ČD Cargo buduje nový informační systém

Společnost ČD Cargo buduje nový provozně-obchodní informační systém (PROBIS). Implementace nového informačního systému je rozdělena do 14-ti samostatných projektů, které zajistí ucelenou informatickou podporu jak provozních, tak i obchodních procesů společnosti. Hlavní devizou celého systému je komplexnost řešení. Záměrem je vytvořit jednotný provozní a obchodní informační systém, jehož komponenty budou vzájemně logicky a datově provázané. PROBIS svým konceptem reaguje nejen na současné požadavky plynoucí z legislativy EU, ale i na interní potřeby ČD Cargo vyvolané snahou posílit své postavení na trhu nákladní vlakové dopravy jak v České republice, tak i v regionu střední Evropy.



Z pohledu naplnění požadavků legislativy EU tak budou v rámci jednotlivých projektů podniknuty potřebné kroky k naplnění všech funkčních oblastí definovaných TSI TAF (Technical Specifications for Interoperability for Telematic Applications for Freight - Technické specifikace pro interoperabilitu subsystémů telematických aplikací v železniční nákladní dopravě).

 

Cílem nového systému je dále zkvalitnit služby poskytované koncovým zákazníkům a to především v oblasti informačního servisu. Interně pak půjde o generační obměnu informačních systémů spojenou s technologickou standardizací, rozšířením stávajících funkcionalit a zvýšením kvality provozních a obchodních dat společnosti. PROBIS také umožní lépe přiřadit tržby a náklady obchodním případům a připraví podklady pro hodnocení profitability, podpoří princip sestavy dlouhodobého a střednědobého plánu na základě předem objednávaných kapacit a umožní tak rychlé přenesení plánu do reálného provozu.


 
  

- PR -

AI mění pravidla hry

Zatímco v minulém vydání IT Systems jsme se dívali na IT především z perspektivy průmyslu, obsah čísla 10 je mnohem pestřejší. Zaměřili jsme se například na vývoj v oblasti e-commerce, která patřila vždy mezi velmi progresivní z hlediska adopce nových technologií. Není divu v tak silně konkurenčním prostředí, kde je potřeba na každý podnět či změnu velmi rychle reagovat. A právě nyní se ve světě online nakupování rodí opravdu zásadní proměna. Přichází s nástupem umělé inteligence a má potenciál změnit samotnou podstatu, jak lidé nakupují, jak značky soutěží a jak budou fungovat e-shopy budoucnosti.

  

- PR -

MawisUtility: 15 let digitální podpory stavebního řízení

Získat stavební povolení v České republice znamená projít řadou kroků, jejichž součástí je i vyjádření správců dopravní a technické infrastruktury k existenci jejich sítí na území plánované stavby. Tento proces je pro stavebníky často složitý, časově náročný a administrativně zatěžující. Již více než 15 let zde ale existuje digitální nástroj, který tento krok výrazně usnadňuje – služba MawisUtility.