facebook LinkedIN LinkedIN - follow

idGuard je přesnější než lidské oko

Ověří identitu klientů během 2 minut

idGuardŘada firem musí ze zákona ověřo­vat identitu svých zákazníků. Přes­tože jde především o finanční insti­tuce, s identifikací zákazníků se musí v dnešním digitálním světě po­týkat spousta dalších společností. To vše za vás přitom už dnes může obstarat aplikace. Není potřeba posílat klienty na pobočku, všechno jde vyřešit z pohodlí domova.


Nápad na aplikaci pro ověření identity na dálku online vznikl ve společnosti Unicorn koncem roku 2019, a to především jako reakce na zájem ze strany klientů z finančního sektoru. Rok 2020 pak značně urychlil digitalizaci napříč sektory a poptávka po takové službě jenom vzrostla. Výsledkem je idGuard.

Co přesně tato aplikace umí? idGuard je online služba pro vzdálené ověření identity. Kromě toho, že firmám pomáhá bezpečně, rychle a jednoduše ověřit identitu jejich zákazníků, zkvalitňuje také registraci nových klientů. Zároveň díky špičkové biometrické technologii zabraňuje podvodům.

Ověření za dvě minuty

Hlavními přednostmi idGuardu jsou jednoduchost, rychlost a bezpečnost. Koncoví zákazníci, ani samotné firmy nepotřebují k používání služby nic speciálního. Uživatelům aplikace stačí telefon, tablet či notebook a připojení k internetu. Firmy si mohou jednoduše vyzkoušet a objednat službu online přímo na webu.

Pro zákazníky firem je využití aplikace opravdu jednoduché. Stačí jim k tomu jakékoli chytré zařízení s kamerou a přístupem k internetu. Uživatel na začátku udělí souhlas ke zpracování osobních údajů, následně vyfotí doklad a potvrdí vytěžená data. Pokud by některý z údajů neseděl, nebo by ho chtěl uživatel upravit, může tak učinit manuálně v následujícím kroku. Poté vyfotí selfie, kterou zpracuje biometrická technologie. Ta ověří, že se jedná o stejnou osobu, která je na fotografii dokladu. Posledním krokem, je takzvaný „liveness check“, který zkontroluje, že je na druhé straně procesu opravdový člověk. Celý postup nezabere ani dvě minuty a zákazník nemusí ztrácet čas docházením na kamennou pobočku.

idGuard

„idGuard funguje podobně jako platební brána. Zákazník je přesměrovaný do prostředí aplikace, kde celý proces proběhne, a následně ho automaticky vrátí na stránky dané firmy,“ říká sales unit manager idGuardu Pavel Horák. „Je to tedy podobné, jako když kupujete zboží, za které platíte online,“ dodává. O nic složitější není ani integrace systému do samotné firmy. Pilotní provoz si mohou společnosti vyzkoušet okamžitě a bez složitostí. Trial verze je zdarma a integrace plné verze je otázkou několika hodin šikovného vývojáře.

Kromě jednoduchosti, rychlosti a bezpečnosti oceňují klienti také finanční stránku. Jelikož služba funguje v cloudu, nemusí platit hardware, licence, ani žádné další poplatky. Služba je postavena jako takzvané on-click řešení, což znamená, že si můžete objednat požadovanou konfiguraci v e-shopu. Standardní balíčky se pohybují od 100 do 1 000 ověřovacích transakcí. Pro velké společnosti nabízí Unicorn enterprise balíčky, které s nimi řeší individuálně. Firmy tedy platí pouze za to, co opravdu využijí.

Špičkové technologie

idGuard využívá dva typy technologií, které pomáhají vytěžit data na maximum. OCR technologie převádí informace z fotografie dokladu do textové podoby a biometrie zase umí porovnat obličej fotografie z dokladu s fotkou klienta pořízenou během procesu identifikace.

Samotné pole biometrie a s ní spojené algoritmy jsou velmi složitá disciplína, společnost Unicorn se proto rozhodla využít ověřenou špičku v oboru – firmu Innovatrics. A jak moc je tato technologie spolehlivá? Přesnost zmiňovaných algoritmů je bezmála 99 %. „Troufám si říct, že je to přesnější než lidské oko,“ pokračuje Horák.

Služba idGuard přišla na trh v říjnu roku 2020 a je vhodná jak pro malé, tak velké společnosti. Aplikace už nyní pomáhá řadě společností v České republice a na Slovensku. Mezi významné klienty patří například společnosti J&T Leasing a jejich startup Rentalit. Dále pak investiční platforma Roier, krypto směnárny, české i zahraniční univerzity a další.

Pro koho je idGuard vhodný?

