facebook LinkedIN LinkedIN - follow

SŠEE Sokolnice využívá Kerio Control k výuce budoucích IT správců

-PR-

SŠEE SokolniceStřední škola elektrotechnická a energetická (SŠEE) Sokolnice v okrese Brno-venkov je tradiční elektrotechnická škola, kde se vzdělávají elektrotechnici a energetici. Jedním z oborů, který se na odborné škole vyučuje, jsou informační technologie, který připravuje absolventy na pozici správce počítačové sítě ve firmách či organizacích.


Součástí výuky jsou dny praktické výuky v laboratořích informačních technologií, kde se studenti seznamují s fungováním moderních nástrojů v rámci firemních IT infrastruktur včetně serverů, routerů, internetové konektivity, bezpečnostních nástrojů a dalších typických prvků podnikové sítě.

K výuce škola využívá IT produkty nejrůznějších značek, na kterých si studenti mohou vyzkoušet jejich nastavení a fungování během praktických cvičení. Součástí výuky je také praxe ve firmách, kde si získané poznatky mohou ověřit v reálném prostředí. Jednou z technologií využívaných k přípravě budoucích „ajťáků“ je zařízení GFI KerioControl pro zabezpečení počítačových sítí.

KerioControl

GFI KerioControl je ucelený produkt pro jednotnou správu hrozeb určený pro malé a střední podniky (SMB), které hledají komplexní řešení svých bezpečnostních potřeb. Poskytuje funkce firewallu pro připojení k internetu, ochrany proti narušení provozu, filtrování obsahu webových stránek a aplikací, či zabezpečené virtuální privátní sítě (VPN). Může pracovat jako softwarová aplikace, virtuální počítač nebo samostatné hardwarové zařízení.

Kerio Control ve formě hardwarového boxu NG510 poskytuje studentům SŠEE Sokolnice možnost se naučit například napojení Windows serveru na doménu přes LDAP, dvoufaktorové ověřování přes aplikaci na telefonu pro připojení do podnikové sítě, vytváření pravidel, nastavení filtrování závadných webových stránek, virtuální sítě (VLAN) a další dovednosti nezbytné k práci správce sítě.

„Chtěl bych poděkovat společnosti GFI Software za pomoc při poskytnutí licencí na provoz Kerio Control. I když byla poněkud zpomalena během Covidu, velmi si této spolupráce považujeme a oceňujeme, že naši studenti mohou být v kontaktu se špičkovými technologiemi, které jsou v praxi využívány v mnoha malých i velkých organizací v České republice.“
Jan Žerávek, učitel odborného výcviku SŠEE Sokolnice

Velkou výhodou produktu je pro studenty jednoduché uživatelské rozhraní, díky kterému dokáží rychle pochopit práci s Kerio Control a snadno nastavovat potřebné parametry. Dalším přínosem jsou přehledné reportovací funkce, umožňující například analyzovat čas, který uživatelé tráví na určitých stránkách, a zasílání pravidelných denních, týdenních atd. zpráv managementu.

Díky možnosti si osahat zařízení typu Kerio Control získávají studenti důležité znalosti pro případnou kariéru správce počítačové sítě. Pokud přijdou do organizace, kde se technologie Kerio Control využívá, dokáží se pak rychle zorientovat a adaptovat na nové pracovní prostředí.

Otestováním možností v rámci Kerio Control si odnášejí poznatky o sofistikovanějších nástrojích pro správu sítě a o nejmodernějších bezpečnostních procedurách, jako je například systém dvoufaktorového ověřování.

„Naši absolventi mají velkou výhodu v tom, že kromě IT znalostí vycházejí ze školy také jako technici elektrikáři, takže mají oprávnění nejen spravovat počítačové sítě, ale například i zapojovat servery, UPS zařízení a další instalace podléhající vyhlášce o práci s elektrickými zařízeními. Pokud navíc získají praktické zkušenosti se sofistikovanými nástroji pro správu a zabezpečení sítě, jako je právě například Kerio Control, mohou být pro své zaměstnavatele velkým přínosem již od počátku pracovního poměru,“ říká Jan Žerávek, učitel odborného výcviku na Střední škole elektrotechnické a energetické Sokolnice.