facebook LinkedIN LinkedIN - follow

MES pro řízení manuální montážní linky

-PR-

Pojem „digitalizace průmyslové výroby“ v sobě zahrnuje spoustu možností a příležitostí ke zvýšení efektivity výroby i kvality a tím odstranění zbytečných ztrát. Jedním z velkých témat je finální montáž produktů. Naše zkušenosti zahrnují řešení jak pro řízení jednotlivých diskrétních ručních montážních pracovišť, tak plně automatizovaných a robotizovaných výrobních linek.


Dnes vám představíme takovou „střední cestu“ – manuální montážní linku sestávající ze 40 na sebe navazujících pracovišť.

Naše spolupráce se společností Alliance Laundry CE se rozvíjí již od roku 2019, kdy jsme realizovali monitoring výrobních zařízení v prvo­vý­ro­bě, tedy laserů, ohraňovacích lisů a obráběcích strojů, s cílem získat informace o jejich využití, včetně důvodů prostojů a odvádění výroby do ERP. Na základě dobré zkušenosti s dodaným MES systémem nás management zákazníka oslovil s požadavkem na další projekt. Jednalo se o řešení pro montážní linku, kde vznikají průmys­lo­vé pračky. Zadání zákazníka tentokrát zahrnovalo požadavky a výzvy, které projekt řadily mezi technologicky zajímavé a „netuc­to­vé“. Základním cílem bylo odstranit velké množství papírů tisknutých ke každé zakázce a ke každému vyrobenému stroji. Zároveň man­age­ment požadoval informace nutné pro zajištění efektivního řízení výroby, tedy reportovat dobu montáže na jednotlivých pracovištích a porovnávat ji s plánem výroby. Neméně důležitým požadavkem bylo maximálně usnadnit interakci pracovníků a MES systému.

Začali jsme tedy od základu a hledali odpověď na otázku, jak exakt­ně zjistit, na které výrobní pozici se nachází konkrétní montovaný stroj. Pro tuto úlohu jsme vybrali technologii stacionárních RFID čteček nainstalovaných v podlaze na jednotlivých pracovních pozicích a RFID tagů umístěných na vozících přepravujících montované pračky. Tím jsme získali signál o vstupu pračky na montážní pozici a o jejím opuštění. Tzn. víme, kdy konkrétní sériové číslo výrobku vstoupilo na pozici, kolik času tam strávilo a kdy pozici opustilo. Zároveň máme definované činnosti pro každou pozici a můžeme tak zobrazovat požadované informace operátorům (aniž by museli o ně žádat, listovat v dokumentech, vybírat soubory).

Jak to celé funguje? Kromě stacionárního RFID systému je montážní linka vybavena na každé pracovní pozici terminálem pro zobrazení informací operátorům. K těm se lidé standardně přihlašují prostřednictvím svých zaměstnaneckých karet. Na prvním taktu výrobní linky spárujeme číslo výrobního příkazu a sériové číslo montované pračky s číslem vozíku, na kterém se pračka poveze. Tím máme přesně určenou lokaci konkrétního výrobku. Pak už je jednoduché zajistit požadovanou funkčnost systému. V okamžiku, kdy operátor přisune vozík na montážní stanoviště, zobrazíme na jeho terminálu identifikaci stroje, parts list pro konkrétní stroj (detailní kusovník dílů určených k montáži) a začne se počítat čas. Operátor má rovněž možnost zobrazit montážní návodky na terminálu, přivolat nadřízeného nebo zadat komentáře ke své činnosti. Jakmile operátor odsune vozík s výrobkem na další pozici, tak se počítání času ukončí. V průběhu své činnosti má tedy neustále přehled o tom, zda pracuje ve stanovené normě, nebo ne.

Co tedy MES systém iMPROVE iT! přinesl společnosti Alliance Laundry?

  • Odstranění papírových kusovníků – parts listů. Zůstaly jen jednostránkové průvodky s čárovými kódy výrobního příkazu a sériového čísla pračky.
  • Odstranění papírových návodek a zajištění, že je vždy zobrazen aktuální dokument.
  • Online přehled o stavu montáže:
    • plnění plánu výroby,
    • informace o tom, která pozice blokuje (zdržuje) práci na následujících pozicích a jak často se to děje během směny = odhalení úzkých míst,
    • informace, které pozice jsou nejčastěji blokovány,
    • informace o obsazení pozic operátory.
  • Možnost jednoduše prostřednictvím terminálu přivolat team leadera.
  • Automatickou eskalaci informací o zastavení linky na předdefinované osoby.
  • Vytváří jednoznačný a průkazný rodný list výrobků.
  • Poskytuje definované KPI výrobní linky.

Zavedení MES systému na montáži ve společnosti Alliance Laundry CE je logickým krokem v rámci strategie zavedení Industry 4.0. Podpora digitalizace a automatizace výroby MES systémem iMPROVE iT! začíná monitoringem prvovýroby, pokračuje montáží a končí balením hotových výrobků. iMPROVE iT! tak monitoruje, poskytuje online data a tato data transformuje do přehledných a srozumitelných informací v rámci celého procesu výroby. Stává se tak neodmyslitelnou součástí produkce průmyslových praček ve společnosti Alliance Laundry CE.

Česká společnost SCADA Servis více než 10 let vyvíjí a u zákazníků nasazuje svůj vlastní výrobní informační systém iMPROVE iT!. Jedná se o software kategorie MES (Manufacturing Execution System) / MOM (Manufacturing Operation Management). INDUSTRY 4.0, respektive SMART FACTORY je oblast, kam iMPROVE iT! rozhodně patří. Jeho přínosy oceňují zákazníci nejen v České republice, ale i na Slovensku, ve Spojených státech amerických, Salvadoru, Spojených arabských emirátech, Polsku, Francii a v Dánsku. Systém iMPROVE iT! je držitelem ocenění ZLATÝ AMPÉR.