Finanční instituce musí podle českého zákona při registraci nových zákazníků splnit určité podmínky. Tyto společnosti mají povinnost ověřovat své klienty, aby zabránili případným podvodům nebo financování trestné činnosti. idGuard jde využívat podle § 8 odst. 5 AML zákona a zjednodušenou identifikaci podle § 13 AML zákona. K možnostem využití idGuard v rámci provádění identifikace podle AML zákona rádi poskytneme konzultaci a také právní stanovisko od advokátní kanceláře Havel a Partners.

idGuard ale není službou pouze pro tyto firmy. Aplikaci na identifikaci klientů online lze využít všude, kde se zákazníci musí identifikovat osobními doklady. Všem zúčastněným totiž ušetří spoustu času. idGuard tak může ulehčit práci pojišťovnám, operátorům, půjčovnám, carsharing společnostem, hotelům nebo vysokým školám.

idGuard

Jelikož se dnes vše přesouvá do online prostředí, bude služba tohoto typu stále více potřeba. Doba se zrychluje, a tak je důležité mít spolehlivé informace o tom, kdo je váš klient. Segmentů, ve kterých jde využít idGuard, je proto skutečně velké množství a bude jich neustále přibývat.

Co čeká idGuard v budoucnu?

Unicorn velice dbá na zpětnou vazbu od svých klientů, proto se společnost snaží integrovat do aplikace všechny věcné připomínky, aby byla služba maximálně uživatelsky přívětivá. V plánu je dokonce také rozšíření služby do zahraničí. „Momentálně jsme vstoupili na slovenský trh, ale připravujeme se i na německý a polský. Cílem je samozřejmě celá Evropa,“ říká Horák a přiznává, že expanzi výrazně pomáhá skutečnost, že má Unicorn pobočky v dalších zemích jako je Nizozemsko, Německo, Norsko, Slovensko či Ukrajina.

Cílem je rozvíjet idGuard tak, aby i nadále patřil mezi top řešení v oblasti online identifikace klientů. Unicorn plánuje mnoho vylepšení týkajících se například prevence podvodu, zlepšení uživatelské zkušenosti nebo přidání nových funkcionalit.

idGuard umožňuje například přepnout zařízení v průběhu procesu ověřování identity. To přijde vhod v případě, že původní zařízení nemá dostatečně kvalitní kameru, či nemá vůbec žádnou. Uživatel se může přepnout na telefon, který má kvalitnější fotoaparát, vyfotit selfie a pak se znovu vrátit a pokračovat na původním zařízení. Další praktická věc je PDF protokol, ve kterém lze přehledně najít všechna data a fotografie nasbíraná během procesu identifikace. Tento protokol jde následně stáhnout přímo z aplikace.

V plánu je také napojení na insolvenční rejstříky a přidání dalších špičkových algoritmů, které prověří fotografie ještě důkladněji. Nejdůležitějším rozšířením služby idGuard bude však rozpoznávání dokladů. Od příštího roku bude aplikace rozeznávat více než devět tisíc světových dokladů. Díky tomu se stane službou, která dokáže konkurovat i největším evropským hráčům v tomto oboru.

Budoucnost bezpečnosti

idGuard je kvalitním řešením pro ověřování klientů. To dokazuje i skutečnost, že byl vybrán jako jeden z TOP 10 poskytovatelů řešení pro Identity and Access Management v Evropě za rok 2021 do každoročního speciálu mezinárodního časopisu Cyber Security Review. Takové ocenění jen potvrzuje, že idGuard je služba na vysoké úrovni s velkým potenciálem do budoucna. Kromě toho byla aplikace také nominována na ocenění Microsoft Awards 2021, kde získala první místo v rámci kategorie SMB Innovation Award v oblasti Azure za implementaci idGuardu do schvalovacího procesu operativního leasingu Rentalit ze skupiny J&T Finance Group. Tento krok vedl k jeho zrychlení, zvýšení bezpečnosti i zákaznického komfortu. Jak idGuard vnímá samotný Rentalit ale i jeho klienti, popisuje Petra Jelínková, CEO Rentalit: „Oceňujeme rychlost, s jakou se idGuard podařilo integrovat do našeho schvalovacího procesu. Naši zákazníci si na nové možnosti ověření identity chválí hlavně jednoduché použití, které je nijak nezatěžuje. Do budoucna plánujeme idGuard ještě více integrovat do interních systémů. Uvažujeme také o využití této služby v rámci dalších aktivit J&T Leasingové společnosti.“

Jedno je jisté. Bezpečí bylo vždy na prvním místě. Ať už se jedná o obchod, poskytování citlivých dat nebo ověření identity. Bezkontaktní forma je navíc stále populárnější. idGuard pracuje s unikátní technologií a algoritmus zpracovává přes miliardu tváří a to z něj činí jeden z nejspolehlivějších a nejbezpečnějších identifikátorů na světě.

idGuardMicrosoft Awards 2021 Vítěz Česká republika