facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 6. 5. 2013

Neaktualizované aplikace představují bezpečnostní riziko

Podle lokálního průzkumu společnosti GFI Software provedeného v březnu 2013 až 87 % českých podnikových zákazníků mívá problémy v důsledku nesprávně prováděných softwarových aktualizací. Většina podniků má sice dobře ošetřený problém aktualizace systémů Windows a aplikací Microsoft, ale nevěnuje dostatečnou pozornost aktualizacím softwaru třetích stran, jako je Adobe, Google či Mozilla, na které se zaměřuje stále více útočníků. Na základě průzkumu bylo zjištěno, že 26,2 % českých podniků mívá kvůli nedostatečně prováděným softwarovým aktualizacím problémy pravidelně, 60,7 % registruje problémy ojediněle a jen 13,1 % nemívá problémy vůbec. Hlavními důvody nesprávně prováděného patch managementu jsou obavy z toho, že po aktualizaci nebude něco fungovat (56,9 % respondentů), nízké povědomí o celé problematice (55,2 %) a názory managementu, že softwarové aktualizace jsou pro podnik nevýznamné (43,1 %).



K udržení softwaru v aktualizovaném stavu používá 86,9 % podniků službu Windows Update, 78,7 % služby WSUS (Windows Server Update Services) a pouze 19,7 % respondentů využívá specializovaných nástrojů jako GFI MAX RemoteManagament.

 

Zatímco ještě před několika lety směřovalo nejvíce útoků na operační systémy, dnes jsme svědky pokusů, které stále více směřují na aplikace. Podle nedávno publikované zprávy National Vulnerability Database se v loňském roce týkalo 86 % všech hlášených zranitelností aplikací třetích stran, pouze 10 % operačních systémů a 4 % hardwarových zařízení. Mezi aplikacemi jsou suverénně nejvíce ohroženy prohlížeče, včetně Mozilla Firefox, Google Chrome, Apple Safari, Microsoft Internet Explorer a Opera Browser. K dalším známým zranitelným aplikacím se zařadily například Mozilla Thunderbird, Adobe Flash Player, Adobe Reader, Apple iTunes či Oracle Java.


 
  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.