Multisenzorové kamery jsou efektivní pro sledování rozlehlých venkovních prostor

AXIS_p3747_city_skyline.jpgSpolečnost Axis Communications uvedla dvě nové panoramatické, multisenzorové kamery řady AXIS P37, které zajistí efektivní dohled i nad rozlehlými venkovními prostory. Tyto kamery můžou neustále monitorovat až čtyři různé oblasti, a to i při nízkém osvětlení a náročných světelných podmínkách. Vystačí si přitom s jednou IP adresou a jednou licencí pro software.



Aplikaci eDoklady, která je alternativou k fyzickým dokladům, spustila Digitální a informační agentura (DIA) v lednu 2024, a mezi občany zaznamenala velký ohlas – za první rok si ji do mobilu stáhlo 577 363 lidí.  eDoklady umožňují občanům rychlé a jednoduché prokázání totožnosti na místě digitálním stejnopisem občanského průkazu, aniž by museli předkládat originální plastový doklad. Občané tak nemusí myslet na to, zda u sebe mají fyzické doklady, neboť je mají vždy k dispozici v zabezpečené formě ve svém mobilním telefonu.

Od 1. ledna 2025 dochází v rámci 3. implementační fáze k podstatnému rozšíření akceptace eDokladů, které zatím k prokázání totožnosti na místě přijímala všechna ministerstva, kraje a obce s rozšířenou působností, finanční úřady a úřady práce, Policie České republiky a několik stovek dalších ověřovatelů. Počet registrovaných orgánů veřejné moci (OVM), dosáhl ke konci roku 2024  3 518. Od ledna 2025 postupně naroste tento počet několikanásobně.

V posledních týdnech minulého roku probíhala intenzivní podpora všech nových ověřovatelů eDokladů. Zvláštní pozornost věnovala DIA obcím prvního a druhého typu a jejich příspěvkovým organizacím, pro které připravila speciální webinář (je volně k dispozici na YouTube profilu DIA), a také volebním komisím, pro které ve spolupráci s Ministerstvem vnitra ČR připravila celou novou metodiku ověřování totožnosti voličů s eDoklady,“ uvedl Ondřej Menoušek, ředitel odboru služeb eGovernmentu DIA.
Jsem rád, že lidé si na eDoklady zvykli a aktivně je používají. Podstatné rozšíření míst, které eDoklady budou přijímat, usnadní lidem život a pomůže k tomu, aby se eDoklady staly naprostou samozřejmostí. Plastové občanské průkazy samozřejmě zůstávají i nadále v platnosti,“ doplňuje ministr vnitra Vít Rakušan.

Česká republika je jednou z prvních zemí EU, která zavedla možnost prokázání totožnosti na místě prostřednictvím aplikace v mobilním telefonu. Připravuje tak občany a celou státní i komerční sféru na zavedení evropské peněženky digitální identity po celé EU na konci roku 2026.
 


 
  

- PR -

Paměti a disky v roce 2026 stále zdražují. Jak z toho ven?

Trh s počítačovými komponentami prochází turbulentním obdobím. Operační paměti stojí dvojnásobek oproti loňsku, úložiště následují stejný směr a odborníci předpovídají, že situace se nezlepší ještě několik let. Jestli i vy jste zameškali tu správnou dobu na upgrade či koupi nového počítače či notebooku, máte vůbec ještě šanci pořídit je za slušnou cenu?