- Přehledy IS
- APS (20)
- BPM - procesní řízení (22)
- Cloud computing (IaaS) (10)
- Cloud computing (SaaS) (33)
- CRM (51)
- DMS/ECM - správa dokumentů (20)
- EAM (17)
- Ekonomické systémy (68)
- ERP (80)
- HRM (27)
- ITSM (6)
- MES (32)
- Řízení výroby (36)
- WMS (29)
- Dodavatelé IT slueb a řeení
- Datová centra (25)
- Dodavatelé CAD/CAM/PLM/BIM... (39)
- Dodavatelé CRM (33)
- Dodavatelé DW-BI (50)
- Dodavatelé ERP (71)
- Informační bezpečnost (50)
- IT řeení pro logistiku (45)
- IT řeení pro stavebnictví (26)
- Řeení pro veřejný a státní sektor (27)
ERP systémy
CRM systémy
Plánování a řízení výroby
AI a Business Intelligence
DMS/ECM - Správa dokumentů
HRM/HCM - Řízení lidských zdrojů
EAM/CMMS - Správa majetku a údrby
Účetní a ekonomické systémy
ITSM (ITIL) - Řízení IT
Cloud a virtualizace IT
IT Security
Logistika, řízení skladů, WMS
IT právo
GIS - geografické informační systémy
Projektové řízení
Trendy ICT
E-commerce B2B/B2C
CAD/CAM/CAE/PLM/3D tisk![]() | |
| Přihlaste se k odběru newsletteru SystemNEWS, který kadý týden přináí výběr článků z oblasti podnikové informatiky | |
![]() | |
3D tisk pomáhá zajistit náhradní díly pro vlakové i autobusové dopravce
3D tisk u není jen technologie pro výrobu modelů a prototypů, ale představuje výrobní technologii, která nachází stále irí uplatnění. Jde například o efektivní způsob, jak rychle zajistit patně dostupný náhradní díl. Praktické zkuenosti s tím má společnost 3Dees Industries, která ji pomohla nasadit 3D tisk několika vlakovým i autobusovým dopravcům. Například spolupráce s Leo Express či Dopravním podnikem hl. města Prahy ukázala, e 3D tisk je rychlým a ekonomickým řeením výroby dílčích komponentů, které zároveň plní přísné nároky na vlastnosti materiálu.

Průmyslový 3D tisk se díky svým vlastnostem, mezi které patří rychlost, přesnost a opakovatelnost výroby, iroké spektrum pouívaných materiálů a sniující se náročnost na obsluhu, dostává do hledáčku výrobců nejrůznějích odvětví. Specifickým segmentem je oblast mobility právě zde výrobci a provozovatelé nacházejí stále dalí uplatnění aditivních technologií. Příkladem toho, kde se 3D tisk nově uplatňuje, mohou být vlakoví a autobusoví dopravci. Technologická společnost 3Dees Industries má za sebou úspěnou spolupráci na výrobě náhradních dílů se společností Leo Express či s Dopravním podnikem hl. města Prahy. 3Dees Industries na konci loňského roku také uzavřeli rámcovou smlouvu o inenýringu předcházejícímu titění náhradních dílů se společností DPOV, dceřinou společností Českých drah. Tím se obchodní skupině Českých drah otevírá cesta k efektivní a udritelné obnově drobných komponentů, jejich dodání skrze původního výrobce ji není moné nebo trvá příli dlouhou dobu.
Náhradní díl jako nedostatkové zboí
3D tisk nabídl v hromadné dopravě řeení u starích vozidel v případě výroby meních náhradních dílů, které ji nelze získat u původního či alternativního dodavatele, popř. jsou tyto dodávky z hlediska ceny či času dodání nereálné. U starích vlaků a autobusů mnohdy výrobní firma ji neexistuje a stejně tak chybí technická dokumentace, aby se dal díl vyrobit prostřednictvím nové zakázky.

