­cház­ky, která snižuje admi­ni­stra­tiv­ní zátěž personalistů a eliminuje nepoctivé praktiky zaměstnanců, můžete ušetřit až statisíce korun ročně. Pozdní příchody, dřívější odchody, půjčování kartiček nebo čipů, falešné přesčasy nebo evidence příchodu či odchodu na nesprávném místě — to vše se negativně projeví na výši vašich mzdových nákladů.