facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Neuvážené kliknutí může ohrozit celou firmu

-PR-

VodafoneJedno neuvážené kliknutí myší může stát firmu velké peníze nebo ji dokonce položit. Řeč je o kyberú­to­cích, jejichž počet rok od roku narůstá. Hackeři přitom sází zejmé­na na laxnost malých a středních firem v oblasti zabezpečení.


Útoky hackerů míří na státní organizace, ministerstva, nemocnice nebo vysoké školy. Velmi častým cílem jsou však i firmy, u kterých bývá téma kyberbezpečnosti upozaďováno. Česko je dokonce pátou evropskou zemí, na kterou cílí kyberútoky nejčastěji. Vyplývá to z dat světového poskytovatele kyberbezpečnostních řešení Check Point® Software Technologies.

„Nejčastějším cílem útoků jsou malé a střední firmy. Všechny organizace mají potenciál přilákat kybernetické útoky, ale u menších podniků je méně pravděpodobné, že budou mít dostatečné dovednosti a bezpečnostní opatření, aby jim odolaly. Proto by všechny firmy měly začlenit povědomí o kybernetické bezpečnosti do každodenního života,“ říká Luboš Pech, ředitel produktů a služeb pro firemní zákazníky společnosti Vodafone.

Časté jsou útoky skrze účty řadových uživatelů

Kybernetický útok obvykle probíhá skrytě a hacker při něm využívá slabá místa systému, která napadá. Často dochází k útoku skrze účty, hesla a přístupy běžných řadových uživatelů.

Pokud firma zabezpečení neřeší, kybernetický útok pro ni může mít fatální důsledky. „Kromě finanční ztráty může dojít třeba k přeruše­ní výroby. Dopady kyberútoku mohou být pro firmy naprosto zá­sad­ní. Naštěstí si podnikatelé a firmy uvědomují hodnotu a bezpečí svých dat ve výrazně větší míře než dříve,“ dodává Luboš Pech.

Bezpečnost jako jeden dílek skládačky

Při řešení vlastního zabezpečení je nejlepší obrátit se na odborníky, kteří pomohou vybrat řešení na míru. Často jde ruku v ruce s celou konfigurací IT systému. Před takovou výzvou stála nedávno i firma CZECHOSLOVAK OCEAN SHIPPING, a.s., která patří mezi pět nejsil­něj­ších tuzemských námořních zasilatelů z území bývalého Česko­slo­ven­ska. Zabývá se námořní, leteckou, pozemní a kombinovanou přepravou a vzhledem k početné tuzemské i mezinárodní klientele je pro ni zásadní také celková konfigurace síťových řešení.

„Rozhodovali jsme se, jestli mít servery u sebe v méně stabilním prostředí, nebo pod trvalým dohledem mimo naši firmu. Nakonec jsme si vybrali druhou variantu a zvolili jsme řešení nabízené společností Vodafone. Největším přínosem je pro nás centrální správa všech služeb, která spoří čas při konfiguraci a kontrole. Oceňujeme také rychlou podporu techniků,“ říká Miroslav Skřítek, koordinátor pro informační systémy a technologie z firmy CZECHOSLOVAK OCEAN SHIPPING, a.s. A doplňuje: „Podařilo se nám díky tomu i posílit bezpečnost, zvýšit dostupnost a zkvalitnit správu jednotlivých provozů.“

Cesta do bezpečí datového centra

Je pravděpodobné, že počet kybernetických útoků bude narůstat a lze očekávat daleko sofistikovanější typy útoků. Existuje přitom další relativně snadný způsob, jak se firmy mohou na takovou situaci připravit. Podle Kryštofa Zbytovského, Business Development Managera pro cloudové služby ve Vodafone Business je pro ně nejvhodnější, když přenesou své kritické systémy do takzvaného cloudu. „Vlastně se dá říci, že nákupem cloudu firmy získají dobrý základ v oblasti kyberbezpečnosti,“ říká Zbytovský.

Uložením dat do cloudu firmy snadno přesunou svá data a IT infra­struk­tu­ru do bezpečí profesionálního datového centra a tím šetří čas, úsilí a především finance. Starosti o technické náležitosti jsou delegovány na specialisty, kteří jsou k dispozici 24 hodin denně, 7 dní v týdnu. Navíc s cloudem IT systémy nikdy nezestárnou, protože všechny komponenty pravidelně upgraduje datové centrum.

Vodafone Business poskytuje řešení v oblasti kyberbezpečnosti a cloudových služeb dlouhodobě. Díky zkušenostem z různých odvětví podnikání je schopen svým zákazníkům zajistit vysokou úroveň technologického zabezpečení v kombinaci s virtuálními servery.

Zjistěte, jak může Vodafone pomoci chránit váš business, na vodafone.cz/itsluzby