facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Základem efektivního mobilního tisku je kvalitní aplikace

Konica MinoltaNabídnout univerzální, kompatibilní a jednoduchou aplikaci – to je cílem všech renomovaných výrobců tiskových zařízení, kteří chtějí svým zákazníkům nabídnout kvalitní mobilní tisk. Ideálním výsledkem jsou pak samozřejmě stejné funkce a možnosti mobilní aplikace, jakými dnes disponují běžné počítače.
Ačkoliv se o nahrazení tištěných informací těmi elektronickými mluví již dlouho, v praxi se tiskne téměř stejně jako před dvaceti lety. Proč si tedy proces tisku alespoň nezjednodušit a nevyužít dnes již všudypřítomná mobilní zařízení. Chytré telefony či tablety dnes již používáme zcela běžně a jejich masové rozšiřování je viditelné nejen v komerční sféře, ale i ve státním sektoru, při firemních prezentacích, obchodních schůzkách či při vyplňování nejrůznějších přihlášek nebo formulářů. „Pořád se však budeme chtít pochlubit kolegům fotkami z dovolené nebo pro příští generace zachovat například rodinnou e-mailovou korespondenci v papírové podobě. Stejně tak občas skutečně musíme vytisknout a podepsat smlouvu. Ani v úřední a obchodní rovině se tisku a používání papíru jen tak brzy nezbavíme,“ říká Jiří Hráček, produktový manažer společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech, která patří mezi největší světové dodavatele tiskových řešení.

Mobilita vs. tisk

Ne vždy máme po ruce svůj počítač, zato mobilní telefon nosíme stále. Chytrým mobilem dnes často pořídíme lepší fotky než kompaktním fotoaparátem, a proto jej většina z nás čím dál častěji využívá k dokumentaci svých rodinných dovolených. Jak je to pak s jejich tiskem?

Renomovaní výrobci tiskových zařízení nabízejí své vlastní mobilní aplikace, které si lze do telefonu či tabletu nainstalovat a pak už jednoduše tisknout. Již zmíněná Konica Minolta nabízí svým klientům zdarma aplikaci PageScope Mobile. Ta funguje na zařízeních značky Apple a telefonech či tabletech s operačním systémem Android. Ke stažení je jak na Apple App Storu, tak v obchodě Google Play. Pro její využití je však třeba mít podporovanou tiskárnu nebo multifunkční zařízení z firemní řady bizhub a samozřejmě připojení k wi-fi síti.

„Obecným trendem všech předních dodavatelů tiskových řešení je jednoznačně software, který již nebude pro vzdálený tisk vyžadovat doplňkové aplikace, umožní efektivnější práci a nabídne jednodušší uživatelské prostředí. Majitelům mobilních zařízení se navíc změny projeví automaticky v rámci standardní aktualizace mobilní aplikace,“ dodává J. Hráček.

Více se o aplikaci PageScope Mobile dozvíte zde.

Všestrannost je nutná

Když už aplikace do mobilu, tak ať je skutečně k něčemu užitečná. Uveďme si malý příklad. Manažeři přicházejí na poradu. S tabletem v ruce. Dnes už zcela normální věc, nad kterou se nikdo nepozastavuje. Co do produktivity sice tablety ještě nejsou schopny plnohodnotně počítač nahradit, ale na vyřizování emailů a procházení webu je toto zařízení naprosto dostačující. A v tomto okamžiku by nemělo být nic jednoduššího, než když asistentka před poradou naskenuje stiskem jediného tlačítka potřebné materiály a ty se z multifunkční tiskárny odešlou přes wi-fi síť rovnou do tabletů. Porada může začít.

Konica Minolta

V takovém případě má nainstalovaná aplikace skutečně smysl. A pokud si dovede poradit se všemi známými obrazovými formáty, jako jsou TIFF, JPEG, PNG, BMP, s dokumenty ve formátech PDF, DOCX, XLSX a PPTX nebo komprimovanými Zipy, tím lépe. A co například cloudové služby? „Ideální je možnost propojení se službami jako jsou Dropbox, Office 365, Google Drive, Evernote, iCloud nebo možnost tisknout dokumenty přímo ze složky v síti,“ doporučuje J. Hráček.

Bezpečnost na prvním místě

Při tisku důvěrných dokumentů z mobilu nebo tabletu jistě uvítáte možnost zabezpečeného tisku. Zadáte vaše uživatelské jméno a heslo a z mobilu odešlete tisk na vybrané zařízení. Tisková úloha se ale místo okamžitého tisku uloží do paměti a vytiskne se až po ověření stejnými přihlašovacími údaji, které jsou často spárovány například bezkontaktní kartou.

Mobilní tisk se tak posouvá na další úroveň. „Pro uživatele to má dvě velké výhody. Jednak vysokou míru zabezpečení a jednak flexibilitu vyzvednutí dokumentu. Uživatel se totiž nemusí starat o to, na kterou tiskárnu, respektive její IP adresu, dokument odešle. Pokud pošle zabezpečený tisk na konkrétní zařízení, které je však zrovna obsazené, dokument si může vyzvednout na kterémkoli jiném přístroji, který je volný. Tedy bez ohledu na to, na kterou tiskárnu byla původně data z mobilního zařízení odeslána,“ vysvětluje J. Hráček.

Mobilní tisk již dnes dokáže uživatelům výrazně ulehčit práci. Další pokroky v této oblasti jsou jen otázkou času.

 
Daktela
Helios
- inzerce -