facebook LinkedIN LinkedIN - follow

Česká pojišťovna zavádí agilní vývoj produktů

Česká pojišťovna bude vyvíjet nové aplikace pomocí agilních technik. O jejich nasazení se v pojišťovně postarala společnost Softec ve spolupráci s partnerskou firmou ScrumDesk. Prvním výsledkem agilního vývoje v ČP je uživatelská aplikace Můj život, která je na trhu od začátku měsíce.



Vývoj za pomoci agilních technik se zaměřuje na rychlé dodávání ucelených částí produktu. Dokáže flexibilně reagovat na změny požadavků během vývojového cyklu, průběžně hodnotit výstupy a neustále klást důraz na výsledný produkt, tedy byznysovou hodnotu. Výhodou je, že se postupně zaměřuje na jednotlivé části produktu od těch s nejvyšší prioritou, které se postupně doplňují o další. Zjednodušeně řečeno, agilní techniky pomáhají k užší spolupráci mezi týmy s výsledkem odstranění komunikačních bariér a tím ke zlepšení produktivity a rychlému doručení produktu. Ve světě se používají již několik let (od 2001). V Česku a na Slovensku se objevily až v roce 2007. Základy agilních technik vycházejí z lean principů, které byly aplikované japonskými výrobní podniky už v padesátých letech, například Toyotou.

 

„Doposud u nás pracovali programátoři, analytici a testeři samostatně, dnes fungují společně, včetně lidí z produktového managementu. Byznysově tak můžeme již během procesu tvorby produktu reagovat na změny požadavků trhu. Díky tomu jsme při vývoji produktu Můj život mohli dodržet plánovaný termín nasazení, i když se některé jeho části definovaly až v průběhu implementace. V budoucnu zvažujeme, že bychom agilním způsobem vedli celou firmu, což by nám umožnilo ještě rychleji přinášet inovace na trh,“ uvedl Jiří Bečvář, Senior Business Architect, Česká pojišťovna, zodpovědný za zavedení agilního vývoje produktu Můj život.

 

Pro Českou pojišťovnu představuje zavedení nového produktu Můj život jednu z nejvýznamnějších produktových inovací, ke kterým v poslední době přistoupila. Nabízí ojedinělou šíři pokrytí pojistných rizik a možnost přizpůsobit pojistku měnícím se životním potřebám klienta. Proto se rozhodla na vývoj produktu použit progresivní agilní techniky.

 

Nejrozšířenější projektovou metodikou pro agilní vývoj je Scrum. Zahrnuje několik technik – sestavení user stories, backlogů, používání kanban kartiček, vývoj ve sprintech, každodenní setkávání týmu, tzv. stand-upy, demo, retrospektivu apod. Zavedení agilních technik není možné bez změny myšlení a přístupu nejenom realizačního týmu, ale také vedení společnosti, jehož podpora je pro celkový úspěch nezbytná. Změna je totiž tak zásadní a komplexní, že zavedení kompletní metodiky do rozběhnutých týmů a procesů organizace není jednoduché. V České pojišťovně konzultanti ScrumDesku navrhli postupný přístup, kdy na začátku proběhla osvěta všech zainteresovaných pracovníků, následovaná podrobnými školeními technik, odpovědností rolí a doplněná intenzivním průběžným mentorováním týmů. Dnes, po téměř tři čtvrtě roku práce, je možné říct, že to byla správně zvolená strategie.

 

Další vývoj v životním core systému bude Česká pojišťovna realizovat už jen agilně. A rozšiřuje ho i na další své IT systémy a útvary. Příkladem je vývoj JOK aplikací pro podporu obsluhy klienta z různých distribučních kanálů, které Softec dodává pro Českou pojišťovnu nyní také agilně.

 

foto: archiv Softec


 
  

- PR -

Unicorn Systems podpořil Pluxee v přechodu do cloudu

Softwarová firma Unicorn Systems pomohla společnosti Pluxee (dříve Sodexo Benefity), která se specializuje na oblast zaměstnaneckých benefitů, s přechodem do cloudu. Důvodem této náročné digitální trans­for­mace byla snaha modernizovat IT infrastrukturu společnosti a zvýšit efektivitu jejího podnikání.

  

- PR -

Signys Logistics: Řízení skladů přes mobilní aplikaci efektivně a online!

Moderní logistika vyžaduje efektivní a spolehlivé řešení pro řízení skladů a sledování zásob. S aplikací Signys Logistics a modu­lem řízených skladů WMS Signys máte na dosah ruky nástroje, které vám umožní zvýšit efektivitu vašich logistických operací a dosáhnout tak co nejvíce optimálního využití zdrojů.