facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Řízení a optimalizace výrobních procesů pomocí štíhlé výroby

štíhlá výrobaVe složité ekonomické situaci hledají podniky efektivní způsoby řízení podnikových procesů včetně jejich podpory informačními technologiemi a řešeními. Zaměřují se na štíhlé procesy, které mimo jiné vedou ke snížení nákladů na výrobky. Aby podniky uspěly, musí racionalizovat a optimalizovat výrobní procesy lépe než konkurenti. Tady se otevírá prostor pro optimalizaci podnikových procesů s využitím principů „štíhlé výroby“. Co „štíhlá výroba“ vlastně znamená? Myšlenka, pocházející původně z Japonska, spočívá v likvidaci všech činností, které nevedou k tvorbě hodnoty, k uspokojování zákazníka.



Jak vypadá tradiční řízení podniku?

Podle objednávek a prognóz prodeje lepší či horší plánovací systém zhodnotí zdroje a naplánuje výrobu a nákup. Nákupčí dle požadavků systému objednávají materiál, ten se dále přijímá na sklad. Na základě vygenerovaných pracovních příkazů se realizuje výroba na jednotlivých střediscích, hlídá se kvalita a vše končí expedicí, fakturací a účetním controllingem. Tento postup „Řízení počítačovým systémem“ způsobuje kromě mnoha kladů i zápory.

Systém vychází při svých výpočtech pouze ze známých a omezených informací a důsledkem bývá mnoho varovných hlášení o neřešitelných situacích, na které je nutno reagovat operativně a pokud operativa překročí únosnou mez, přínos informačního systému se stává zanedbatelným.

Pracovníci reagující na instrukce systému ztrácí pojem o předchozích a následných krocích. Stávají se izolovanými. Při zjištěné nekvalitě z předchozích činností nevědí, kde vznikla a nemohou tudíž přímo reagovat.

Mezi činnostmi existují mezisklady, které jednak izolují související činnosti, jednak obsahují zbytečné zásoby a zvyšují tak náklady. Nepřehledné uspořádání skladovacích a výrobních prostor jde často ruku v ruce se špatnou optimalizací zásob a sebelepší špatně nastavený informační systém pak nedokáže dostatečně rychle zareagovat na poptávku zákazníka.

Principy štíhlé výroby

Štíhlá výroba nařizuje:

  • zlikvidujte všechny zbytečné činnosti
  • přestavte prostory tak, aby byl materiálový tok jednoduchý a přímočarý
  • zrušte zbytečné sklady a mezisklady
  • zapojte své pracovníky do řídícího a inovačního procesu
  • zapojte své dodavatele a zákazníky do řídícího procesu
  • snižte nekvalitu na minimum
  • řiďte výrobu „tahem“ všude, kde je to možné
  • již v konstrukci navrhujte výrobky optimálně pro daný typ výroby, unifikujte
  • vykliďte z výrobních prostor všechny materiály, nástroje, přípravky, …, které pravidelně nepoužíváte

Všechny tyto principy spolu souvisí a efekt jejich aplikace může být obrovský. Proč zahraniční majitelé nekupují naše výrobní prostory po zkrachovalých firmách a raději staví na zeleném? Nové výrobní haly většinou neobsahují žádné mezistěny. Jsou to obří otevřené prostory, ve kterých lze uspořádat sklady a výrobu dle okamžité potřeby.

Často využívaným principem plánování je „tah“. Co to znamená? Dle očekávané poptávky se provedou výpočty potřebných kapacitních a materiálových zdrojů. Úzké kapacitní místo určuje takt výroby. Mezi výrobními zdroji se definují supermarkety – zásobové nárazníky, jejichž snížení pod určenou hranici je signálem pro doplnění z předchozího zdroje. Tzn., že následné pracoviště si „tahá“ vstupy z pracovišť předchozích.

Takto organizovanou výrobu lze řídit různými technikami. S oblibou se využívá KANBAN – definují se okruhy řízené KANBAN kartami. Při spotřebě materiálu na následném pracovišti se vyprázdněná KANBAN karta vrací na zdrojové pracoviště a dává signál k jejímu naplnění. Podobnou roli sehrávají i správně označené přepravky nebo barevně rozčleněné zásobníky.

Všimněte si, že při takovéto organizaci je skladník nebo výrobní dělník přímou součástí řízení. Nepotřebuje informační systém stále přepočítávající plán ani mistra udělujícího striktní pokyny. Ví, co a kdy má dělat, co má vyšší prioritu. Zná souvislosti, takže při nekvalitě může rovnou upozornit původce a podílet se na nápravě i prevenci.

Takovýto systém vyžaduje vzdělané a zapálené lidi na všech pozicích, ale jeho výkon a schopnost stálého zlepšování za to stojí.

Principy „štíhlé výroby“ mohou být však ještě zefektivněny, jsou-li podpořeny špičkovým informačním systémem. Například modul Štíhlá výroba rozšiřuje funkcionalitu systému QAD, který dodává Minerva ČR a na Slovensku Minerva Slovensko, v českých i slovenských výrobních podnicích.

Návrh KANBAN okruhů, počtu karet v nich, velikosti KANBAN dávek a zásobových nárazníků, lze provést snáze s k tomu určeným informačním systémem. Tyto karty lze ze systému tisknout, evidence o výrobě provádět jednoduchým načtením čárového kódu karty. KANBAN řízení lze elektronicky prodloužit k dodavatelům a napojit na odběratele. Ne vždy lze řídit celou výrobu „tahem“. Pak musí informační systém zajistit návaznost MRPII plánování (řízení „tlakem“) na oblasti řízené „tahem“. Účtování musí přímo navazovat na evidence v zásobách a ve výrobě a informační systém to zajišťuje automaticky. Navíc jsou-li konzultanti zavádějící informační systém znalí „štíhlé výroby“, mohou pomoci i při reorganizaci firmy.

 

Více na www.minerva-is.eu


 
  

- PR -

Transformace bankovnictví a pojišťovnictví v éře umělé inteligence

Umělá inteligence se stala hy­ba­te­lem digitální revoluce ve finančním sektoru. Přináší bezprecedentní možnosti automatizace, personalizace služeb a optimalizace rizik. Přestože potenciál AI je enormní, jen malá část bank má připravenou komplexní strategii pro její implementaci.

  

- PR -

Pět způsobů, jak AI změní náš svět k nepoznání

AI_analyzuje_data-PR.jpegUmělá inteligence (AI) a strojové učení (ML) přináší už více než 10 let podnikům i výzkumníkům stále možnosti. Ať už jde o využití prediktivní analýzy k předvídání údržby zařízení, nástroje počítačového vidění, které dávají oči robotům na automatických montážních linkách, nebo digitální dvojčata sloužící k simulaci fungování továren, měst, a dokonce i celých ekonomik, seznam aplikací poháněných AI je dlouhý a stále se prodlužuje.