facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Hlubší integrace AI v rámci platformy Fortinet Security Fabric zvyšuje úroveň zabezpečení i provozní efektivitu

-PR-

Společnost Fortinet představila nejnovější aktualizace svého port­fo­lia řešení založených na ge­ne­ra­tiv­ní umělé inteligenci (GenAI), která zlepšují provoz sítí a za­bez­pe­če­ní, včetně prvního bez­peč­nost­ní­ho asistenta pro IoT s ge­ne­ra­tiv­ní umělou inteligencí na trhu.


Obor kybernetické bezpečnosti se potýká s výrazným nedostatkem kvalifikovaných pracovníků. Generativní umělá inteligence (GenAI) přispívá k řešení tohoto problému tím, že snižuje nároky na tech­nic­ké znalosti. FortiAI, GenAI asistent společnosti Fortinet, před­sta­vu­je podporu bezpečnostních provozních týmů (SecOps) a síťových provozních týmů (NetOps) a pomáhá jim s konfigurací a řízením změn v sítích a s vyšetřováním a eliminací hrozeb rychleji, než bylo možné dříve. Jeho intuitivní rozhraní lze ovládat pomocí přirozeného jazyka, takže jej mohou používat pracovníci bez ohledu na odborné znalosti, což účinně řeší nedostatek kvalifikovaných sil v oboru.

Od uvedení FortiAI na trh v roce 2023 společnost Fortinet pokračuje ve zdokonalování funkcí GenAI v rám­ci celé platformy Fortinet Security Fabric a v tomto roce do svého portfolia zařadila řadu novinek. „Generativní umělá inteligence mění provoz sítí a zabezpečení a pomáhá IT a bezpečnostním týmům pracovat rychleji a zvládnout více. Snahou společnosti Fortinet je držet se v čele inovací v oblasti umělé inteligence. Provozním týmům nyní usnadňuje práci rozšířením možností kontextově orientovaného asistenta FortiAI s generativní umělou inteligencí, který nově disponuje pokročilými možnostmi zpracování přirozeného jazyka,“ říká John Maddison, marketingový ředitel společnosti Fortinet.

Nové schopnosti GenAI pro provoz sítí (NetOps)

Urychlení zavádění a zprovozňování: Nové funkce FortiAI v rám­ci nástroje FortiManager přináší zásadní změnu v přístupu ke kon­fi­gu­ra­ci a zprovozňování sítě, a to v tom, že nabízí skriptování s pod­po­rou GenAI v příkazové řádce a v systému Jinja. Tato inovativní funkce pomáhá generovat skripty na základě konverzačních příkazů, takže je přístupná všem bez ohledu na úroveň znalostí programování. Obsahuje také funkci validace, která kontroluje kód na přítomnost chyb a navrhuje úpravy, čímž zjednodušuje vývoj kódu a zvyšuje spolehlivost konfiguračních skriptů. Jedná se o výkonný nástroj pro IT týmy, které se snaží zvýšit efektivitu svého provozu. Asistentovi FortiAI je možné například zadat úkol: „Potřebuji pomoci nakonfigurovat BGP na bráně FortiGate“.

Zlepšení provozního přehledu a řešení zranitelností IoT: Nástroj FortiManager jako první na trhu nově obsahuje bezpečnostního asistenta s GenAI pro IoT. Asistent, jehož smyslem je pomáhat odhalovat a řešit zranitelnosti IoT, je vybavený konverzačním rozhraním a umělou inteligencí založenou na technologii FortiAI. Nový GenAI bezpečnostní asistent pro IoT umožňuje síťovým bezpečnostním týmům pomocí přirozeného jazyka získat celkový přehled o zranitelnostech, zkoumat konkrétní případy detailně včetně údajů o souvisejících uživatelích a stupni závažnosti, analyzovat dopady a obratem situaci řešit podle doporučení od FortiAI. To vše umožňuje aktivně identifikovat problémy a rychleji je odstraňovat. Asistentovi FortiAI je možné například zadat úkol: „Ukaž mi všechny kritické zranitelnosti a zařízení, která jsou s nimi spojena“.

Nové schopnosti GenAI pro provoz zabezpečení (SecOps)

Zjednodušené vyhledávání a analýza hrozeb: Společnost Fortinet prohlubuje integraci FortiAI do nástroje FortiAnalyzer a zavádí nově možnost diktování. Tyto novinky přináší novou možnost zadávání příkazů pro dotazování na data, identifikaci hrozeb nebo generování reportů a zjednodušují tak vyhledávání hrozeb a analýzu událostí. Analytici mohou rychle procházet rozsáhlé soubory dat a přesně určit potenciální hrozby a reagovat na ně. Celý proces je rychlejší a přístupný pracovníkům na všech úrovních technické zdatnosti. To urychluje cykly kontroly a reakce a snižuje potřebu rozsáhlého technického školení. Bezpečnostní týmy mohou efektivněji řešit úlohy detekce, analýzy a eliminace hrozeb a lépe aktivně řídit bezpečnostní události. Asistentovi FortiAI je možné například zadat úkol: „Analyzuj nejnovější bezpečnostní událost, poskytni podrobný souhrn, zhodnoť její potenciální dopad a navrhni vhodná nápravná opatření.“

Důraz na bezpečnost a ochranu osobních údajů u GenAI

Technologie umělé inteligence se stávají stále důležitější součástí kybernetické bezpečnosti. Je proto důležité procesy AI zabezpečit a zajistit ochranu dat. Společnost Fortinet jako řešení těchto kritických otázek nabízí robustní opatření k ochraně a optimalizaci provozu GenAI. Ve svých datových centrech hostuje proxy servery pro AI, což je strategická iniciativa, jejímž cílem je, aby veškerá připojení umělé inteligence procházela přes proxy. To optimalizuje výkon AI a zvyšuje bezpečnost dat zákazníků u všech produktů Fortinet. Centralizací provozu umělé inteligence skrze zabezpečené proxy servery zajišťuje společnost Fortinet monitorování a ochranu veškerých datových interakcí a snižuje rizika spojená s operacemi založenými na umělé inteligenci.


 
- inzerce -