facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Cloudová strategie při výpadku datacentra

-PR-

V dnešní digitálně propojené éře se společnosti stále více spo­lé­ha­jí na kontinuální a bez­pro­b­lé­mo­vý provoz svých IT systémů. Paralela s diamantovým dolem je zde více než přiléhavá. Stejně jako jakýkoliv výpadek v těžbě diamantů znamená obrovské finanční ztráty, tak jakýkoliv výpadek IT infrastruktury může mít pro firmu katastrofální důsledky.


Historie je plná případů, kdy byla datacentra zaplavena nebo požáry zničena, přičemž firmy čelily nejen finančním ztrátám, ale také ztrátě důvěry zákazníků.

V této souvislosti je klíčová rychlá a efektivní obnova důležitých IT systémů. Příkladem firmy, která si vzala tuto lekci k srdci, je Data Protection Delivery Center (DPDC) – Google Cloud partner, která vytvořila klientské řešení pro jejich ochranu a obnovu v případě katastrofy.

Toto řešení spočívá v kombinaci několika spolehlivých a stabilních technologií, založených na Google Cloud Compute Engine, IBM Storage Protect (ISP) a podpořených Google Cloud Storage poskytující potřebnou diskovou kapacitu, s cílem vytvořit robustní, spolehlivý a efektivní záložní systém.

Řešení Data Protection Delivery Center kombinuje technologie:

  • Google Cloud Compute Engine je přizpůsobitelná výpočetní služba, která umožňuje vytvářet a spouštět virtuální počítače v infrastruktuře společnosti Google. To vám umožní přizpůsobit infrastrukturu vaší pracovní zátěži. Pokud se požadavky změní, můžete pomocí funkce Stop/Start přesunout pracovní zátěž na menší nebo větší instanci nebo na předem definovanou konfiguraci.
  • IBM Storage Protect je komplexní řešení pro zálohování a obnovu dat pro firmy všech velikostí. Chrání data v cloudu, na virtuálních i fyzických serverech a koncových zařízeních.
  • Google Cloud storage je služba objektového úložiště. Poskytuje některé velmi zajímavé funkce, jako je verzování objektů nebo jemná oprávnění, které mohou usnadnit vývoj a pomoci snížit provozní režii. Úložiště Google Cloud Storage slouží jako základ několika různých služeb.
  • GCVE (Google Cloud VMware Engine) je služba, která umožňuje bezproblémově migrovat a provozovat vaše VM­ware workloady v cloudu bez nutnosti měnit aplikace, ná­stro­je nebo procesy. Nabízí flexibilní kapacitu na vyžádání a plnou provozní kompatibilitu s vašimi stávajícími on ‑premise prostředími. Díky tomu můžete využít sílu Google Cloud Plat­form k modernizaci vaší infrastruktury, provozu a procesů.

Pomocí ISP instance provozované v Google Cloud virtuálním serveru vytváří DPDC další kopii záloh uloženou bezpečně a šifrovaně mimo hlavní datacentrum a tím prakticky vytváří zdroj dat pro zotavení se po havárii (Disaster recovery), a to vše bez investičních nákladů na další HW. Tranzitní bezpečnost dat je zajištěna dedikovaným Cloud VPN tunelem mezi on ‑premise datacentrem a DC Google Cloudu. V případě potřeby lze zajistit i přímé propojení (Interconnect) s Google Cloud, anebo dokonce propojení mezi veřejnými cloudy (Cross‑Cloud Interconnect).

Velmi důležitou vlastností je, že díky využití Google Cloud jsou data uložena nejen externě, ale v případě havárie lze potřebnou infrastrukturu IT systémů promptně obnovit zpět do provozu přímo v cloudu, a to právě díky Google Cloud Compute Engine a/nebo Google Cloud VMware Engine (GCVE) službám!

Tato schopnost okamžité obnovy je neocenitelná, jelikož zajišťuje, že v případě jakéhokoliv výpadku může být systém obnoven s minimálními ztrátami času a dat. A platíte jen, když infrastrukturu opravdu využíváte.

Zde leží pravá hodnota připravenosti na katastrofy a robustního plánování obnovy. Podobně jako diamantový důl, který si nemůže dovolit ani chvíli výpadku, musí i moderní IT infrastruktura být navržena tak, aby odolávala nepřed­ví­da­ným událostem a umožňovala rychlou a efektivní obnovu.

https://dpdc.cz/
DPDCGoogle Cloud Partner