Ondřej tefek
Chybějící původní dokumentace a zánik dodavatele jsou důvodem, proč se vlakoví či autobusoví dopravci nebo opravárenské společnosti stále častěji přiklánějí k řeení prostřednictvím aditivních technologií. Je to právě reversní inenýrství a 3D tisk, které nabízí rychlé a ekonomické řeení výroby náhradních dílů, vysvětluje Ondřej tefek, COO společnosti 3Dees Industries a uvádí i některé konkrétní příklady, ve kterých 3D tisk dopravcům ji pomohl. Zpravidla hovoříme o meních komponentech se speciálními nároky na pevnost, přesnost, bezpečnost a v některých případech s vyuitím dalích speciálních vlastností, jako je např. nehořlavost. V případě vlakové dopravy jsme například ve spolupráci s Leo Express stáli za testováním vyuití některých interiérových dílů jako jsou krytky na zásuvky či vrtulky v odpadu u umyvadel. Právě know-how 3Dees Industries v oblasti reverzního inenýrství si dokáe s obnovou některých dílů v interiéru i exteriéru vlaků poradit.
Není to vak pouze vlaková doprava, kde můe 3D tisk s obnovou starích dílů pomoci. Před časem jsme ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. města Prahy vyvinuli nové výztuhy v opěrkách starých autobusových sedaček. Staré opěrky byly rozlámané a výrobce původních sedaček ji na trhu nefungoval. Společně jsme tak nali cestu, jak původní sedačky zrenovovat při zachování vech potřebných vlastností materiálu jako je prunost a pevnost, popisuje dalí spolupráci s dopravci Ondřej tefek.

3D tisk jako udritelnějí řeení
Dalím příkladem zrealizované spolupráce 3Dees Industries s vlakovým dopravcem je výroba krytky zpětného zrcátka pro Leo Express. Právě krytka zpětného zrcátka je velmi exponovaný exteriérový díl a dopravce často řeil jeho pokození a nutnou náhradu. Obrátili jsme se na původního výrobce, ale ten nám byl schopen dodat pouze nové zpětné zrcátko jako celek, nikoliv samotnou krytku. Jeliko se nejednalo pouze o jednotky kusů, začali jsme hledat efektivnějí a udritelnějí řeení, říká Emil Sedlařík, tiskový mluvčí Leo Express. Od původních konzultací s 3Dees Industries jsme společně doli a k finálnímu náhradnímu dílu a krytky zpětných zrcátek nyní můeme zadávat k sériové výrobě 3D tiskem, dodává Emil Sedlařík s tím, e pro Leo Express představuje 3D tisk řeení, jak nedostupné díly efektivně obnovit.


Vysoké nároky na vlastnosti materiálu
S ohledem na přísné normy, které musí dopravci dodrovat, je nutné velmi bedlivě přikročit k volbě pouívaných materiálů, a to i v případě 3D tisku. U projektů, které jsme realizovali s dopravci nebo opravárenskými společnostmi, nelo pouze o samotný proces obnovy pokozeného dílu, ale také o volbu vhodného materiálu. Zohledňovali jsme zejména přísné normy na nehořlavost, které musí předevím materiály pouité v interiéru bez výjimky splňovat, popisuje Adam Řehák, aplikační inenýr 3Dees Industries. V interiéru jsme vyuili FDM tisk od společnosti Stratasys jedná se o technologii, která splňuje ty nejpřísnějí bezpečnostní standardy a pouívané materiály jsou certifikované podle norem pro vyuití v elezničním prostředív. V případě zpětného zrcátka, jakoto exteriérového komponentu, jsme sáhli po technologii HP Multi Jet Fusion, která se vyznačuje zase vysokou mechanickou odolností výtisků, doplňuje Adam Řehák s tím, e ke kadému renovovanému dílu je potřeba přistupovat individuálně a najít to nejvhodnějí řeení.

Adam Řehák
Právě variabilita řeení a iroké spektrum pouívaných materiálů, činí z 3D tisku nový nástroj dopravců a opravárenských společností, jak efektivně nahradit nedostupné náhradní díly a jejich části.
Zdroj: 3Dees Industries, HP
Formulář pro přidání akce











