facebook LinkedIN LinkedIN - follow
Aktuality -> Analýzy - 10. 2. 2015

71 % českých domácností je vystaveno riziku útoku hackerů

Výsledky průzkumu provedeného společností Avast Software prozrazují, že téměř čtyři z pěti domácností v České republice, které se připojují k internetu, jsou ohroženy možným napadením domácí sítě cizími útočníky skrze nedostatečně zabezpečený bezdrátový router. Z průzkumu více než 7 200 domácností v ČR vyplynulo, že více než polovina všech routerů je slabě chráněna buď výchozím nebo často používaným (a tedy i snadno zjistitelným) heslem. Mezi nejčastější případy patří: admin/admin, admin/password či dokonce admin/. Dalším zajímavým zjištěním uvedeného průzkumu je fakt, že téměř 21 % uživatelů za svá hesla používá údaje svých adres, jmen, telefonních čísel, názvů ulic, případně další snadno odhadnutelné termíny.



Jedním z největších rizik týkajících se Wi-Fi sítí je DNS útok. Jedná se o situaci, kdy je malware navržen tak, aby zneužil zranitelnosti nezabezpečeného routeru a uživatele bez jeho vědomí přesměroval ze známé webové stránky (např. internetového bankovnictví) na falešnou stránku, která je k nerozeznání od té původní. Jakmile se uživatel přihlásí, zloděj odchytí jeho přihlašovací údaje a ty pak následně využije k přístupu na reálnou stránku.

 

Na základě průzkumu méně než třetina Čechů pevně věří, že je jejich domácí síť zabezpečená. Naopak téměř 25 % dotazovaných přiznalo, že se již v minulosti stalo obětí počítačového útoku. Dotazovaní dále uvedli, že se nejvíce obávají ztráty svých bankovních či finančních údajů (40 %), dále pak odcizení osobních údajů (31 %), fotografií (17 %) a v neposlední řadě se strachují i o nabourání do historie surfování na internetu (10 %).

 

Další výsledky z průzkumu společnosti Avast mezi 7 200 domácnostmi v České republice

 

V českých domácnostech je přítomný Internet věcí:

  • Téměř 34 % domácností s přístupem k internetu má ke své domácí síti připojeno 4 – 5 zařízení. 
  • Kromě stolních PC a laptopů se jedná o mobilní zařízení (33 %), tiskárny a skenery (11 %), chytré televize (10 %) a DVD nebo Blu-ray přehrávače (2 %).

Lidé se obávají špehování ve svém sousedství, ovšem někteří přiznávají, že sami špehují jiné:

  • Průzkum ukázal, že 51 % dotazovaných by se cítilo extrémně nepříjemně, pokud by zjistilo, že jejich soused nebo někdo cizí tajně využívá jejich osobní domácí Wi-Fi síť.
  • 11 % uvedlo, že oni sami někdy využili sousední Wi-Fi síť bez sousedova vědomí či svolení.

Navzdory všem obavám se lidé dostatečně nechrání:

  • 17 % dotazovaných neví, zda-li používá nějaké bezpečnostní řešení na ochranu své domácí sítě a 10 % si je jistých, že žádné nepoužívá.
  • 22 % respondentů využívá stejné uživatelské jméno a heslo jak pro router, tak pro přístup k webovým stránkám, které uživatelské jméno a heslo vyžadují.
  • 22 % používá k zabezpečení routeru výchozí heslo a dalších 11 % si není v této oblasti jistých.
  • 24 % českých domácností své domácí sítě chrání pouze pomocí základního firewallu.

 
  

- PR -

Souboj řešení pro automatizaci vyčítání faktur ISDOC versus AI

Robot_AI-PR.pngV současné době je na trhu mno­ho různých řešení digitalizace a automatizace zpracování faktur. V tomto článku se vám pokusíme pomoci s výběrem vhodného řešení pro vaši firmu.

  

- PR -

Modernizace IS je příležitost přehodnotit způsob práce

IT Systems 4/2025V aktuálním vydání IT Systems bych chtěl upozornit především na přílohu věnovanou kybernetické bezpečnosti. Jde o problematiku, které se věnujeme prakticky v každém vydání. Neustále se totiž vyvíjí a rozšiřuje. Tematická příloha Cyber Security je příležitostí podívat se podrobněji, jakým kybernetickým hrozbám dnes musíme čelit a jak se před nimi můžeme chránit. Kromě kybernetické bezpečnosti jsme se zaměřili také na digitalizaci průmyslu.